مقاله چیست

مقاله چیست

مقاله چیست؟ ، مقاله نوشتاری بین یک تا سی صفحه است که توسط محققان دانشگاهی و یا دانشجویان حوزه های مختلف دانشگاهی نوشته و در صورت اخذ مجوزهای لازم به چاپ می رسد.

مهم ترین مرحله برای نوشتن مقاله، انتخاب موضوع و سپس تیتر بندی کردن محتوای آن است. در واقع مقاله همانند یک پایان نامه کوچک شده هست که اطلاعات را در طی چند صفحه کوتاه در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد.

برای نگارش مقاله نمی توان سبک واحدی را در نظر داشت، چرا که مقالات بر اساس دسته بندی هایی که دارند به سطوح مختلف علمی تقسیم شده و بر این اساس نوع نگارش و جزئیاتی که باید در آن ها به کار برد با یکدیگر متفاوت است.

مقاله چیست - کالج نوین
مقاله چیست – کالج نوین

مقاله چیست؟

انجام مقاله نوعی صفت است که اسامی خاص یا نامشخص و معادل‌های اسمی را توصیف می‌کند. سه مقاله در دستور زبان انگلیسی عبارتند از a، “an” و “the”.

این مقاله را مطالعه کنید  چگونه یک مقاله خوب بنویسیم، 9 روش

این کلمات بخشی از گروهی به نام دترمینان هستند و قبل از اسمی که تغییر می دهند یا توصیف می کنند آمده اند.

انواع مقالات- مقاله چیست؟

ما می توانیم مقالات را به دو نوع مختلف تقسیم کنیم.

مقالات معین

مقاله چیست؟ ، در زبان انگلیسی، تنها حرف معین کلمه the است. یک حرف معین چندین نقش دارد که انجام می دهد.

1. حرف معین برای اشاره به چیزها یا گروه های منحصر به فرد استفاده می شود. یک حرف معین می تواند نشان دهد که چیزی منحصر به فرد است و تنها یکی از آن وجود دارد.

. او به ماه خیره شد. (زمین فقط یک ماه دارد)

. ما در اقیانوس آرام حرکت کردیم. (فقط یک بدنه آبی به نام اقیانوس آرام وجود دارد.)

2. حرف معین برای اشاره به چیزهای خاصی به کار می رود که هم گوینده و هم شنونده هویت آن را می دانند.

. هارولد به فروشگاه رفت. (هم گوینده و هم شنونده می دانند که هارولد به کدام فروشگاه رفته است.)

. بچه ها بیرون بازی می کنند. (هم گوینده و هم شنونده هویت بچه ها را می دانند.)

در نوشتار و گفتار، کلمه the معمولاً بعد از اینکه گوینده یا نویسنده برای اولین بار چیزی را که در مورد آن صحبت می کنند معرفی می کند، استفاده می شود. کلمه the then به همین موضوع اشاره دارد. مثلا،

. ما پرندگان را در کنار دریاچه دیدیم. پرندگان در حال ساختن لانه بودند. (کلمه the نشان می دهد که پرندگان در جمله دوم همان پرندگان ذکر شده در جمله اول هستند.)

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه نوشتن یک مقاله ویژه، 5 نکته

مقالات نامشخص- مقاله چیست؟

در زبان انگلیسی دو حرف نامعین وجود دارد: a و an. A قبل از صامت ها یا صداهای همخوان و an قبل از مصوت ها یا صداهای مصوت استفاده می شود. مضارع مجهول اساساً معکوس مضارع معین هستند و چندین نقش متفاوت دارند.

1. از جمله های نامشخص برای اشاره به چیزهایی استفاده می شود که منحصر به فرد نیستند.

. راکل یک دکتر است. (راکل تنها یکی از پزشکان بسیاری در جهان است.)
. فرانسه یک کشور است. (فرانسه یکی از چندین کشور است.)

2. برای اشاره به چیزهای غیر اختصاصی از جملات نامعین استفاده می شود.

. من به دنبال کار هستم. (من دنبال کار خاصی نیستم.)
. لطفا یک پاکت به من بدهید (شما می توانید هر پاکتی که پیدا کردید به من بدهید.)

به همین معنا، از مقالات نامشخص اغلب برای اشاره به چیزی به عنوان یک ایده یا مفهوم استفاده می شود.

. کمپینگ رفتن یک تجربه سرگرم کننده است. (این جمله می گوید که عمل “کمپینگ رفتن” نمونه ای از چیزی است که می توان آن را “تجربه سرگرم کننده” توصیف کرد.)

3. برای اشاره به چیزهایی استفاده می شود که گوینده و شنونده هویت آنها را نمی دانند.

. ویک یک سگ دارد. (ما می دانیم که ویک یک سگ دارد، اما چیزی در مورد آن نمی دانیم.)
. زنی بیرون ایستاده است. (ما نمی دانیم آن زن کیست.)

در نوشتار و گفتار، معمولاً برای معرفی اولین ذکر اسم از عبارات نامعین استفاده می شود. هنگامی که اسم معرفی شد، می توان از یک حرف معین استفاده کرد.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق چیست

. یک کامیون از کنارش گذشت. کامیون بزرگ بود. (اسم truck با حرف تعریف الف معرفی می شود. پس از معرفی، می توانیم از علامت برای رجوع به همان کامیون استفاده کنیم.)

مقاله چیست - کالج نوین
مقاله چیست – کالج نوین

کاربرد مقاله چیست؟

مقاله چیست؟ ، در پاسخ به این سوال که مقاله چیست ؟ می توان گفت : مقاله علمی در واقع گزارش نوشته شده و انتشار یافته در مجله ای است که نتایج تحقیقات جدید در آن حوزه تخصصی را به چاپ می رساند.

انتشار مقالات علمی راهی است که یک محقق نتایج کار تحقیقاتی خود را با دیگر محققان و یا دانشمندان به اشتراک بگذارد و یا امور تحقیقاتی دیگر محققان را در قالب یک مقاله مروری ارائه دهد.

مقالات مرتبط با یک زمینه علمی به صورت زنجیر وار به هم متصل هستند و اساس و بنیان امور تحقیقاتی هر محقق، مقالات پیشینی است که در راستای همان زمینه تحقیقاتی مطالعه شده بود.

مراحل نگارش مقاله- مقاله چیست؟

برای نوشتن مقاله، علاوه بر شرایط ذکر شده، باید مراحلی را نیز طی کرد.مراحل نگارش  مقالاتی که در سطح دانشگاهی نوشته می شوند معمولا توسط اساتید و یا مجلات علمی که قصد پذیرش و چاپ آن ها را دارند، در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

اما به طور کلی می توان گفت برای نگارش مقاله باید به مراحل زیر توجه نمود.

یافتن موضوع

مقاله چیست؟ ، اين كار، بايد پس از تأمل كافى و با انديشه گره گشايى و خدمت صادقانه صورت پذيرد، نه به صرف تفنّن يا سفارشى را پاسخ گفتن .

تفکر درباره موضوع و تنظیم طرح- مقاله چیست؟

در اين مرحله، بايد انديشيد كه چه وجوهى از موضوع را بايد شكافت از كجا بايد شروع كرد و به كجا ختم نمود، چه شواهدى را بايد ارائه كرد و چه دستاوردى در نظر است .

یادداشت برداری از منابع

مقاله چیست؟ ، بايد نكته هاى مهمى را كه بعداً در مقاله چيده مى شوند، از منابع گوناگون و گاه از گنجينه ذهن خويش فراهم آوريد. ثبت نشانى دقيق منابع را هرگز فراموش نسازيد، زيرا نويسنده امين كسى است كه نام منابع مورد استفاده را با كمال انصاف ذكر نمايد.

تنظیم و اصلاح یادداشت ها- مقاله چیست؟

 در اين مرحله، يادداشت هاى پراكنده كنار هم قرار مى گيرند و پيش نويس متن مقاله از چينش آن ها پديدار مى شود. ترتيب منطقى و نظم ساختارى هرگز فراموش نشود.

تهیه متن نهایی مقاله

مقاله چیست؟ ، ويرايش و بازنگرى پيش نويس و تهيه متن پاك نويس سبب مى شود كه نويسنده اطمينان يابد كارى منطبق با ميزان هاى نگارشى و ويرايشى انجام داده است.

تعیین عنوان- مقاله چیست؟

بهتر است در تعيين عنوان شتاب نكنيم و آن را به مرحله آخر واگذاريم، زيرا پس از احاطه يافتن به متن خويش، بهتر مى توانيم عنوانى گويا و درخور براى آن برگزينيم. عنوان بايد آيينه مقاله، كوتاه، آهنگين و پرطنين، روان و شيوا باشد.

جالب است بدانید که پایان نامه نویسی نیز ساختار مشابهی به مقاله نویسی دارد، اما به مراتب از آن تخصصی تر بوده که در مقاله زیر به توضیح آن پرداخته شده است.

تقسیم بندی مقالات از نظر ماهیت

مقاله چیست؟ ، آيا تابحال فكر كرده ايد مقاله اي كه مي نويسيد در كدام دسته از مقالات قرار مي گيرد؟ آيا مقاله شما يك مقاله پژوهشی است يا مروری؟ تقسیم بندی زیر بر اساس جنس و ماهیت مقالات است و تقسیم بندی های دیگری نیز می توان انجام داد.

به عنوان مثال اگر از جنبه ارزش و اعتبار مقالات قصد تفکیک مقالات را داشته باشیم، می توان مقالات را به ISI و غیر ISI تقسیم بندی نمود.

مقالات ISI مقالاتی هستند که در مجلاتی که جزو مجلات ISI می باشند، به چاپ می رسند که ترجمه مقالات ISI نیز بسیار تخصصی بوده و مترجم باتجربه و متبحری را نیاز دارد.

در این قسمت انواع مقالات را صرفا از نظر ماهیت مقاله مورد بحث قرار می دهیم. بر اساس ماهیت مقاله، مقالات در دو دسته کلی پژوهشی(علمی پژوهشی) و مروری(علمی ترویجی) قرار می گیرند.

مقالات پژوهشی یا علمی پژوهشی (original article)

مقاله چیست؟ ، اکثر مقالات چاپ شده در مجلات از نوع مقالات پژوهشی می باشند. این مقالات در ایران به نام مقالات علمی پژوهشی شناخته می شوند و در مجلات بین المللی با عباراتی همچون Original Article، Research Article، Research، و یا Article مورد خطاب قرار می گیرند.

یک مقاله پژوهشی مقاله ایست که اساس و پایه آن را یک پروژه پژوهشی یا آزمایشگاهی تشکیل می دهد.

روال طبیعی ایجاد مقاله پژوهشی به این صورت می باشد که گروهی از دانشمندان یا محققان در پی یافتن پاسخ یک سوال علمی، دست به پژوهش علمی چه از نظر تئوری و چه از نظر آزمایشگاهی می زنند و نتایج یافته های خود را مورد تحلیل قرار می دهند تا بتوانند یافته های خود را تفسیر کنند و در صورت امکان به پرسش علمی ای که محرک اولیه برای آغاز این تحقیق بوده است، پاسخ دهند.

این محققان یافته های خود را در قالب یک مقاله پژوهشی درآورده و آن را در مجلات به چاپ می رسانند تا سایر محققان نیز حاصل پژوهش آن ها را مطالعه نمایند.

مقاله مروری یا علمی ترویجی (review paper)

مقالات مروری که از آن ها به عنوان مقالات علمی و ترویجی نیز یاد میگردد در مجلات انگلیسی زبان به review paper و یا review  مصطلح هستند.

در این مقالات حاصل یافته های پژوهشی نویسنده مقاله گزارش نمی شود؛ بلکه یافته های محققان دیگر در یک موضوع خاص مورد مرور قرار می گیرد و وضیعت موجود در آن حوزه علمی شرح داده می شود.

مقالات مروری اهمیت بسزایی دارند چرا که محقق با مطالعه یک مقاله مروری می تواند دریابد که وضعیت آخرین یافته های حوزه تحقیقاتی او چیست و همچنین با مطالعه یک مقاله نتایج صدها مقاله را مطالعه و مرور کند و لذا مطالعه این نوع مقالات برای محققان به شدت توصیه می گردد.

اما نگارش و چاپ مقالات مروری چندان کار ساده ای نیست و این کار می بایست توسط محققان با تجربه که در یک زمینه علمی دارای تجربه کافی هستند، نگارش گردد و غالبا می بایست بیش از صدها مقاله مرتبط با موضوع توسط نویسندگان مطالعه شده باشد.

از دیگر انواع مقالات می توان به Short reports or Letters، Case Studies، Methodologies or Methods اشاره کرده که این موارد هم از نظر ماهیت می توانند در همان دو دسته کلی مقالات پژوهشی و مروری جای گیرند.

ساختار یک مقاله

عنوان مقاله

مقاله چیست؟ ، اولین بخش یک مقاله عنوان است که باید کاملا مرتبط با مباحث عنوان شده در مقاله باشد، از بکارگیری واژه های نامانوس خودداری شود و اینکه چه مبحثی در کدام جامعه آماری در چه زمانی استفاده شده است عنوان گردد.

همچنین توجه نمایید که عنوان مقاله باید فاقد پیش داوری نویسنده (گان) باشد و در عنوان مقاله به هیچ وجه نتایج پژوهش به صورت ثابت شده عنوان نشود.

نام نویسندگان

ذکر اسامی نویسنده (گان) مقاله الزامی است. نویسنده مسئول باید مشخص شود و آدرس و ایمیل وی نیز به طور دقیق عنوان شود.

چکیده

مقاله چیست؟ ، چکیده، خلاصه ای از بخش های مهم مقاله شامل مقدمه، اهداف پژوهش، روش های استفاده شده در پژوهش و نتایح بدست آمده می باشد.

واژگان کلیدی

این واژگان همانطور که از نام آن پیداست کلمات مهمی هستند که در پژوهش بیش از بقیه مورد استفاده قرار گرفته اند و تکرار شده اند. تعداد این کلمات معمولا بین ۴ تا ۷ کلمه می باشد.

مقدمه مقاله

مقاله چیست؟ ، در مقدمه یک مقاله باید مسائل تحقیق و موضوع تشریح گردد و اهمیت و ضرورت پژوهش نیز آورده شود. خواننده با مطالعه مقدمه با مسائل پژوهش و اهمیت آن پژوهش آشنا می شود.

روش تحقیق

روش تحقیق در واقع نحوه انجام پژوهش را مشخص می کند. نمونه و نحوه نمونه گیری، جامعه، مراحل اجرایی پژوهش و چگونگی تحلیل داده ها را مشخص می نماید.

یافته های تحقیق

مقاله چیست؟ ، این قسمت نتایج حاصل از تحقیق بیان می گردد و معمولا بکارگیری نموارها و اعداد و جداول درک مطلب را برای خوانندگان مقاله ساده تر می نماید. در این قسمت نمودارها و جداولی که ذکر می شوند باید به طور کامل تشریح شوند.

بحث و نتیجه گیری

در این بخش نتایج مورد بحث قرار می گیرد و همچنین می توان نتایج پژوهش را با دیگر پژوهش های مشابه مورد بررسی و مقایسه قرار داد و پیشنهاداتی را برای محقیق در پژوهش های آتی ارائه  کرد.

منابع و مراجع

مقاله چیست؟ ، در بخش پایانی مقاله نیز لازم است منابعی که در پژوهش مورد استفاده قرار گرفته است به دقت ذکر شود. توضیحات کامل در این مورد در مطلب نحوه ارجاع به منابع (رفرنس دهی) بیان گردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − پانزده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟