تحقیق پایه چیست

تحقیق پایه چیست

تحقیق پایه چیست؟ ، تحقیقات پایه اغلب به عنوان تحقیق بدون هیچ هدف مشخص یا علمی برای ارضای کنجکاوی یک دانشمند تنها بدون اینکه هیچ کس دیگری حتی متوجه وجود آن باشد، توصیف می شود.

هدف تحقیق پایه «جمع‌آوری اطلاعات در مورد چگونگی کنار هم قرار گرفتن طبیعت و مردم است. مهم نیست که بتوان از این دانش برای هر چیزی استفاده کرد، مهم‌ترین چیز این است که درک خود را بهبود بخشیم.»

تحقیق پایه چیست - کالج نوین
تحقیق پایه چیست – کالج نوین

تحقیقات پایه دانش ما را گسترش می دهد و منجر به نوآوری می شود- تحقیق پایه چیست

تحقیقات پایه یا «تحقیقات آسمان آبی» درست مانند هر تحقیق علمی دیگری انجام می‌شود: دانشمندان یک فرضیه دارند و آن را با طراحی آزمایش‌ها و مشاهداتی آزمایش می‌کنند تا تئوری‌هایی را توسعه دهند که نحوه عملکرد دنیای اطراف ما را توضیح دهد.

اولسن می گوید: «برای بشریت مهم است که دنیایی را که در آن زندگی می کنیم، درک کند.

تحقیقات پایه به دنبال پاسخ به سؤالات اساسی است و بینش های گسترده ای را در زمینه های مختلف علمی ارائه می دهد. از سوی دیگر، تحقیقات کاربردی تمایل به تمرکز بسیار محدودتری در یک زمینه خاص دارد.

پول نیسن، مدیر مرکز در مرکز پمپ‌های غشایی در سلول‌ها و بیماری (PUMPkin) در دانشگاه آرهوس دانمارک، می‌گوید: «تحقیقات اساسی بسیار مهم است زیرا زمینه را برای اکتشافات بزرگ فراهم می‌کند.

او می‌گوید: «زمانی که از رسانه‌های اجتماعی و ابزارهای الکترونیکی استفاده می‌کنیم، و زمانی که دارو را برای درمان بیماری‌ها توسعه می‌دهیم، همه اینها ممکن است، زیرا کسی بیست یا چهل سال قبل در حال انجام تحقیقات اساسی در مورد آن بود. نیسن می‌گوید: «اکتشافات امروزی بر اساس سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در دهه‌های گذشته برای تأمین بودجه تحقیقات پایه در مورد چالش‌های ناشناخته آینده ساخته شده‌اند».

مرزهای مبهم بین تحقیقات کاربردی و پایه

مناظره عمومی معمولاً سعی می کند تمایزهای واضحی بین تحقیقات پایه و تحقیقات کاربردی قائل شود، به طوری که آن ها تقریباً متضادهای قطبی ظاهر شوند.

به نظر می رسد تحقیقات کاربردی اهداف خاصی دارد: یک واکسن، یک آسیاب بادی جدید، یا یک باتری جدید – اختراعات بتونی که می تواند زندگی روزمره ما را بهبود بخشد و منجر به تولید محصولات جدید در بازار شود.

ممکن است بدیهی به نظر برسد که دانشمندان باید با یک هدف استراتژیک برای یک پروژه نتیجه‌گرا که می‌تواند به نفع جامعه باشد، شروع کنند. اما واقعیت بسیار متفاوت است. این دو نوع تحقیق کاملاً در هم تنیده هستند و در واقعیت ترسیم مرز دقیق بین آن ها دشوار است. به عنوان مثال، تحقیقات نیسن را در نظر بگیرید.

مرکز تحقیقاتی او به مطالعه نحوه عملکرد به اصطلاح پمپ های یونی در سلول های حیوانی و گیاهی می پردازد. این ممکن است در ابتدا یک زمینه تحقیقاتی نسبتاً محدود به نظر برسد، اما در طول نه سال گذشته، تحقیقات آن ها منجر به پیشرفت‌هایی در درمان عفونت‌های قارچی پس از موارد ذات‌الریه، درمان‌های سرطان، و همچنین پیشرفت‌هایی در درک میگرن، عضله شده است. بیماری ها و مکانیسم مهم پمپ سدیم-پتاسیم در سلول ها.

تحقیق پایه چیست - کالج نوین
تحقیق پایه چیست – کالج نوین

تحقیقات پایه نیز تحقیقات کاربردی است- تحقیق پایه چیست؟
نتایج نیسن منجر به چندین شرکت اسپین آف و سایر پروژه های نتیجه محور شده است. نیسن می‌گوید: «تمام تحقیقات پایه‌ای خوب با دیدگاه‌های جدیدی خاتمه می‌یابند که می‌توانند کاربردهای عملی نیز داشته باشند». «همه پروژه‌های تحقیقاتی پایه منجر به پروژه‌های بعدی می‌شوند. بنابراین تأثیر زیادی بر زندگی روزمره مردم دارد.» او می گوید از این نظر، تحقیقات پایه با تحقیقات کاربردی تفاوتی ندارد. “این فقط یک چشم انداز بلند مدت دارد.”

تحقیقات پایه با آنچه دانشمندان مطالعه می کنند تعریف نمی شود، بلکه با نحوه انجام آن مشخص می شود
تحقیق پایه بنابراین، اگر یک دانشمند مکانیسم جدیدی را کشف کند که به طور بالقوه می تواند با مالاریا مبارزه کند، یا اگر دانشمندانی همبستگی بین ژن های خاص و وزن هنگام تولد یا بیماری های خاص ما را پیدا کنند، آیا این تحقیقات اساسی است یا کاربردی؟

اما به گفته اولسن، این طرز فکر اشتباه است. او می‌گوید این چیزی نیست که شما مطالعه می‌کنید، بلکه نحوه مطالعه آن است که تعیین می‌کند که آیا تحقیقات شما اساسی یا کاربردی در نظر گرفته می‌شود یا خیر.

اولسن می‌گوید: «تحقیقات اساسی به خودی خود با اکسپدیشن تعریف نمی‌شود، بلکه با اهدافی که شما دارید تعریف می‌شود. به عبارت دیگر، اگر دانشمندی مالاریا را مطالعه کند تا درک ما از این بیماری را بهبود بخشد، آنگاه این یک تحقیق اساسی است. اما زمانی که این درک به دنبال درمان های جدید باشد، اعمال می شود.

آیا می توانید در هر موضوعی تحقیق اساسی انجام دهید؟- تحقیق پایه چیست

تحقیق پایه بنابراین، آیا هیچ موضوعی در مورد تحقیقات اساسی خارج از محدودیت است؟ مثلا فوتبال چطور؟

“این عالی خواهد بود!” اولسن می گوید.

«فوتبال چیزی است که شما می توانید از زوایای مختلف به آن نزدیک شوید: روانشناسی، پزشکی ورزشی، و با مطالعه تئوری بازی ها و سایر تکنیک های ریاضی. بنابراین می‌تواند بسیار مفید باشد.»

اولسن به مطالعه پزشکی قلب و سخنرانی در مورد ورزش شدید و تغییراتی که در بدن هنگام شرکت در ورزش رخ می دهد، می پردازد. کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد، و اغلب پیشرفت‌ها از زمینه‌های تحقیقاتی به دست می‌آیند که مانند فوتبال کمی دور از مسیر هستند.

تحقیق پایه چیست - کالج نوین
تحقیق پایه چیست – کالج نوین

دانشمندان آماتور نیز می توانند تحقیقات اساسی انجام دهند – تحقیق پایه چیست
تحقیق پایه بنابراین، اگر هیچ محدودیتی برای آنچه می توان مطالعه کرد وجود ندارد، آیا محدودیتی برای اینکه چه کسی می تواند آن را انجام دهد یا کسی می تواند در تحقیقات پایه شرکت کند وجود دارد؟

اولسن می گوید: «تحقیقات زیادی در خارج از دانشگاه ها انجام می شود. “البته در صنعت، اما همچنین توسط آماتورها – برای مثال باستان شناسان آماتور.” نیسن موافق است.

«تحقیق پایه بر اساس چیزهای زیادی انجام می شود. تا حدی پیشرفت های فنی که اکتشافات جدید را ممکن می کند و تا حدی نیاز به شناخت چیزی. گاهی اوقات وقتی با چیزی غیرمنتظره روبرو می شوید شانس است. حتی آماتورها هم می توانند چیزهایی را کشف کنند که هیچ کس قبلاً به آن ها فکر نکرده بود.

این مقاله را مطالعه کنید  مصاحبه های عمیق

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 10 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟