الزیویر چیست - کالج نوین

الزویر چیست

الزویر چیست؟ ، الزویر (تلفظ هلندی [ɛlzəviːr]) یک شرکت اطلاعاتی و تحلیلی و یکی از بزرگ‌ترین تأمین‌کنندگان مقالات و اسناد علمی، فنی و پزشکی در جهان محسوب می‌شود.

این شرکت در سال ۱۸۸۰ میلادی به ‌عنوان یک شرکت چاپ و نشر تأسیس شد. الزویر زیرمجموعه گروه RELX است که تا سال ۲۰۱۵ به‌عنوان «Reed الزویر» شناخته می‌شد.

تولیدات الزویر شامل مجلات علمی، مجموعه مجلات الکترونیکی ScienceDirect، اخبار و اظهار نظرهای جاری در قالب نشریه‌ها و پایگاه‌های استناد داده به صورت آنلاین به نام‌های Scopus ،Solution و ClinicalKey برای پزشکان می‌باشد.

محصولات و خدمات الزویر شامل تمام چرخه‌های پژوهش‌های آکادمیک از جمله نرم‌افزارها، مدیریت داده‌ها و ابزارهای آموزشی و ارزیابی می‌باشد.

الزیویر چیست
الزیویر چیست – کالج نوین

الزیویر (Elsevier) چیست؟

«الزیویر یکی از ارائه‌دهندگان پیشروی راهکارهای اطلاعاتی است که سعی در افزایش عملکرد متخصصان حوزه‌های مختلف علمی، پزشکی و فناوری دارد؛ و تسهیلاتی را فراهم می‌آورد تا متخصصان ذیل بتوانند تصمیمات بهتری را اتخاذ کنند، مراقبت‌های بهتری را از بیماران به‌عمل آورند و گاهی حتی اکتشافات پیش‌گامانه‌ای را ایجاد کنند که این پیشرفت‌ها بتواند مرزهای دانش را جابه‌جا کند و موجبات پیشرفت بشر را فراهم آورد.

الزیویر راهکارهای دیجیتال مبتنی بر وب را ارائه می‌دهد، که از میان‎‌‍ آن‌ها می‌توان به تعدادی از نام‌های معروف مانند «SicenceDirect»، «Scopus»، و «ClinicalKey» و «Elsevier Research Intelligence» اشاره کرد.

این شرکت حدود ۲،۲۰۰ ژورنال، شامل عناوینی هم‌چون «The Lacent» و «Cell»، و بیش از ۲۵،۰۰۰ عنوان کتاب را منتشر می‌سازد.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام مقاله تضمینی

شرکت الزیویر یکی از توابع گروه شرکت‌های «Reed Elsivier Group PLC» است که یکی از شرکت‌های پیشگام جهان در ارائه‌ی راهکارهای اطلاعاتی حرفه‌ای در بخش‌های علوم، پزشکی، حقوق، ریسک و کسب‌وکار است…»

هدف الزویر چیست؟

الزویر معتقد ست پژوهشگران سراسر جهان باید به منابع علمی دسترسی آزاد داشته باشند. از این رو، امکان این دسترسی را برای کاربرانش فراهم کرده است.

کیفیت و نوآوری اهمیت ویژه‌ای برای الزویر دارد، از این رو، الزویر سعی کرده است از این دو عنصر برای بهبود کارش استفاده کند. الزویر منبعی نامتناهی را در اختیار پژوهشگران سراسر جهان قرار داده است.

پژوهشگر هر رشته‌ای که باشید، می‌توانید از الزویر به عنوان منبع پژوهش‌تان استفاده کنید.

الزویر ناشر پیشرو در ارائه اطلاعات علمی است و بیش از 30 میلیون دانشمند و دانشجو، در سراسر جهان، از منابع ارزشمند آن بهره می‌گیرند.

الزویر نقش بسیار مهمی در پیشرفت علم داشته است و طی سال‌های متمادی، کمک شایانی به به پیشرفت علوم و حوزه‌های مختلف کرده است.

الزویر اطلاعات و ابزارهای نوین و ارزشمندی را در اختیار اساتید، دانشمندان، دانشجویان و پزشکان سراسر جهان قرار می‌دهد.

الزویر بیش از 1200 ژورنال دیجیتالی داد، از جمله:

  • The Lancet
  • Cell

همچنین، الزویر بیش از 43000 عنوان کتاب الکترونیکی (eBook) را در اختیار کاربرانش قرار داده است. همچنین، کاربران می‌توانند از کتب مرجع، مانند آناتومی گری (Gray’s Anatomy)، وب‌سایت الزویر استفاده کنند.

در سال 2021، الزویر بیش از ششصد هزار مقاله را، که از مرحله داوری همتا گذر کرده‌ بودند، منتشر کرد. در واقع، شمار مقاله‌های منتشرشده در الزویر، در مقایسه با دهه پیش، 89 درصد افزایش یافته است.

این مقاله را مطالعه کنید  همبستگی جعلی

الزیویر چیست - کالج نوین
الزیویر چیست – کالج نوین

محصولات شرکت الزویر چیست؟

شرکت الزویر سالانه حدود ۴۲۰۰۰۰ مقاله در ۲۵۰۰ مجله منتشر می‌کند و بانک اطلاعاتی این شرکت نشر، حاوی بیش از ۱۳ میلیون سند و ۳۰۰۰۰ کتاب الکترونیکی است. تعداد دانلودهای سالانه از سایت‌های الزویر به بیش از ۹۰۰ میلیون مورد می‌رسد.

حاشیه سود بالای شرکت الزویر (معادل ۳۷% در سال ۲۰۱۶) و شیوه‌های مربوط به حق کپی‌برداری آن مواردی هستند که انتقاد پژوهشگران را برانگیخته است.

تاریخچه الزویر چیست؟

الزویر در سال ۱۸۸۰ تأسیس شد و نام خود را از انتشارات هلندی موسوم به Elzevir گرفت که هیچ ارتباطی با شرکت کنونی ندارد.

خانواده الزویر به‌عنوان فروشنده و ناشر کتاب در هلند فعالیت می‌کردند و بنیان‌گذار آن یعنی Lodewijk Elzevir در شهر لایدن زندگی می‌کرد. او این تجارت را در سال ۱۵۸۰ تأسیس کرد.

گسترش الزویر در زمینه علمی پس از ۱۹۴۵ با سود نشریه هفتگی Newsweekly الزویر تأمین می‌شد که اولین شماره خود را در ۲۷ اکتبر ۱۹۴۵ چاپ کرد. این هفته‌نامه یک موفقیت آنی بود و سود زیادی به دست آورد.

هفته‌نامه Weekly همان‌طور که در اولین شماره آن ذکر شده، ادامه کار ماهنامه الزویر بود که در سال ۱۸۹۱ برای ترویج نام ناشر تأسیس شد و انتشار آن در دسامبر ۱۹۴۰ به دلیل اشغال نازی‌ها متوقف شد.

در سال ۱۹۴۷، الزویر شروع به انتشار اولین مجله انگلیسی‌ زبان خود با عنوان Biochemica et Biophysica Acta به معنی قوانین بیوفیزیک و بیوشیمی کرد.

در سال ۲۰۱۳، الزویر یک شرکت انگلیسی به نام مندلی Mendeley را خرید. شرکت مذکور برای مدیریت و به اشتراک‌گذاری مقالات پژوهشی نرم‌افزار تولید می‌کرد.

شرکت «مندلی» قبلاً یک منبع با دسترسی آزاد برای به اشتراک گذاشتن آثار پژوهشی بود و به دلیل این واگذاری و پولی شدن خدمات آن، که از نظر کاربران تسلیم در برابر رویکرد پولی در ادبیات پژوهشی بود، بسیار مورد انتقاد قرار گرفت.

سیستم اشتراک‌گذاری دسترسی آزاد در این شرکت اکنون تنها امکان مبادله منابع خریداری شده در قالب گروه‌های خصوصی را برای کاربران فراهم می کند.

مجله New Yorker دلایل الزویر برای خرید شرکت “مندلی” را دو چیز می‌داند: دستیابی به داده‌های کاربران آن و نابود کردن یا خدشه وارد کردن به الگوی علمی دسترسی آزاد، که مدل کسب‌وکار الزویر را تهدید می‌کند.

الزیویر چیست - کالج نوین
الزیویر چیست – کالج نوین

ساختار عملیاتی الزویر چیست؟

پس از ادغام بخش‌های علم و فناوری و علوم پزشکی در سال ۲۰۱۲، شرکت الزویر در قالب یک ساختار کسب‌وکار سنتی با یک مدیرعامل واحد فعالیت می‌کند.

محصولات و خدمات آن شامل نسخه‌های الکترونیکی و چاپی مجلات، کتاب‌های درسی و آثار مرجع است و نشریات آن موضوعات علوم اجتماعی، فیزیکی و علوم مربوط به پزشکی را پوشش می‌دهند.

بازارهای هدف این نشریات شامل مؤسسات تحقیق علمی و دولتی، آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، شرکت‌های بزرگ، فروشندگان بزرگ، کتابداران، پژوهشگران علمی، نویسندگان، سردبیران، پزشکان، پرستاران، متخصصین سلامت همگانی، دانشجویان پزشکی و پرستاری، مدارس، محققان رشته‌های پزشکی، شرکت‌های داروسازی، بیمارستان‌ها و مؤسسات تحقیقاتی است.

این شرکت آثار خود را به ۱۳ زبان از جمله انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی، لهستانی، ژاپنی، هندی و چینی چاپ می‌کند.

مسئولیت اجتماعی صنفی الزویر چیست؟

بنیاد «الزویر» از کتابخانه‌های کشورهای در حال توسعه، زنان دانشمند و مؤسسات خدمات پرستاری حمایت می‌کند.

در سال ۲۰۱۶، موسسه غیرانتفاعی این شرکت، مبلغ ۱ میلیون دلار را به‌صورت سالانه به برنامه‌های متنوع در عرصه‌های علم، فناوری، پزشکی و ارتقای پژوهش‌های علمی در کشورهای در حال توسعه اهدا کرد.

حواشی و انتقادات وارد بر الزویر چیست؟

علاوه بر مسائلی که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد، شرکت مادر «الزویر» یعنی شرکت (Reed Elsevier) به دلیل روابطش با صنایع تسلیحاتی مورد انتقاد قرار گرفته است.

همچنین در سال‌های اخیر، نرخ حق اشتراک که توسط شرکت الزویر برای دسترسی به مجلات اخذ می‌گردد نیز مورد انتقاد قرار گرفته است؛

برخی از مجلات بزرگ (با بیش از ۵۰۰۰ مقاله) هزینه ثبت‌نامی معادل ۹۶۳۴ پوند مطالبه می‌کنند که بسیار بالاتر از حد معمول است و بسیاری از دانشگاه‌های انگلستان سالانه بیش از یک میلیون پوند به شرکت «الزویر» پرداخت می‌کنند.

این شرکت نه تنها توسط طرفداران استفاده از مدل دسترسی آزاد مورد انتقاد قرار گرفته است، بلکه توسط دانشگاه‌هایی که بودجه کتابخانه‌های آن‌ها امکان پرداخت هزینه فعلی مجلات را برای آن‌ها دشوار کرده نیز مورد انتقاد قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال، اعلامیه‌ای که از سوی دانشگاه استنفورد منتشر شد، قیمت مجلات انتشارات الزویر را در مقایسه با ارزش آموزشی و تحقیقاتی آن‌ها بسیار پرهزینه دانسته است.

از این رو، کتاب‌داران باید از همکاری با این ناشر صرف‌نظر کنند و اعضای هیئت علمی را تشویق کنند تا از چاپ مقالات و آثار پژوهشی خود در نشریاتی که در این قیمت‌گذاری جاه‌طلبانه و بیش از حد شرکت داشته‌اند، پرهیز کنند.

دستورالعمل‌ها و انتقادات مشابه از سیاست‌های قیمت‌گذاری الزویر توسط دانشگاه کالیفرنیا، دانشگاه ‌هاروارد و دانشگاه دوک نیز اعلام شده‌اند.

در جولای سال ۲۰۱۵، انجمن‌های دانشگاهی در هلند از وجود برنامه‌ای خبر دادند که حاکی از تحریم شرکت «الزویر» بود، زیرا این نشریه از مذاکره در خصوص ایجاد شرایط دسترسی آزاد برای دانشگاه‌های هلند خودداری می‌کرد.

در دسامبر ۲۰۱۶، گروه انتشارات «نیچر» گزارشی ارائه داد مبنی بر اینکه دانشجویان و اساتید دانشگاه‌های آلمان، پرو و ​​تایوان از دسترسی به مجلات «الزویر» محروم خواهند شد زیرا مذاکرات با ناشران این شرکت بی‌نتیجه مانده است.

بر این اساس، در سال ۲۰۱۶، شکایت‌نامه‌ای علیه شرکت‌های الزویر و RELX توسط سه مؤسسه دانشگاهی در انگلیس تنظیم شد و به نهاد قانونی «رقابت و بازار» ارسال گردید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟