مقاله نویسی چیست - کالج نوین

مقاله نویسی چیست

مقاله نویسی چیست؟ ، طی دهه‌های گذشته، با رشد روزافزون اینترنت و گزینه‌های جانبی مربوط به آن، کاربران می‌توانند برای سوژه‌های مدنظر خود، مطالب و مقاله‌های مختلفی جستجو کرده و بهترین‌ها را برای اهداف خود در نظر بگیرند.

مقاله نویسی چیست؟ ، به طور کلی، این افراد، کاربری‌های عمومی داشته و در موارد تخصصی، دانشجویان، اساتید دانشگاهی و صاحبان کسب و کارهای مختلف قرار دارند و البته اشخاص مختلف می‌توانند بنابر نیازهای خود، مطالب و مقاله‌های متنوعی را جستجو کنند.

مقاله نویسی چیست؟ ، اما به طور حتم، همه افراد، آن دسته از مقالات و مطالبی را انتخاب می‌کنند که از شیوه‌های حرفه‌ای و مناسبی برای مقاله نویسی سود برده باشند و به صورت کلی، اصول مقاله نویسی در آن مقاله رعایت شده باشد.

مقاله نویسی چیست؟ ، زیرا در غیر این صورت، اشخاص از همان ابتدا با مقاله ارتباط برقرار نکرده و به خواندن آن نیز ترغیب نمی‌شوند. نتیجه آنکه، آن مقاله کنار گذاشته می‌شود که این امر در رتبه و بازدید آن سایت نیز تاثیر چشمگیری خواهد داشت.

مقاله نویسی چیست؟ ، زیرا این روزها تبلیغات دهان به دهان، به اندازه تبلیغات در فضای مجازی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.

مقاله نویسی چیست؟ ، حال که صحبت از مقاله، مقاله نویسی و اصول مربوط به آن شد، بهتر است به این موضوع بپردازیم که مقاله چیست، نگارش مقاله چه اصولی داشته و اصول و مراحل آن چگونه است.

مقاله نویسی چیست - کالج نوین
مقاله نویسی چیست – کالج نوین

مقاله نویسی چیست؟

مقاله علمی یک گزارش کتبی و منتشر شده است که نتایج تحقیقات اصلی  در آن شرح داده می‌شود. هدف از نوشتن مقاله علمی، مطلع کردن دیگران از نتایج تحقیقات علمی خود است. که برای این کار مقاله باید در مجلات علمی چاپ شود.

در واقع، مجلات علمی نشریات دوره‌ای با هدف پیشرفت علم هستند که در آن‌ها تحقیقات و پژوهش‌های جدید چاپ می‌شوند. پس مقاله‌ای به مرحله چاپ می‌رسد که در آن تحقیقات و دستاوردهای جدیدی مطرح شود.

این مقاله را مطالعه کنید  مصاحبه رفتاری

مراحل مقاله نویسی

مقاله نویسی چیست؟ ، صفحه اول به ترتیب شامل عنوان، نام مولف یا مولفین، چکیده و واژگان کلیدی است.

موضوع مقاله

در مراحل مقاله نویسی هر مقاله علمی بایستی دارای عنوان مناسبی باشد که به طور صحیح تحقیقات انجام گرفته شده در متن مقاله را توصیف کند.

نام مقاله بایستی به گونه‌ای انتخاب شود که خواننده با دیدن نام مقاله، متوجه اقدامات کلی انجام شده و مسئله اساسی تحقیقات شود و نیازی به مطالعه کل مقاله برای معرفی کار نداشته باشد.

به عنوان مثال عنوان “اثرات روشنایی و دمای هوا بر افزایش جمعیت باکتری‌ها”، عنوان مناسبی تلقی می‌شود.

چکیده

در بخش چکیده، مختصری از کل مقاله به شکل ساده بیان می‌شود. چکیده چیزی فراتر از خلاصه متن یک مقاله است؛ خلاصه بازنویسی شده کل متن در جملات کوتاه‌تر و برای کسانی است که قبلاً متن را مطالعه کرده‌اند.

در حالی که چکیده مختصری از گزارشات تحقیق است که مناسب افرادی است که متن را مطالعه نکرده‌اند و قصد دارند در رابطه با ادامه مطالعه آن تصمیم بگیرند. با این وجود چکیده نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کل متن اصلی باشد.

چکیده بایستی در حدود 250 کلمه را در خود بگنجاند که شامل اهداف تحقیق، مواد عمومی، روش تحقیق، نتایج خلاصه شده و نتیجه گیری نهایی است.

در متن چکیده نباید اطلاعاتی اضافه بر اطلاعات متن اصلی تحقیق آورده شود. می‌توانید چند مقاله مشابه یافته و از روش چکیده‌نویسی آنها الگو برداری کنید.

مقدمه

 قسمت مقدمه از مراحل مقاله نویسی به منظور معرفی مسئله اصلی مورد تحقیق و انگیزه‌های رفع مشکل مذکور نگارش می‌شود.

 این بخش بایستی اطلاعات کافی را در اختیار خواننده قرار دهد به نحوی که خواننده کار شما را مورد تمجید قرار دهد و برای خواندن ادامه متن مشتاق گردد. پاراگراف اول مقدمه معمولا میزان کاربرد روش و یا مواد مورد استفاده را بیان می‌کند.

این مقاله را مطالعه کنید  نکاتی در مورد مقاله نویسی، 7 نکته

 یک استراتژی مفید برای نگارش این بخش از مراحل مقاله نویسی شروع از مسئله و طرح کلی و رسیدن به موضوع مقاله است.

با این وجود این بخش نباید چندان طولانی گردد و گسترش یابد و در نگارش آن باید به این مسئله توجه کنید که مخاطب متن شما فردی با اطلاعات مشابه شما است. تنها نکات اصلی را برشمارید و به سرعت و بدون مقدمه به اصل موضوع اشاره کنید.

مقاله نویسی چیست
مقاله نویسی چیست – کالج نوین

روش تحقیق

 این بخش مربوط به زمان، مکان و چگونگی انجام تحقیقات است. محقق در این بخش از مراحل نوشتن مقاله، طرح تحقیقاتی، لوازم مورد نیاز، روش جمع‌آوری اطلاعات و کنترل نتایج را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

مقاله نویسی چیست؟ ، مثلا می‌توانید مواد استفاده شده و ابعاد آنها را بیان کنید. پس از آن می‌توانید دستگاه‌های استفاده شده را معرفی کنید و در ادامه آن، فرآیند و روش کار را به شکل دقیق و کامل بیان کنید.

نتایج

در این بخش نویسنده به کمک جدول‌ها، تصاویر و نمودارهای مختلف نتایج کسب شده از هر آزمایش را در اختیار خواننده قرار می‌دهد و توضیحی در رابطه با معنی این نمودارها و تجزیه و تحلیل نتایج ارائه نمی‌دهد.

 معمولا این بخش بیشترین تعداد صفحات مقاله را شامل می‌شود. گسترده و وسیع بودن این بخش به چاپ شدن مقاله کمک می‌کند.

بحث و تجزیه و تحلیل

 در این قسمت نویسنده توضیحات بیشتری در رابطه با نتایج به دست آمده، همبستگی متغیرها و تفسیر آن‌ها در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

در این قسمت نویسنده بایستی علت هرگونه انحراف از نتایج مورد انتظار و یا نتایج تحقیقات پیشین را برای مخاطب توضیح دهد.

نتیجه گیری

 در طریقه نوشتن تحقیق بایستی نحوه نتیجه گیری کلی را در نظر داشت. در این قسمت نویسنده بایستی بتواند به سادگی نتیجه کلی حاصل از تحقیق، معنای آن و تفسیر خود از نتایج به دست آمده را برای خواننده متن ارائه کند.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق توصیفی چیست

 می‌توانید نتایج خود را به شکل بند به بند نیز بنویسید. جمله اول این بخش هم معمولا به معرفی کل کار می پردازد، مثلا “در این پژوهش جوشکاری لیزری فولاد پر استحکام … با استفاده از روش … انجام گرفت و از روش آزمایش … برای بررسی استحکام نمونه‌ها استفاده شد.”

منابع

در این قسمت نویسنده بایستی لیستی از تمامی منابعی که در نگارش مقاله به آن‌ها استناد کرده است، تهیه کرده و در انتهای مقاله خود آن را درج کند.

استفاده از هرگونه داده، تصویر، نمودار و غیره از مقالات علمی دیگر بدون اشاره به نام آن در لیست منابع، نوعی سرقت علمی به شمار می‌رود.

از تعداد زیادی منبع جدید (مثلا با سال های انتشار بالاتر از 2015) استفاده کنید. چون بررسی سال منابع کار آسانی است، بسیاری از داوران به منابع توجه ویژه می‌کنند و از این طریق به نو و جدید بودن کار پی می‌برند.

 در صورتی که اکثر رفرنس‌های شما متعلق به قبل از 2010 باشند این دید در داور ایجاد می‌شود که این موضوع قدیمی شده و دارای ارزش پایینی برای جامعه علمی است.

همچنین، تعداد منابع پایین (مثلا زیر 10 عدد) این دید را ایجاد می‌کند که محقق به طور کامل حوزه علمی خود و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه را نمی‌شناسد.

 بنابراین سعی کنید از تعداد نسبتا زیادی منبع استفاده کنید (مثلا حداقل 25 عدد) و نیمی از آنها بالای 2010 باشند و حداقل 7-8 عدد بالای 2015. اگر از کتابی در مقاله استفاده شده باشد، به نسخه جدیدتر کتاب ارجاع دهید تا مدرن‌تر باشد.

مقالات چاپ شده در زمینه خود را بررسی کنید و به دید درستی از تعداد رفرنس‌های معمول آنها پی ببرید. برخی از داوران هستند که یک حداقل تعداد رفرنس در ذهن خود دارند (مثلا 20 عدد) و به مقالاتی که تعداد رفرنس‌های آنها پایینتر از این عدد باشد توجه نمی‌کنند.

مقاله نویسی چیست - کالج نوین
مقاله نویسی چیست – کالج نوین

نکات مهم در مقاله نویسی

مقاله نوشته ای است که درباره ی موضوعی می نویسد، معمولا مقاله به عنوان حاصل پژوهش یک شخص یا چندنفر به صورت گروهی نوشته شده و در دسترس اهل علم قرار می گیرد، که می بایست دارای چهار چوب و اجرایی باشند که اشتراکاتی با موضوع داشته باشند.

 مخاطب اصلی مقاله ی علمی، متخصصین رشته های تخصصی هستند که در زمینه ی موضوعی خاص تحقیق می نمایند.

انجام مقاله علمی باید دارای خلاقیت و نوآوری باشد و همچنین برای توضیح مطلب باید کوتاه و مختصر باشد از حاشیه روی پرهیز شود و نیز موضوعی که انتخاب می شود باید با نیاز فعلی جامعه مطابقت داشته باشند و از نگارش موضوعاتی که اولویت تحقیقی ندارند و جامعه ی علمی نیازی به ارائه آنها ندارند باید خودداری کرد، مقالات را حتی اگر تمامی انواع آزمایشات و تست ها را گذرانده باشند ولی به صورت علمی نگارش نشده باشند نمی توان در انتشارات معتبر چاپ نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + شش =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟