تحقیقات کیفی چیست -کالج نوین

تحقیقات کیفی چیست

تحقیقات کیفی چیست؟ ، تحقیقات کیفی به عنوان یک روش تحقیق در بازار تعریف شده است که بر دستیابی به داده ها از طریق ارتباطات باز و مکالمه متمرکز است.

بنابراین، روش های تحقیق کیفی امکان سوالات عمیق و بیشتر و سؤال از پاسخ دهندگان را بر اساس پاسخ های خود فراهم می کند. جایی که مصاحبه کننده / محقق نیز سعی در درک انگیزه و احساسات آن ها دارد.

درک چگونگی تصمیم گیری مخاطبان شما می تواند به نتیجه گیری در تحقیقات بازار کمک کند.

تحقیقات بازار یعنی استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های توامان تحلیلی و آماری برای جمع‌کردن و تفسیر اطلاعات بر مبنای عقاید مردم و تحقیقات اجتماعی. این نوع از تحقیقات در محیط‌های تجاری پیچیده‌ی امروزه هر روز مهم‌تر از دیروز می‌شود.

تحقیقات کیفی چیست -کالج نوین
تحقیقات کیفی چیست -کالج نوین

با این اوصاف، کسب‌ و کارها نمی‌توانند فقط روی احساسات آنی تمرکز کنند، و باید دقیق‌تر به موضوعات پیش‌رو نگاه کنند. این موضوع لزوم استفاده از تحقیقات بازار را بیشتر می‌کند. روش تحقیق در یک تقسیم‌بندی کلی به دو روش تحقیق کمی و روش تحقیق کیفی تقسیم می‌شود.

نیازها و الزامات روانی انسان پیچیده‌ی امروزی استفاده روش تحقیق کیفی را هر روز بیشتر از دیروز مطلوب موضوعاتی می‌کند که انسان‌محور هستند.

در این مقاله به مفهومی به نام روش تحقیق کیفی نگاه می‌اندازیم و تاریخچه‌ی کوتاه آن را بررسی می‌کنیم. به شیوه‌ی نمونه‌گیری در این روش و انواع آن و چرایی تحقیقات کیفی هم می‌پردازیم. خواهیم دید که چه زمانی تحقیقات کیفی مورد نیاز است و این تحقیقات چه می‌گویند. این مقاله می‌تواند به شناخت بیشتر شما از روش تحقیق کیفی کمک کند.

تحقیقات کیفی چیست؟

تحقیق کیفی برای درک و تبیین پدیده‌های پیچیده اجتماعی از داده‌های کیفی نظیر داده‌های حاصله از مصاحبه، مشاهده مشارکتی، مستندات، پرسشنامه و … استفاده می‌کند.

پیدایش تحقیق کیفی به وجود عامل انسانی مربوط می شود. در این روش برای دیدگاه های افراد مورد تحقیق ارزش قایل می‌شوند، محقق و تحقیق شونده با یکدیگر در رابطه متقابل در نظر گرفته می‌شوند، هم به توصیف می‌پردازد و هم تبیین و برای گردآوری داده به گفته‌ها و رفتارهای قابل مشاهده افراد تکیه می‌کند.

مزایای تحقیقات کیفی- تحقیقات کیفی چیست؟

 1. یکی از اصلی‌ترین مزایای این روش در تحقیقات بازاریابی آن است که کمک می‌کند اطلاعات جزئی به دست بیاورید و فقط روی داده‌های رقمی تمرکز نکنید. با کمک این روش ضمن به دست آوردن داده به یک نگاه و تحلیل عمیق می‌رسید.
 2. روش تحقیق کیفی در ذات خودش قابل تطبیق است. این روش می‌توان خودش را با کیفیت اطلاعات جمع‌آوری شده تطبیق دهد. اگر داده‌های به‌دست‌آمده به نتیجه‌ی مطلوبی نرسند، محقق می‌تواند خیلی سریع روش گردآوری داده‌ها را به سمت دیگری هدایت کند. این موضوع به فرایند گردآوری داده‌ها انعطاف می‌دهد.
 3. تحقیق کیفی ساختار سیالی دارد. داده‌هایی که به این روش جمع می‌شوند بر اساس مشاهده و تجربه هستند، بنابریان یک محقق باتجربه می‌تواند در صورت لزوم و برای کسب اطلاعات بیشتر، سوالاتِ باز بیشتری بپرسد.
 4. این روش باعث بهبود کیفیت ارتباط برند می‌شود. از طریق روش تحقیق کیفی، مصرف‌کنندگان می‌توانند ارتباط موثری با برند پیدا کنند و برعکس. روش تحقیق کیفی به دلیل ماهیتی که دارد به برند و مصرف‌کننده اجازه می‌دهد ارزش‌ها و نیازهای خود را آزادنه به بحث‌ونظر بگذارند و به همین دلیل عدم ارتباط را به حداقل برسانند.
 5. تحقیق کیفی به کاهش نرخ ریزش مشتری کمک می‌کند. رفتارهای مشتریان می‌تواند در یک شب عوض شود و باعث شود فکر کنید چه چیزی اشتباه پیش رفته است. با انجام تحقیقی کیفی است که برندها این شانش را دارند تا نیازهای مشتریان را بشناسند و بدانند که آیا دارند در آن جهت حرکت می‌کنند یا نه. این موضوع باعث کاهش نرخ ریزش مشتری می‌شود؛ بنابراین ارتباط دوسویه‌ی برند مشتری همیشه قوی باقی می‌ماند.

مصاحبه یک به یک در روش تحقیق کیفی

تحقیقات کیفی چیست؟ ، انجام مصاحبه های عمیق یکی از متداول ترین روش های تحقیق کیفی است. این یک مصاحبه شخصی است که به طور هم زمان با یک پاسخ دهنده انجام می شود. این صرفاً روشی مکالمه ای است و فرصت هایی را برای دریافت جزئیات بیشتر از مخاطب ایجاد می کند.

یکی از مزایای این روش فرصتی عالی برای جمع آوری داده های دقیق درباره آنچه مردم باور دارند و اینکه انگیزه های آن ها چیست ، فراهم می کند. که به محقق با تجربه و پرسیدن سؤالات مناسب می تواند کمک کند تا داده های معنی دار را جمع کند.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر، محققان باید از این قبیل سؤالات پیگیری بپرسند که به آن ها کمک می کند تا اطلاعات بیشتری کسب کنند.

این مصاحبه ها می توانند به صورت حضوری یا تلفنی انجام شوند و معمولاً بین نیم ساعت تا دو ساعت یا حتی بیشتر نیز ممکن است طول بکشد.

هنگامی که مصاحبه عمیق به صورت چهره به چهره انجام می شود، فرصت بهتری برای خواندن زبان بدن پاسخ دهندگان و مطابقت با پاسخ ها به شما می دهد.

ویژگی های اصلی تحقیقات کیفی- تحقیقات کیفی چیست؟

 • درک درست از وقایع تنها با توجه به بستری که در آن اتفاق می افتند امکان پذیر است. بنابراین، یک محقق کیفی خود را در این بستر و در محیط طبیعی وارد می کند. زمینه ها و بستر تحقیق ساختگی نیست و کاملا طبیعی و واقعی است. هیچ چیز از پیش تعریف شده و مسلم فرض نمی شود.
 • محققان کیفی می خواهند افرادی که مورد مطالعه قرار می گیرند، خودشان صحبت کنند و دیدگاه های خود را با استفاده از کلمات و یا هر ابزار دیگری ارائه دهند. بنابراین، تحقیق کیفی فرایندی تعاملی است که در آن افراد مورد مطالعه با پژوهشگر در مورد جزئیات تجربه خود صحبت می کنند.
 • روش مطالعه در روند تحقیق تکامل یافته و با پیشرفت آن می تواند تنظیم شده یا تغییر کند.
 • برای یک محقق کیفی، واقعیت واحدی وجود ندارد، واقعیت با توجه به آنچه مشاهده کننده به وجود می آید.
 • نظریه، داده محور است و به عنوان بخشی از فرایند تحقیق شمرده می شود و همزمان با جمع آوری داده ها تکامل می یابد.

محدودیت های تحقیق کیفی

 • به دلیل زمان و هزینه های بالا، به طور کلی تحقیقات کیفی روی جامعه آماری محدودی اجرا می شود.
 • مسئله اعتبار یا قابلیت اطمینان کافی، یک انتقاد عمده است که به تحقیقات کیفی وارد می شود. به دلیل ماهیت ذهنی داده های کیفی و منشأ آن در متن های مجزا، استفاده از استانداردهای متعارف اعتبارسنجی  در مورد آن ها دشوار است. به عنوان مثال، به دلیل نقش محوری محقق در تولید داده ها، امکان تکرار مطالعات کیفی وجود ندارد. همچنین، زمینه ها، موقعیت ها، رویدادها، شرایط و فعل و انفعالات به هیچ وجه قابل تکرار نیستند و نمی توان در زمینه گسترده تری از آنچه مورد مطالعه قرار گرفته است با اطمینان از تعمیم استفاده کرد.
 • مدت زمان لازم برای جمع آوری داده ها، تجزیه و تحلیل و تفسیر طولانی است. تجزیه و تحلیل داده های کیفی دشوار است و برای تفسیر داده های کیفی دانش تخصصی در یک زمینه خاص و دقت بسیار بالا مورد نیاز است. یک مثال بارز در این زمینه، مطالعه و تحقیق برای پیدا کردن علائم اختلالات روانی است.

نقاط قوت تحقیق کیفی

 • به دلیل دخالت مستقیم، محقق دیدگاه عمیقی نسبت به زمینه مورد تحقیق پیدا می کند. این موضوع به محقق امکان می دهد تا مسائل، ظرافت ها و پیچیدگی هایی را پیدا کند که معمولاً در تحقیقات کاملا علمی مورد توجه قرار نمی گیرند.
 • توصیفات کیفی می توانند نقش مهمی در مشخص کردن روابط احتمالی، علل، تاثیرات و فرآیندهای پویا داشته باشند.
 • تجزیه و تحلیل کیفی امکان ایجاد ابهامات / تناقض در داده ها را می دهد، که در واقع بازتاب واقعیت اجتماع است
 • تحقیق کیفی از سبک توصیفی، روایی استفاده می کند. این نوع تحقیق ممکن است به عنوان مثال برای یک پزشک بسیار مفید باشد زیرا  به این ترتیب می تواند برای کسب نوعی دانش که از هیچ راه دیگری قابل دسترسی نیست به گزارش های کیفی مراجعه کند و بدین ترتیب بینش جدیدی کسب کند.

انواع روش‌ جمع‌آوری داده‌ها در تحقیق کیفی

تحقیقات کیفی چیست؟ ، در این قسمت به انواع تکنیک‌های جمع‌آوری داده‌ها برای تحقیق کیفی در تحقیقات بازاریابی می‌پردازیم. طبیعی است که پیش از تحلیل داده‌ها باید بتوان آن داده‌ها را به روش‌های خاص خود جمع کرد. ابتدا به روش‌های گردآوری داده‌ها و سپس به انواع روش تحقیق کیفی نگاه می‌کنیم.

تحقیقات کیفی چیست -کالج نوین
تحقیقات کیفی چیست -کالج نوین

1. روش گروه کانونی:

در این روش یک گروه شش تا ده نفره کنار هم جمع می‌شوند تا درباره‌ی یک محصول و استراتژی بازاریابی آن صحبت کنند. از حرف‌های این گروه می‌توان داده‌های خوبی به دست آورد.

2. مصاحبه‌ی عمیق:

همان‌طور که از نامش پیداست، این روش یک نوع مصاحبه‌ی یک به یک با گروهی از افراد است. این مصاحبه می‌تواند رودررو یا عمیق باشد و برای کسب اطلاعات دقیق‌تر بهتر است از سوالاتی با پایان باز استفاده کنیم.

3. روش‌های خلاقانه:

در چنین روش‌هایی محقق می‌تواند زمان مصاحبه عکس یا فیلم مصاحبه‌شونده را ضبط کند. در هنگام تحلیل داده‌ها رجوع به این فیلم‌ها می‌تواند به تحلیل بهتر کمک کند.

4. مشاهده یا خرید به همراه مصاحبه‌شونده:

این روش امروزه در روش تحقیق کیفی و در تحقیقات بازار بسیار مورد استفاده است. محقق در این روش می‌تواند از نزدیک به فرایند خرید نگاه کند و واکنش مشتری به یک محصول واقعی را ببیند.

5. غوطه‌وری در سبک زندگی:

یک روش جدید دیگر در انجام تحقیق کیفی و به دست‌آوردن داده، «غوطه‌وری در سبک زندگی» است. در این روش، محقق در یک ایونت خانوادگی یا اجتماعی شرکت می‌کند و در آن بازخورد جمع می‌کند. این کار باعث می‌شود کاربران در محیطی که با آن راحت هستند نظرات خود را بگویند.

6. گروه‌های کانونی آنلاین:

با سهولت دسترسی به رسانه‌های اجتماعی، گروه‌های کانونی آنلاین دیگر تبدیل به یک تکنیک آسان برای جمع‌آوری داده شده‌اند. با این روش امکان مدیریت افرادی که در تحقیق شرکت می‌کنند و حتی امکان تحلیل داده‌های آن‌ها آسان‌تر شده است.

7. اتنوگرافی:

در تکنیک اتنوگرافی، که خودش هم نوعی روش تحقیق است و هم شیوه و تکنیک جمع‌آوری داده، محقق در محیط مرتبط با تجربه‌ی زیستی کاربر یا مصرف‌کننده حاضر می‌شود و از تعامل او با یک محصول و در یک محیط کاملا حقیقی گزارش تهیه می‌کند. این روش برای کشف کاربری‌های آنی محصول بسیار مفید است.

8. تکنیک‌های پراجکتیو:

تحقیقات کیفی این تکنیک‌ها را تسهیل‌گران آموزش‌دیده به کار می‌برند. با استفاده از این تکتیک‌ها می‌توان اندیشه‌های پنهان کاربران را از لایه‌های زیرین ذهنی به سطح آورد. سوال‌ها و یا روش پرسش‌گری کاملا غیرمستقیم است و تسهیل‌گر احساسات پنهان پشت پاسخ‌ها را می‌یابد و تحلیل می‌کند.

9. فوروم‌های آنلاین:

تحقیقات کیفی امروزه استفاده از فوروم‌های آنلاین به یک امکان خوب برای جمع‌آوری داده‌ها و انجام روش تحقیق کیفی تبدیل شده است. اعضای حاضر در یک پنل در یک پلتفرم ساده به بحث و نظر درباره‌ی یک موضوع می‌پردازند. در این روش تسهیل‌گر سعی می‌کند با پرسش‌ نگذارد بحث از هدف مدنظر دور شود تا نتیجه‌ی لازم به دست بیاید.

این مقاله را مطالعه کنید  تحقیق غیر تجربی چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × سه =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟