تحقیقات کمی چیست - کالج نوین

تحقیقات کمی چیست

تحقیقات کمی چیست؟ ، برای هر کسب‌ و کار نوپایی، داشتن یک نگاه باز برای حرکت رو به جلو و رفتن در مسیر صحیح، بسیار لازم است. شاید بتوان تحقیقات بازاریابی را الفبای یک پیشرفت کاری درست دانست.

بدون دانستن الفبا، امکان خواندن و دانستن و پیشرفت کردن مهیا نیست. روش تحقیقات بازار به دو دسته‌ی کمی و کیفی تقسیم می‌شود.

برخی نیز از روش‌های هیبریدی استفاده می‌کنند که ترکیبی از این دو روش است و طبعا نگاه بسیار دقیق‌تری هم دارد. پیش از این در مقاله «همه چیز را در مورد روش تحقیق کیفی بدانید» درباره‌ی روش تحقیق کیفی حرف زدیم.

در این مقاله از روش تحقیق کمی خواهیم گفت و نگاه موشکافانه‌ای به آن می‌اندازیم تا انتخاب نهایی یکی از این دو روش با شما باشد.

تحقیقات کمی چیست
تحقیقات کمی چیست – کالج نوین

تحقیقات کمی چیست؟

تحقیقات کمی را باید به عنوان یک روش پژوهشی سیستماتیک و علمی در نظر گرفت که براساس جمع‌آوری داده و اطلاعات از پدیده‌ها مورد بررسی، عمل می‌کند. در این روش تحقیقی، پس از دسته‌بندی و آماده‌سازی اطلاعات جهت پردازش، از تکنیک های آماری، ریاضی یا محاسباتی به منظور مدل‌سازی رفتار پدیده‌ها استفاده می‌شود.

تحقیقات کمی با استفاده از روش‌های نمونه گیری، بخشی از جامعه آماری هدف را در نظر گرفته و با ارسال فرم‌های نظرسنجی (آنلاین یا دستی) به قالب پرسشنامه و … اطلاعات مورد نظر را جمع آوری می‌کند. حاصل تجزیه و تحلیل آماری چنین داده‌هایی، نتایج تحقیق کمی را می‌سازند.

به این ترتیب با دریافت نتایج حاصل از تحقیق کمی، پس از درک دقیق این اعداد، آینده یک محصول یا خدمات، طبق مدل پیشنهادی، قابل پیش بینی بوده و متناسب با آن قادر به تغییرات خواهیم بود.

ویژگی های اصلی تحقیقات کمی

 • محققان کمی با انجام مطالعات خود در آزمایشگاه سعی در کنترل متغیرهای اضافی دارند.
 • هدف این تحقیق عینیت (یعنی بدون تعصب بودن) است.
 • طرح مطالعه قبل از شروع تعیین می شود.
 • از نظر محقق کمی، واقعیت عینی است و به طور مستقل وجود دارد و توسط هر کسی قابل مشاهده است.
 • تحقیقات برای آزمایش یک نظریه و در نهایت پشتیبانی یا رد آن استفاده می شوند.
تحقیقات کمی چیست - کالج نوین
تحقیقات کمی چیست – کالج نوین

محدودیت های تحقیقات کمی- تحقیقات کمی چیست؟

 • زمینه: آزمایشات کمی در محیط های طبیعی انجام نمی شود. علاوه بر این، آن ها به شرکت کنندگان اجازه نمی دهند درباره پاسخ های خود یا اینکه سوالات برای آن ها چه معنایی دارند توضیح دهند
 • تخصص محقق: دانش ضعیف در مورد استفاده از تجزیه و تحلیل آماری ممکن است بر تجزیه و تحلیل و تفسیر تاثیر منفی بگذارد
 • تنوع مقدار داده: برای تجزیه و تحلیل دقیق تر، اندازه های بزرگ نمونه مورد نیاز است. مطالعات کمی در مقیاس کوچک ممکن است به دلیل کم بودن داده ها از اعتبار کمتری برخوردار باشند این امر همچنین بر توانایی تعمیم دادن مطالعه به جمعیت های وسیع تر تأثیر می گذارد.

نقاط قوت تحقیقات کمی

 • عینیت علمی: داده های کمی را می توان با تجزیه و تحلیل آماری تفسیر کرد و از آنجا که آمار مبتنی بر اصول ریاضیات است؛ رویکرد کمی از نظر علمی، عینی و منطقی تلقی می‌شود
 • برای آزمایش و تأیید نظریه های از پیش ساخته شده مفید است.
 • تجزیه و تحلیل سریع: نرم افزارهای پیشرفته بسیاری از نیازها برای تجزیه و تحلیل طولانی مدت داده ها، به ویژه با حجم زیادی از اطلاعات را برطرف می‌کنند. برای نمونه گزارش ساز دانا می‌تواند اطلاعات کمی را به صورت گزارش و آمارهای تحلیلی در اختیار شما قرار دهد.
 • تکرار: داده های کمی مبتنی بر مقادیر اندازه گیری شده بوده و می‌توانند توسط دیگران بررسی شوند؛ زیرا ابهامات تفسیر در داده های عددی وارد نمی شوند.

چگونه می توان از تحقیقات کمی استفاده کرد؟

این نوع تحلیل به بروندادی عددی منتج می‌شود. داده‌های آماری به شکل عددی به طور گسترده‌ای توسط دانشمندان، متخصصان بازاریابی، توسعه دهندگان محصول و غیره استفاده می‌شود.

شکل کمی تحقیق به ما امکان می‌دهد متغیرهای خاص را انتخاب کنیم و آن ها را به طور دقیق تجزیه و تحلیل کنیم. محققان آن را در آزمایشات به کار می‌گیرند.

داده‌های دریافت شده به جمع‌بندی و کنترل نتایج فرآیند کمک می‌کند. این بدان معناست که متخصصان ممکن است از آن در فرایند تصمیم‌گیری استفاده کنند.

چگونه می‌توان داده‌های کمی را بدست آورد؟ آسان‌ترین راه برای جمع‌آوری چنین اطلاعاتی ایجاد پرسشنامه برای مصرف کنندگان یا توسعه دهندگان است.

تحقیقات کمی چیست - کالج نوین
تحقیقات کمی چیست – کالج نوین

در این حالت، محقق مجبور است از سؤالات بسته استفاده كند و طیف پاسخ‌های گوناگون را در اختیار پاسخ دهندگان قرار دهد. شما نتایج تحقیقات کمی را از قبل برنامه‌ریزی کرده و به انواع دقیق پاسخ ها نیاز دارید. این روش در صورتی مفید است که بخواهید نظر خود را در مورد محصول به صورت اعداد یا واقعیت‌های عددی دقیق کسب کنید.

کافی است سؤال باز “آیا شما از محصول راضی هستید و چه چیزی را می‌خواهید تغییر دهید؟” را به سؤال بسته  “بهترین ویژگی محصولی که امتحان کرده اید چیست: الف)طعم، ب)عطر، ج)اثر انرژی یا د)قیمت”. به این ترتیب، شما به مصرف کنندگان اجازه می‌دهید تا تجربه خود را به اشتراک بگذارند اما نیازی به تجزیه و تحلیل پاسخ کلی با متغیرهای تعریف نشده نیست.

این مقاله را مطالعه کنید  مصاحبه رفتاری

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

6 + 2 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟