نمونه گیری چیست

نمونه گیری چیست

نمونه گیری چیست؟ ، نمونه گیری، در آمار، فرآیند یا روشی برای ترسیم یک گروه نماینده از افراد یا موارد از یک جمعیت خاص است.

نمونه گیری و استنتاج آماری در شرایطی استفاده می شود که در آن به دست آوردن اطلاعات از هر یک از اعضای جامعه غیر عملی است، مانند تجزیه و تحلیل بیولوژیکی یا شیمیایی، کنترل کیفیت صنعتی، یا بررسی های اجتماعی.

نمونه گیری چیست؟ ، طرح نمونه گیری اولیه، نمونه گیری تصادفی ساده، بر اساس تئوری احتمال است. در این شکل از نمونه‌گیری تصادفی، هر عنصر از جامعه نمونه‌گیری شده دارای احتمال مساوی برای انتخاب شدن است.

نمونه گیری چیست؟ ، به عنوان مثال، در یک نمونه تصادفی از یک کلاس 50 دانش آموز، هر دانش آموز دارای احتمال یکسان، 1/50، انتخاب شدن است. هر ترکیبی از عناصر استخراج شده از جمعیت نیز احتمال یکسانی برای انتخاب شدن دارد.

نمونه گیری بر اساس تئوری احتمال به محقق اجازه می دهد تا احتمال اینکه یافته های آماری نتیجه شانس هستند را تعیین کند.

روش های رایج تر مورد استفاده، اصلاحات این ایده اساسی، نمونه گیری طبقه ای (که در آن جامعه به طبقات تقسیم می شود و از هر طبقه نمونه های تصادفی ساده گرفته می شود)، نمونه گیری خوشه ای (که در آن واحد نمونه یک گروه است، مانند یک خانواده)، و نمونه‌گیری سیستماتیک (نمونه‌هایی که توسط هر سیستمی غیر از انتخاب تصادفی گرفته شده است، مانند هر 10 نام در فهرست).

این مقاله را مطالعه کنید  روش نمونه گیری
نمونه گیری چیست - کالج نوین
نمونه گیری چیست – کالج نوین

نمونه گیری چیست؟

نمونه گیری چیست؟ ، نمونه گیری تکنیکی است برای انتخاب تک تک اعضا یا زیرمجموعه ای از جامعه به منظور استنتاج آماری از آنها و برآورد ویژگی های کل جامعه.

نمونه گیری چیست؟ ، روش‌های نمونه‌گیری مختلف به‌طور گسترده توسط محققان در تحقیقات بازار استفاده می‌شود، به طوری که آنها برای جمع‌آوری بینش‌های عملی نیازی به تحقیق در کل جمعیت ندارند.

نمونه گیری چیست؟ ، همچنین یک روش راحت و مقرون به صرفه است و از این رو اساس هر طرح تحقیقی را تشکیل می دهد. برای استخراج بهینه می توان از تکنیک های نمونه گیری در یک نرم افزار نظرسنجی تحقیقاتی استفاده کرد.

نمونه گیری چیست؟ ، به عنوان مثال، اگر یک تولید کننده دارو بخواهد در مورد عوارض جانبی نامطلوب یک دارو بر جمعیت کشور تحقیق کند، انجام یک مطالعه تحقیقاتی که همه را درگیر کند تقریبا غیرممکن است.

نمونه گیری چیست؟ ، در این مورد، محقق از هر جمعیت شناسی، نمونه ای از افراد را تعیین می کند و سپس در مورد آنها تحقیق می کند و بازخورد شاخصی در مورد رفتار دارو به او می دهد.

نمونه گیری چیست - کالج نوین
نمونه گیری چیست – کالج نوین

چرا به نمونه گیری نیاز داریم؟- نمونه گیری چیست؟

نمونه گیری چیست؟ ، من مطمئن هستم که شما در این مرحله شهود محکمی در مورد سوال دارید.

نمونه‌گیری برای نتیجه‌گیری در مورد جمعیت‌ها از نمونه‌ها انجام می‌شود و ما را قادر می‌سازد تا با مشاهده مستقیم تنها بخشی (یا نمونه) از جامعه، ویژگی‌های یک جامعه را تعیین کنیم.

. انتخاب یک نمونه به زمان کمتری نسبت به انتخاب هر آیتم در یک جامعه نیاز دارد

. انتخاب نمونه یک روش مقرون به صرفه است

. تجزیه و تحلیل نمونه نسبت به تجزیه و تحلیل کل جامعه، دشوارتر و کاربردی تر است

انواع نمونه گیری: روش های نمونه گیری

نمونه گیری چیست؟ ، نمونه گیری در تحقیقات بازار به دو صورت نمونه گیری احتمالی و نمونه گیری غیراحتمالی است. بیایید نگاهی دقیق تر به این دو روش نمونه برداری بیندازیم.

. نمونه‌گیری احتمالی: نمونه‌گیری احتمالی روش نمونه‌گیری است که در آن محقق چند معیار را تعیین می‌کند و اعضای یک جامعه را به‌طور تصادفی انتخاب می‌کند. همه اعضا با این پارامتر انتخابی فرصت برابری دارند تا بخشی از نمونه باشند.

. نمونه گیری غیر احتمالی: در نمونه گیری غیراحتمالی، محقق اعضا را برای تحقیق به صورت تصادفی انتخاب می کند. این روش نمونه گیری یک فرآیند انتخاب ثابت یا از پیش تعریف شده نیست.

نمونه گیری چیست؟ ، این امر باعث می شود همه عناصر یک جمعیت از فرصت های برابر برای گنجاندن در یک نمونه مشکل داشته باشند.

نمونه گیری چیست؟ ، در این وبلاگ، روش‌های مختلف نمونه‌گیری احتمالی و غیراحتمالی را که می‌توانید در هر مطالعه تحقیقاتی بازار پیاده‌سازی کنید، مورد بحث قرار می‌دهیم.

انواع نمونه گیری احتمالی با مثال:- نمونه گیری چیست؟

نمونه‌گیری احتمالی یک روش نمونه‌گیری است که در آن محققین با استفاده از روشی مبتنی بر نظریه احتمال، نمونه‌هایی را از جمعیت بزرگ‌تری انتخاب می‌کنند. این روش نمونه‌گیری، تک تک اعضای جامعه را در نظر می‌گیرد و نمونه‌ها را بر اساس فرآیندی ثابت تشکیل می‌دهد.

به عنوان مثال، در یک جمعیت 1000 عضوی، هر عضو 1/1000 شانس انتخاب شدن به عنوان بخشی از یک نمونه را خواهد داشت. نمونه گیری احتمالی سوگیری را در جامعه حذف می کند و به همه اعضا فرصت مناسبی برای گنجاندن در نمونه می دهد.

چهار نوع روش نمونه گیری احتمالی وجود دارد:

. نمونه گیری تصادفی ساده: یکی از بهترین تکنیک های نمونه گیری احتمالی که به صرفه جویی در زمان و منابع کمک می کند، روش نمونه گیری تصادفی ساده است.

نمونه گیری چیست؟ ، این یک روش قابل اعتماد برای به دست آوردن اطلاعات است که در آن تک تک اعضای یک جمعیت به طور تصادفی و صرفاً تصادفی انتخاب می شوند. هر فرد احتمال یکسانی برای انتخاب شدن به عنوان بخشی از یک نمونه را دارد.

برای مثال، در سازمانی متشکل از 500 کارمند، اگر تیم منابع انسانی تصمیم به انجام فعالیت‌های تیم‌سازی بگیرد، به احتمال زیاد ترجیح می‌دهند که چیت‌ها را از یک کاسه انتخاب کنند. در این صورت، هر یک از 500 کارمند فرصت مساوی برای انتخاب شدن دارند.

. نمونه‌گیری خوشه‌ای: نمونه‌گیری خوشه‌ای روشی است که در آن محققان کل جمعیت را به بخش‌ها یا خوشه‌هایی تقسیم می‌کنند که یک جامعه را نشان می‌دهند.

نمونه گیری چیست؟ ، خوشه ها بر اساس پارامترهای جمعیت شناختی مانند سن، جنس، مکان و غیره شناسایی و در یک نمونه گنجانده می شوند. این امر باعث می شود که یک سازنده نظرسنجی استنتاج موثر از بازخورد را بسیار ساده کند.

به عنوان مثال، اگر دولت ایالات متحده بخواهد تعداد مهاجران ساکن در سرزمین اصلی ایالات متحده را ارزیابی کند، می تواند آن را به خوشه هایی بر اساس ایالت هایی مانند کالیفرنیا، تگزاس، فلوریدا، ماساچوست، کلرادو، هاوایی و غیره تقسیم کند.

نمونه گیری چیست؟ ، یک نظرسنجی موثرتر خواهد بود زیرا نتایج در ایالت ها سازماندهی می شود و داده های روشنگری درباره مهاجرت ارائه می دهد.

. نمونه گیری سیستماتیک: محققان از روش نمونه گیری سیستماتیک برای انتخاب اعضای نمونه یک جامعه در فواصل زمانی معین استفاده می کنند.

نمونه گیری چیست؟ ، این نیاز به انتخاب نقطه شروع برای نمونه و اندازه نمونه دارد که می تواند در فواصل زمانی منظم تکرار شود. این نوع روش نمونه گیری دارای محدوده از پیش تعریف شده است و از این رو این روش نمونه گیری کمترین زمان را دارد.

به عنوان مثال، محققی قصد دارد یک نمونه سیستماتیک از 500 نفر در یک جمعیت 5000 نفری جمع آوری کند. او هر عنصر جامعه را از 1 تا 5000 شماره گذاری می کند و هر 10 نفر را به عنوان بخشی از نمونه انتخاب می کند (کل جامعه/ حجم نمونه = 5000/500 = 10).

. نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای: نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای روشی است که در آن محقق جامعه را به گروه‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند که همپوشانی ندارند اما کل جامعه را نشان می‌دهند.

نمونه گیری چیست؟ ، در حین نمونه گیری می توان این گروه ها را سازماندهی کرد و سپس از هر گروه به طور جداگانه نمونه ای ترسیم کرد.

نمونه گیری چیست؟ ، به عنوان مثال، محققی که به دنبال تجزیه و تحلیل ویژگی های افراد متعلق به بخش های مختلف درآمد سالانه است، طبق درآمد سالانه خانواده، اقشار (گروه ها) ایجاد می کند.

نمونه گیری چیست؟ ، به عنوان مثال – کمتر از 20000 دلار، 21000 دلار – 30000 دلار، 31000 دلار تا 40000 دلار، 41000 دلار تا 50000 دلار و غیره. با این کار محقق ویژگی های افراد متعلق به گروه های درآمدی مختلف را نتیجه گیری می کند.

نمونه گیری چیست؟ ، بازاریابان می توانند تجزیه و تحلیل کنند که کدام گروه های درآمدی را هدف قرار دهند و کدام یک را حذف کنند تا نقشه راهی ایجاد کنند که نتایج مثمر ثمری داشته باشد.

کاربردهای نمونه گیری احتمالی- نمونه گیری چیست؟

نمونه گیری چیست؟ ، استفاده های متعددی از نمونه گیری احتمالی وجود دارد:

. کاهش سوگیری نمونه: با استفاده از روش نمونه گیری احتمالی، سوگیری در نمونه مشتق شده از یک جامعه ناچیز تا وجود ندارد. انتخاب نمونه عمدتاً درک و استنباط محقق را به تصویر می‌کشد.

نمونه گیری چیست؟ ، نمونه‌گیری احتمالی منجر به جمع‌آوری داده‌ها با کیفیت بالاتر می‌شود، زیرا نمونه به‌طور مناسب جامعه را نشان می‌دهد.

. جمعیت متنوع: زمانی که جمعیت گسترده و متنوع است، داشتن نمایندگی کافی ضروری است تا داده ها به سمت یک جمعیت انحرافی نشوند.

نمونه گیری چیست؟ ، برای مثال، اگر Square بخواهد افرادی را که می‌توانند دستگاه‌های نقطه‌فروش خود را بسازند، درک کند، نظرسنجی انجام‌شده از نمونه‌ای از افراد در سراسر ایالات متحده از صنایع مختلف و زمینه‌های اقتصادی-اجتماعی مختلف به شما کمک می‌کند.

. ایجاد یک نمونه دقیق: نمونه گیری احتمالی به محققین کمک می کند تا یک نمونه دقیق را برنامه ریزی و ایجاد کنند. این به دستیابی به داده های کاملاً تعریف شده کمک می کند.

انواع نمونه گیری غیر احتمالی با مثال- نمونه گیری چیست؟

نمونه گیری چیست؟ ، روش غیر احتمالی یک روش نمونه گیری است که شامل مجموعه ای از بازخوردها بر اساس قابلیت های انتخاب نمونه محقق یا آماردان است و نه بر اساس یک فرآیند انتخاب ثابت.

نمونه گیری چیست؟ ، در بیشتر موقعیت ها، خروجی یک نظرسنجی انجام شده با یک نمونه غیر محتمل منجر به نتایج ناهمواری می شود که ممکن است نشان دهنده جامعه هدف مورد نظر نباشد.

نمونه گیری چیست؟ ، اما شرایطی مانند مراحل مقدماتی تحقیق یا محدودیت هزینه برای انجام تحقیق وجود دارد که نمونه گیری غیر احتمالی بسیار مفیدتر از نوع دیگر خواهد بود.

نمونه گیری چیست؟ ، چهار نوع نمونه گیری غیراحتمالی هدف این روش نمونه گیری را به نحو بهتری توضیح می دهد:

. نمونه گیری آسان: این روش به سهولت دسترسی به موضوعاتی مانند نظرسنجی از مشتریان در یک مرکز خرید یا عابران در یک خیابان شلوغ بستگی دارد.

 به دلیل سهولت انجام آن و برقراری ارتباط با آزمودنی‌ها، معمولاً به عنوان نمونه‌گیری آسان نامیده می‌شود. محققان تقریباً هیچ اختیاری برای انتخاب عناصر نمونه ندارند و این کار صرفاً بر اساس نزدیکی و نه نمایندگی انجام می شود.

 این روش نمونه گیری غیر احتمالی زمانی استفاده می شود که محدودیت زمانی و هزینه ای در جمع آوری بازخورد وجود داشته باشد. در شرایطی که محدودیت منابع وجود دارد مانند مراحل اولیه تحقیق، از نمونه گیری آسان استفاده می شود.

برای مثال، استارت‌آپ‌ها و سازمان‌های غیردولتی معمولاً برای توزیع بروشورهای رویدادهای آینده یا تبلیغ یک هدف، نمونه‌گیری آسانی را در یک مرکز خرید انجام می‌دهند – آنها این کار را با ایستادن در ورودی مرکز خرید و دادن جزوه‌ها به صورت تصادفی انجام می‌دهند.

. نمونه گیری قضاوتی یا هدفمند: نمونه های قضاوتی یا هدفمند با صلاحدید محقق تشکیل می شوند. محققان صرفاً هدف مطالعه را همراه با درک مخاطب هدف در نظر می گیرند.

 به عنوان مثال، زمانی که محققان می خواهند روند فکری افراد علاقه مند به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد خود را درک کنند.

معیارهای انتخاب این خواهد بود: “آیا شما علاقه مند به انجام کارشناسی ارشد خود در … هستید؟” و کسانی که با “نه” پاسخ می دهند از نمونه حذف می شوند.

. نمونه گیری گلوله برفی: نمونه گیری گلوله برفی روشی نمونه گیری است که محققان در مواقعی که ردیابی افراد مشکل باشد از آن استفاده می کنند.

برای مثال، بررسی افراد بی پناه یا مهاجران غیرقانونی بسیار چالش برانگیز خواهد بود. در چنین مواردی، با استفاده از تئوری گلوله برفی، محققان می توانند چند دسته را برای مصاحبه و استخراج نتایج ردیابی کنند.

محققان همچنین این روش نمونه‌گیری را در موقعیت‌هایی اجرا می‌کنند که موضوع بسیار حساس است و آشکارا مورد بحث قرار نمی‌گیرد –

 برای مثال، نظرسنجی برای جمع‌آوری اطلاعات درباره ایدز HIV. تعداد زیادی از قربانیان به راحتی به سوالات پاسخ نمی دهند.

 با این حال، محققان می توانند با افرادی که ممکن است آنها را بشناسند یا داوطلبان مرتبط با علت تماس بگیرند تا با قربانیان تماس بگیرند و اطلاعات را جمع آوری کنند.

. نمونه گیری سهمیه ای: در نمونه گیری سهمیه ای، انتخاب اعضا در این تکنیک نمونه گیری بر اساس استاندارد از پیش تعیین شده صورت می گیرد.

نمونه گیری چیست؟ ، در این حالت، همانطور که یک نمونه بر اساس ویژگی های خاص تشکیل می شود، نمونه ایجاد شده دارای همان کیفیت هایی است که در کل جمعیت یافت می شود. این یک روش سریع برای جمع آوری نمونه است.

نمونه گیری چیست - کالج نوین
نمونه گیری چیست – کالج نوین

موارد استفاده از نمونه گیری غیر احتمالی

نمونه گیری غیر احتمالی برای موارد زیر استفاده می شود:- نمونه گیری چیست؟

. ایجاد یک فرضیه: محققان از روش نمونه گیری غیر احتمالی برای ایجاد یک فرضیه زمانی که محدود به اطلاعات قبلی در دسترس نیست استفاده می کنند.

نمونه گیری چیست؟ ، این روش به بازگشت فوری داده ها کمک می کند و پایه ای برای تحقیقات بیشتر ایجاد می کند.

. تحقیق اکتشافی: محققان از این روش نمونه گیری به طور گسترده در هنگام انجام تحقیقات کیفی، مطالعات آزمایشی یا تحقیقات اکتشافی استفاده می کنند.

. محدودیت‌های بودجه و زمانی: روش غیر احتمالی زمانی که محدودیت‌های بودجه و زمانی وجود دارد و باید برخی داده‌های اولیه جمع‌آوری شود.

نمونه گیری چیست؟ ، از آنجایی که طرح نظرسنجی سفت و سخت نیست، انتخاب پاسخ دهندگان به صورت تصادفی و انجام نظرسنجی یا پرسشنامه آسان تر است.

چگونه در مورد نوع نمونه برداری تصمیم می گیرید؟

نمونه گیری چیست؟ ، برای هر تحقیقی، انتخاب دقیق روش نمونه گیری برای دستیابی به اهداف مطالعه ضروری است. اثربخشی نمونه گیری شما به عوامل مختلفی بستگی دارد.

در اینجا مراحلی وجود دارد که محققان خبره برای تصمیم گیری بهترین روش نمونه گیری دنبال می کنند.

. اهداف تحقیق را یادداشت کنید. به طور کلی، باید ترکیبی از هزینه، دقت یا دقت باشد.

. شناسایی تکنیک های نمونه گیری موثر که ممکن است به طور بالقوه به اهداف تحقیق دست یابند.

. هر یک از این روش ها را آزمایش کنید و بررسی کنید که آیا آنها در دستیابی به هدف شما کمک می کنند یا خیر.

. روشی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای تحقیق دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 8 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟