اسکوپوس چیست ، 4 نوع

اسکوپوس چیست ، 4 نوع

اسکوپوس چیست؟ ، اگر شما به تازگی وارد دنیای تحقیقات شده باشید، احتمالا نام اسکوپوس به گوش شما خورده است. سوالی که در این مرحله برای هرکدام از ما پیش می‌آید این است که:

اسکوپوس چیست و چه کاربردی در نوشتن مقاله و انجام کارهای پژوهشی دارد. اسکوپوس یک نمایه استنادی مربوط به الزویر (Elsevier) است که حدود ۳۶۰۰۰ موضوع را در علوم مختلف از جمله علوم زیستی، علوم اجتماعی، فیزیک و شیمی، در بر می‌گیرد.

اسکوپوس شامل سه بخش کلی مجلات، نشریات دانشگاهی و کتاب‌ها می‌شود.

تمامی محصولات اسکوپوس فارغ از اینکه متعلق به چه شخص یا سازمانی باشند، سالانه توسط افراد متخصص مورد بازبینی قرار می‌گیرند تا از رعایت شدن معیارها و استانداردهای کیفیت بالا، اطمینان حاصل شود.

اسکوپوس چیست ، 4 نوع - کالج موین
اسکوپوس چیست ، 4 نوع – کالج موین

اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس بزرگ‌ترین بانک اطلاعاتی «چکیده» و «استناد» متون دارای داوری همتا، اعم از کتاب‌ها، ژورنال‌های علمی، و مقالات کنفرانسی جهان است.

این بانک علاوه بر چکیده، منابع این متون را نیز نشان می‌دهد. بنابراین امکان محاسبه تعداد استنادات برای هر مقاله امکان‌پذیر است.

اسکوپوس بیش از ۲۲۸۰۰ عنوان دنباله‌دار، ۱۵۰۰۰۰ کتاب و ۵۰۰۰ ناشر را پوشش می‌دهد و از آنجایی که به صورت روزانه آپدیت می‌شود تا جدیدترین پژوهش‌ها و اطلاعات علمی در زمینه‌های مختلف از جمله تکنولوژی، پزشکی، علوم اجتماعی و هنر را در خود جای دهد، این عدد هر لحظه تغییر می‌کند.

این مقاله را مطالعه کنید  مراحل نوشتن پایان نامه

اسکوپوس چیست؟ ، این پایگاه، ۷۰میلیون سند از سال ۱۷۸۸ تاکنون را در بر می‌گیرد. سال انتشار مراجع این موارد که تعدادشان به ۱.۴میلیارد می‌رسد، به سال ۱۹۷۰ و پس از آن برمی‌گردد.

اسکوپوس اواخر سال ۲۰۰۴ توسط الزویر، ناشر هلندی راه‌اندازی شد و سریعاً به معتبرترین پایگاه اطلاعاتی تبدیل شد. پایگاه استنادی اسکوپوس برای هر نویسنده، یک پروفایل شخصی در نظر می‌گیرد و اطلاعات مهم را در آن به نمایش می‌گذارد.

تاکنون ۱۶میلیون پروفایل در این پایگاه ایجاد شده که قریب به ۷۰۰۰۰ مورد از آن ها، پروفایل‌های موسسات اصلی در سطح جهان می‌باشد.

اسکوپوس چیست ، 4 نوع - کالج موین
اسکوپوس چیست ، 4 نوع – کالج موین

انواع مجلات  scopus- اسکوپوس چیست؟

مجلات اسکوپوس (Scopus) بر اساس میزان کیو Q يا Quartile Scores رتبه بندی می شود. نمره Q يا    Quartile Score  برای نشان دادن درجه یا رتبه مجله به شمار می رود که بین کیو یک تا کیو 4 متغیر است.

براین اساس هر طبقه يا category که مجلات در آن قرار دارند امتيازي بين Q1 تا Q4 به آنها تعلق مي گيرد. چيزي شبيه ضريب تاثير در مجلاتISI . با اين تفاوت کهIF  ممکن است از يک هزارم تا 30 متغير باشد ولي Quartile Scores  از يک تا 4 متغير خواهد بود.

اسکوپوس چیست؟ ، در حقيقت Quartile Scores امتياز عملکردي هرمجله در category خود به شمار مي رود. داشتن نمره بين  Q1  تا Q4 حاکي از ارزش متغیر آن مجله است که ممکن است بر اساس کیفیت مقالات چاپ شده از سالی به سال دیگر متفاوت باشد.

1. کیو یکQ1: نشان دهنده اين است که مجله جزء 25 درصد اول مجلات نمایه شده در اسکوپوس قرار دارد.

این مقاله را مطالعه کنید  آزمون آماری مناسب

2. کیو دوQ2: نشان دهنده اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه مياني يعني بين 25 تا 50 درصد يک طبقه ( category ) قرار دارد.

3. کیو سهQ3: حاکی از آن است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه ميانه به سمت پايين يعني بين 50 تا 75 درصد يک category قرار دارد.

4. کیو چهارQ4: نشان می دهد که مجله جزء 25 درصد انتهايي يک طبقه ( category ) قرار دارد.

چرا از اسکوپوس استفاده کنیم؟- اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس یک پایگاه اطلاعاتی به‌روز است که از طریق آن می‌توانید ببینید در دنیای علم و پژوهش چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و با شفافیت بیشتری به تحقیق بپردازید.

هم‌چنین می‌توانید یک شبکه از همکاران خود در این پلتفرم ایجاد کرده و ارزش تحقیق خود را در آن بیان کنید.

اسکوپوس چیست؟ ، در اسکوپوس می‌توانید ژورنال مناسب برای مطالعه یا سابمیت مقاله را آنالیز کرده و معین نمایید.

این پایگاه داده به محققین کمک می‌کند تعداد سایتیشن یا استنادات (Citation) و هم‌چنین شاخص اچ (h-index) مقالات خود را مدیریت کنند. برخی از قابلیت‌های کاربردی این بانک، احتیاجی به عضویت ندارد.

اسکوپوس به شما اجازه می‌دهد زمان، نحوه و فرد مقبول برای همکاری را تشخیص دهید. در این پلتفرم می‌توانید پژوهشگران برتر در زمینه‌های مختلف را بشناسید.

اسکوپوس به شما امکان می‌دهد علاوه بر جست‌وجو و کشف جدیدترین موضوعات، آنها را آنالیز کرده و تاثیر آنها را پیگیری نمایید.

اسکوپوس علاوه بر اینکه دسترسی‌ای آسان به اطلاعات وسیعی از سراسر جهان در اختیار شما قرار می‌دهد، مساله کیفیت را نیز بدون توجه رها نمی‌کند؛ زیرا همواره اطلاعات و داده‌هایی نشان داده می‌شوند که جدیدتر و قابل اعتمادتر هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  بيان مسئله

اسکوپوس چیست ، 4 نوع - کالج موین
اسکوپوس چیست ، 4 نوع – کالج موین

نحوه اعتبار سنجی مجلات اسکوپوس

با توجه به اینکه سالانه مجلات پایگاه اسکوپوس به روزرسانی می‌شوند ممکن است در طول یکسال مجلاتی به این لیست اضافه یا کم شوند و به همین جهت می‌بایست قبل از سابمیت مقاله به یک ژورنال ابتدا به فکر اعتبار سنجی آن باشیم.

اعتبار سنجی مجلات علمی اسکوپوس با مراجعه به سایت رسمی آن می‌باشد که می‌توانید با مراجعه به سایت رسمی پایگاه اسکوپوس و یا سایت اعتبار سنجی ژورنال به نشانی http://journalchecker.ir  عنوان یا issn مجله خود را جستجو کنید و مناسبترین مجله ای که مد نظر دارید را انتخاب کنید.

سعی کنید قبل از سابمیت مقاله حتما مجله مورد نظرتان را اعتبار سنجی کنید اگر ژورنالی که مقاله را سابمیت کرده اید جز مجلات بی اعتبار موسسه اسکوپوس باشد در این صورت چاپ مقاله حائز اعتبار و امتیاز نخواهد بود.

قیمت چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس- اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس ها جز پرهزینه‌ترین مجلات علمی هستند که چاپ مقاله در این ژورنالها هزینه بسیار زیادی در پی دارد. هزینه ها به دلار می‌باشند و با توجه به تغییرات قیمت دلار دائما در حال تغییر می‌باشد.

اسکوپوس چیست؟ ، اگر تمایل دارید برای چاپ مقاله از  موسسات معتبر کمک بگیرید بهتراست تعداد کلمات نوع ژورنال و موضوع تخصصی را به کارشناس موسسه اطلاع دهید تا برآورد دقیق هزینه و زمان انجام شود.

کارشناسان موسسه ما برای ارائه خدمات آنلاین برآورد زمان و هزینه آماده ارائه خدمات می‌باشند و می‌توانید با ارسال فایل از هزینه و زمان دقیق چاپ مقاله مطلع شوید.

پذیرش مقاله در مجلات اسکوپوس چه امتیازی دارد؟

به طور کلي مقالات چاپ شده در اين پايگاه در داخل کشور از اهمیت فراوانی برخوردارد است. چاپ مقاله در این مجلات 5/1 نمره از 2 نمره پایان نامه در دوره کارشناسی ارشد را برای دانشجویان در پی دارد.

برای دوره دکتری نیز مجوز دفاع برای دانشجو را شکل خواهد داد. برای اساتید و اعضای هیئت علمی نیز چاپ کردن مقاله در مجلات اسکوپوس برای هر مقاله امتیازی بین 6 تا 8 امتیاز در نظر می گیرند.

اسکوپوس چیست؟ ، اما برای مصاحبه ورودی دوره دکتری نیز امتیازی بین 5 تا 7 را برای دانشجویان در پی خواهد داشت.

فواید داشتن نمایه در اسکوپوس

اما ایجاد نمایه اسکوپوس و داشتن شناسه اسکوپوس چه فایده های دیگه ای داره؟

با داشتن نمایه اسکوپوس امکان لینک کردن نمایه های مختلف فراهم میشه یعنی مثلا اگر من نوعی در گوگل اسکالر و پابمد و اسکوپوس نمایه دارم میتونم این نمایه هارو به هم لینک بکنم.

دسترسی ، مدیریت و ایجاد تغییرات و اصلاحات در نمایه اسکوپوس محقق به راحتی امکان پذیر هست و نیاز به دسترسی به پایگاه های استنادی ندارد.

داشتن نمایه باعث میشه محقق بیشتر دیده بشه و مقالاتش بیشتر خونده بشن و در نتیجه استناد به مقالاتش بیشتر بشه. داشتن نمایه کمک می کنه متخصصان و محققان هر حوزه ای راحت تر باهم ارتباط بگیرن و زمینه همکاری های آتی فراهم میشه.

اسکوپوس چیست؟ ، حل مشکلات مربوط به افراد دارای نام و نام خانوادگی دو قسمتی یا مشابه با افراد دیگر از مهم ترین فایده های داشتن شناسه اسکوپوس هست.

در اسکوپوس این امکان فراهم هست که نمایه محققان مد نظرمون رو دنبال بکنیم و به طور خودکار ، از جدیدترین انتشارات علمی اونها از طریق ایمیل باخبر بشیم.

ایجاد نمایه اسکوپوس باعث میشه تمام تولیدات علمی یک محقق، اچ ایندکس ، نویسندگان همکار ، تعداد استنادات علمی ،فیلد تحقیقاتی و … در صفحه اش قابل مشاهده باشه.

مجله اسکوپوس که این موضوع دو فایده داره: هم خود محقق میتونه مدیریت راحت تری بر انتشارات علمی خود داشته باشه و هم سایر افراد به طور یکجا و کامل انتشارات علمی اون محقق رو ببینن و راحت تر کیفیت و کمیت مقالات اون محقق رو داوری بکنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × چهار =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟