نمونه گیری تصادفی ساده چیست - کالح نوین

نمونه گیری تصادفی ساده چیست

نمونه گیری تصادفی ساده چیست؟ ، در نمونه گیری تصادفی ساده Simple Random Sampling هر یک از عناصر جامعه ی مورد نظر برای انتخاب شدن، شانس مساوی دارند.

در این روش، افراد یا اشیای مورد نیاز از فهرست جامعه ی آماری که به همین منظور شماره گذاری و تهیه شده است به صورت تصادفی انتخاب می شوند. مطابق قانون احتمال، افراد انتخاب شده باید دارای ویژگی هایی همانند جامعه ای باشند که از آن انتخاب شده اند.

ساده ترین روش نمونه گیری احتمالاتی روش نمونه گیری تصادفی ساده می‌باشد. این روش شامل دو روش بدون جایگذاری و با جایگذاری است.

نمونه گیری تصادفی ساده چیست
نمونه گیری تصادفی ساده چیست – کالح نوین

در روش بدون جایگذاری اگر واحدهای جامعه را از ۱ تا N شماره گذاری کرده، سپس به صورت تصادفی یکی از واحدهای جامعه را انتخاب کنیم و بدون بازگرداندن این واحد به جامعه به تصادف واحد دیگری را انتخاب کنیم و این فرایند را تا انتخاب حجم نمونه n تایی ادامه دهیم آنگاه به صورت نمونه گیری تصادفی ساده بدون جایگذاری نمونه گرفته ایم.

تفاوت روش با جایگذاری با روش قبل این است که پس از انتخاب هر واحد و ثبت مشخصات آن، آن واحد را به جامعه برمی گردانیم.

نمونه گیری تصادفی ساده چیست؟

نمونه گیری تصادفی ساده به عنوان یک روش نمونه گیری تعریف می شود که در آن هر آیتم در جامعه شانس و احتمال یکسانی برای انتخاب در نمونه دارد.

در اینجا انتخاب اقلام کاملاً به شانس یا احتمال بستگی دارد و بنابراین این روش نمونه گیری گاهی اوقات به عنوان روش شانس نیز شناخته می شود.

نمونه گیری تصادفی ساده یک روش نمونه گیری اساسی است و به راحتی می تواند جزء یک روش نمونه گیری پیچیده تر باشد. ویژگی اصلی این روش نمونه گیری این است که احتمال انتخاب هر نمونه یکسان است.

حجم نمونه در این روش نمونه گیری در حالت ایده آل باید بیش از چند صد نفر باشد تا بتوان نمونه گیری تصادفی ساده را به طور مناسب اعمال کرد.

آن ها می گویند که درک این روش از نظر تئوری ساده است اما اجرای عملی آن دشوار است. کار با حجم نمونه بزرگ کار آسانی نیست، و گاهی اوقات می‌تواند برای یافتن یک چارچوب نمونه‌گیری واقعی چالش‌برانگیز باشد.

روش های نمونه گیری تصادفی ساده

محققان برای انتخاب یک نمونه تصادفی ساده از این روش ها پیروی می کنند:

1. آن ها در ابتدا لیستی از تمام اعضای جمعیت تهیه می کنند و سپس هر عضو با یک عدد مشخص مشخص می شود (مثلاً اعضای n وجود دارند، سپس از 1 تا N شماره گذاری می شوند).

2. از میان این جامعه، پژوهشگران با استفاده از دو روش جداول اعداد تصادفی و نرم افزار مولد اعداد تصادفی، نمونه های تصادفی را انتخاب می کنند. محققان یک نرم افزار تولید کننده اعداد تصادفی را ترجیح می دهند، زیرا هیچ دخالت انسانی برای تولید نمونه لازم نیست.

نمونه گیری تصادفی ساده چیست - کالح نوین
نمونه گیری تصادفی ساده چیست – کالح نوین

دو رویکرد با هدف به حداقل رساندن هرگونه سوگیری در فرآیند نمونه‌گیری تصادفی ساده انجام می‌شوند:

روش قرعه کشی
استفاده از روش قرعه کشی یکی از قدیمی ترین روش ها و نمونه مکانیکی نمونه گیری تصادفی است. در این روش محقق به هر یک از اعضای جامعه یک عدد می دهد. محققان اعداد را از جعبه به طور تصادفی برای انتخاب نمونه می‌کشند.

استفاده از اعداد تصادفی
استفاده از اعداد تصادفی یک روش جایگزین است که شامل شماره گذاری جمعیت نیز می شود.

نمونه ای از نمونه گیری تصادفی ساده- نمونه گیری تصادفی ساده چیست؟

برای استخراج یک نمونه تصادفی ساده از 100 کارمند از 500 کارمند، این مراحل را دنبال کنید.

1. فهرستی از تمام کارکنان شاغل در سازمان تهیه کنید. (همانطور که در بالا ذکر شد 500 کارمند در سازمان وجود دارد، سابقه باید شامل 500 نام باشد).

2. به هر کارمند یک عدد ترتیبی اختصاص دهید (1،2،3…n). این قاب نمونه گیری شماست (لیستی که نمونه تصادفی ساده خود را از آن می گیرید).

3. اندازه نمونه خود را مشخص کنید. (در این مورد حجم نمونه 100 می باشد).
4. از یک مولد اعداد تصادفی برای انتخاب نمونه استفاده کنید، با استفاده از چارچوب نمونه برداری (اندازه جمعیت) از مرحله 2 و حجم نمونه خود از مرحله 3. برای مثال، اگر حجم نمونه شما 100 و جمعیت شما 500 است، 100 عدد تصادفی بین 1 ایجاد کنید. و 500.

نمونه گیری تصادفی ساده در تحقیق

پروژه های تحقیقاتی بازار امروزی بسیار بزرگتر هستند و تعداد نامحدودی از موارد را شامل می شوند. مطالعه هر یک از اعضای فرآیند فکری جامعه و ایجاد تداخل از مطالعه عملاً غیرممکن است.

اگر به عنوان یک محقق می خواهید در زمان و هزینه خود صرفه جویی کنید، نمونه گیری تصادفی ساده یکی از بهترین روش های نمونه گیری احتمالی است که می توانید از آن استفاده کنید.

گرفتن داده ها از یک نمونه توصیه و عملی تر است. استفاده از سرشماری یا نمونه به عوامل متعددی از جمله نوع سرشماری، میزان همگنی/ناهمگونی، هزینه‌ها، زمان، امکان‌سنجی مطالعه، میزان دقت مورد نیاز و غیره بستگی دارد.

نمونه گیری تصادفی ساده چیست - کالح نوین
نمونه گیری تصادفی ساده چیست – کالح نوین

مزایای نمونه گیری تصادفی ساده

1. این یک روش نمونه گیری منصفانه است و در صورت اعمال مناسب، به کاهش هرگونه سوگیری در مقایسه با هر روش نمونه گیری دیگری کمک می کند.
2. از آنجایی که شامل یک چارچوب نمونه بزرگ است، معمولاً انتخاب یک نمونه کوچک تر از جمعیت بزرگتر موجود آسان است.
3. شخص انجام دهنده تحقیق نیازی به آگاهی قبلی از داده هایی که جمع آوری می کند ندارد. می توان برای جمع آوری سوالی مطرح کرد که محقق لازم نیست متخصص موضوع باشد.

4. این روش نمونه گیری یک روش اساسی برای جمع آوری داده ها است. شما به هیچ دانش فنی نیاز ندارید. شما فقط به مهارت های ضروری گوش دادن و ضبط نیاز دارید.
5. از آنجایی که حجم جامعه در این نوع روش نمونه گیری بسیار زیاد است، محدودیتی در حجم نمونه ای که محقق باید ایجاد کند وجود ندارد. از یک جمعیت بزرگتر، می توانید یک نمونه کوچک را خیلی سریع دریافت کنید.

6. داده های جمع آوری شده از طریق این روش نمونه گیری به خوبی آگاه است. بیشتر نمونه ها کیفیت داده ها بهتر است.

این مقاله را مطالعه کنید  مقاله نویسی چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − ده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟