نمونه گیری گلوله برفی - کالج نوین

نمونه گیری گلوله برفی

نمونه گیری گلوله برفی چیست؟ ، نمونه گیری گلوله برفی یک تکنیک استخدام است که در آن از شرکت کنندگان تحقیق خواسته می شود تا به محققان در شناسایی سایر موضوعات بالقوه کمک کنند.

استفاده از شرکت‌کنندگان پژوهشی که در حال حاضر ثبت‌نام شده‌اند برای استخدام شرکت‌کنندگان تحقیقاتی دیگر (که گاهی به عنوان نمونه‌گیری گلوله برفی نامیده می‌شود) ممکن است تحت شرایطی توسط IRB تأیید شود.

با این حال، پروتکل باید شامل توجیه استفاده از این روش در زمینه مطالعه و جامعه هدف باشد. روشی که ریسک را به حداقل می رساند، انتخاب ارجح خواهد بود.

به عنوان مثال، محققی که به دنبال مطالعه الگوهای رهبری غیررسمی در یک جامعه است، ممکن است از افراد بخواهد که افراد دیگری را که در یک جامعه تأثیرگذار هستند نام ببرند.

نمونه گیری گلوله برفی
نمونه گیری گلوله برفی – کالج نوین

نمونه گیری گلوله برفی چیست؟

نمونه گیری گلوله برفی یا نمونه گیری ارجاعی زنجیره ای به عنوان یک روش نمونه گیری غیراحتمالی تعریف می شود که در آن نمونه ها دارای صفاتی هستند که یافتن آن ها نادر است.

این یک روش نمونه‌گیری است که در آن افراد موجود برای استخدام نمونه‌های مورد نیاز برای یک مطالعه تحقیقاتی ارجاع می‌دهند.

به عنوان مثال، اگر در حال مطالعه میزان رضایت مشتری در میان اعضای یک باشگاه نخبه کشوری هستید، جمع آوری منابع داده اولیه برای شما بسیار دشوار خواهد بود، مگر اینکه یکی از اعضای باشگاه موافقت کند که با شما گفتگوی مستقیم داشته باشد و تماس را فراهم کند.

این روش نمونه گیری شامل یک منبع داده اولیه است که سایر منابع داده بالقوه را که قادر به شرکت در مطالعات تحقیق هستند معرفی می کند.

روش نمونه گیری گلوله برفی صرفاً مبتنی بر ارجاع است و به این ترتیب محقق قادر به تولید نمونه است. بنابراین این روش را روش نمونه گیری ارجاعی زنجیره ای نیز می نامند.

نمونه گیری گلوله برفی یک روش رایج مطالعه تجاری است. روش نمونه گیری گلوله برفی به طور گسترده در مواردی استفاده می شود که جمعیت ناشناخته و نادر است و انتخاب افراد برای جمع آوری آن ها به عنوان نمونه برای تحقیق دشوار است.

این روش نمونه‌گیری می‌تواند ادامه پیدا کند، درست مانند یک گلوله برفی که اندازه آن افزایش می‌یابد (در این مورد حجم نمونه) تا زمانی که محقق داده‌های کافی برای تجزیه و تحلیل داشته باشد، تا نتایج قطعی به دست آورد که می‌تواند به سازمان در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

انواع نمونه گیری گلوله برفی

1. نمونه گیری خطی گلوله برفی: تشکیل یک گروه نمونه با ارائه اطلاعات تنها در مورد یک موضوع دیگر توسط یک آزمودنی شروع می شود و سپس زنجیره تنها با یک ارجاع از یک موضوع ادامه می یابد. این الگو تا زمانی ادامه می یابد که تعداد کافی آزمودنی برای نمونه در دسترس باشد.

این مقاله را مطالعه کنید  متغیر وابسته

2. نمونه گیری نمایی بدون تبعیض گلوله برفی: در این نوع، آزمودنی اول جذب می شود و سپس ارجاعات متعددی را ارائه می دهد. سپس هر ارجاع جدید داده های بیشتری را برای ارجاع و غیره فراهم می کند تا زمانی که تعداد آزمودنی ها برای نمونه کافی باشد.

3. نمونه گیری از گلوله برفی افتراقی نمایی: در این تکنیک، هر آزمودنی چندین ارجاع می دهد، اما از هر ارجاع فقط یک آزمودنی به کار گرفته می شود. انتخاب موضوع جدید به ماهیت تحقیق بستگی دارد.

نمونه گیری گلوله برفی - کالج نوین
نمونه گیری گلوله برفی – کالج نوین

روش نمونه گیری گلوله برفی

ماهیت نمونه برداری گلوله برفی به گونه ای است که نمی توان آن را برای نمونه معرف یا در آن صورت برای مطالعات آماری در نظر گرفت. با این حال، این روش نمونه‌گیری می‌تواند به طور گسترده برای انجام تحقیقات کیفی، با جمعیتی که یافتن آن دشوار است، استفاده شود. اکنون بیایید بررسی کنیم که چگونه می توان نمونه برداری گلوله برفی را انجام داد:

فرضی را در نظر بگیرید، شما به عنوان یک محقق در حال مطالعه بی خانمان ها در شهر تگزاس هستید. واضح است که یافتن لیستی از تمام جزئیات تعداد بی خانمان ها در آنجا دشوار است. با این حال، شما می توانید یک یا دو فرد بی خانمان را که مایل به شرکت در مطالعات تحقیقاتی شما هستند شناسایی کنید.

اکنون، این افراد بی خانمان مشخصات سایر افراد بی خانمان را که می شناسند در اختیار شما قرار می دهند. اولین بی خانمانی که برای تحقیق خود پیدا کردید، داده های اولیه است.

می‌توانید اطلاعات را جمع‌آوری کنید و داده‌ها را از منبع داده اولیه جدول‌بندی کنید و به سراغ افراد دیگری بروید که منبع داده اولیه به آن ها اشاره کرده است.

شما به‌عنوان یک محقق می‌توانید به تعداد بی‌خانمان‌هایی که می‌توانید از طریق مرجع ارائه‌شده پیدا کنید، تا زمانی که بدانید اطلاعات کافی برای تحقیق خود جمع‌آوری کرده‌اید، ادامه دهید.

همین استراتژی را می توان برای انجام تحقیقات یا مطالعه افراد متعلق به خرده فرهنگ های زیرزمینی خاص، یا افرادی که هویت پنهانی دارند یا اعضای یک فرقه هستند و غیره که نمی خواهند به راحتی شناسایی شوند، دنبال کرد. اعتماد بخش مهمی از هر محققی است.

فردی که آماده اشتراک گذاری اطلاعات است باید بداند که از اطلاعات به صورت محتاطانه استفاده خواهد شد و این نوع اعتماد در نمونه گیری گلوله برفی اهمیت ویژه ای دارد.

برای اینکه یک شرکت کننده با شناسایی خود یا گروه خود موافقت کند، محققان ابتدا باید این نوع رابطه را با شرکت کنندگان ایجاد کنند. لطفاً بدانید که این روش نمونه گیری به دلیل ماهیت آن ممکن است بیش از حد انتظار زمان ببرد.

این مقاله را مطالعه کنید  مهارت های تفکر انتقادی

تجزیه و تحلیل نمونه گیری گلوله برفی زمانی انجام می شود که پاسخ دهندگان بازخورد و نظرات خود را ارسال کنند.

داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌توانند از نظر ماهیت کیفی یا کمی باشند و می‌توانند در نمودارها و نمودارها در داشبورد نرم‌افزار نظرسنجی آنلاین مانند آنچه توسط QuestionPro ارائه شده است، نمایش داده شوند.

کاربردهای نمونه گیری

نمونه گیری گلوله برفی معمولاً در مواردی استفاده می شود که لیست از پیش محاسبه شده ای از جزئیات جمعیت هدف (افراد بی خانمان) وجود ندارد، در تماس با اعضای جمعیت هدف (قربانیان بیماری های نادر) درد بسیار زیادی وجود دارد، اعضای جمعیت هدف تمایلی به سمت آن ها ندارند.

مشارکت به دلیل انگ اجتماعی که به آن ها متصل است (جنایت نفرت، قربانیان تجاوز جنسی یا سوء استفاده جنسی، تمایلات جنسی و غیره) یا محرمانه بودن سازمانی که پاسخ دهندگان در آن کار می کنند (سیا، اف بی آی یا سازمان تروریستی).

بنابراین، این نوع نمونه برداری در کاربردهای زیر ارجحیت دارد:

. اقدامات پزشکی: بسیاری از بیماری های کمتر تحقیق شده وجود دارد. ممکن است تعداد محدودی از افراد مبتلا به بیماری‌هایی مانند پروگریا، پورفیریا، سندرم آلیس در سرزمین عجایب و غیره باشند.

با استفاده از نمونه‌گیری گلوله برفی، محققان می‌توانند با این مبتلایان به سختی تماس بگیرند و آن ها را متقاعد کنند که در تحقیق نظرسنجی شرکت کنند.

. تحقیقات اجتماعی: تحقیقات اجتماعی زمینه‌ای است که به بیشترین تعداد شرکت‌کننده نیاز دارد، زیرا فرآیندی است که دانشمندان در مورد نمونه هدف خود می‌آموزند. وقتی قرار است تحقیقات اجتماعی در حوزه‌هایی انجام شود که شرکت‌کنندگان ممکن است لزوماً مایل به مشارکت نباشند، مانند افراد بی‌خانمان یا افراد کم‌بخت.

. موارد اختلاف: در صورت بروز اختلافاتی مانند اقدام تروریستی، نقض حقوق شهروندی و سایر موارد مشابه، افراد درگیر ممکن است با دادن اظهارات خود برای اهداف اثباتی مخالفت کنند.

محققان یا مدیریت می‌توانند از نمونه‌گیری گلوله برفی برای فیلتر کردن افرادی از جمعیتی استفاده کنند که به احتمال زیاد باعث ایجاد این وضعیت شده‌اند یا شاهد رویداد هستند تا مدرکی در مورد رویداد جمع‌آوری کنند.

نمونه های نمونه گیری

نمونه گیری گلوله برفی چیست؟ ، برای برخی از جمعیت، نمونه گیری گلوله برفی تنها راه جمع آوری داده ها و اطلاعات معنادار است. در زیر مواردی وجود دارد که می توان از نمونه برداری گلوله برفی استفاده کرد:

1. فهرست رسمی اسامی اعضا وجود ندارد: این روش نمونه‌گیری را می‌توان برای جمعیتی استفاده کرد که در آن داده‌های به راحتی در دسترس مانند اطلاعات جمعیتی آن‌ها وجود ندارد. به عنوان مثال، افراد بی خانمان یا لیستی از اعضای یک باشگاه نخبگان که اطلاعات شخصی آن ها را نمی توان به راحتی به دست آورد.

این مقاله را مطالعه کنید  نحوه و زمان استفاده از پاورقی

2. مشکل در یافتن مکان افراد: یافتن افراد مبتلا به بیماری های نادر بسیار دشوار است. با این حال، اگر محققی در حال انجام یک مطالعه تحقیقاتی مشابه ماهیت باشد، یافتن منبع داده اولیه می تواند چالش برانگیز باشد. هنگامی که او شناسایی می شود، آن ها معمولاً اطلاعات بیشتری در مورد افراد مشابه دارند.

3. افرادی که مایل به شناسایی نیستند: اگر محققی در حال انجام مطالعه‌ای باشد که شامل جمع‌آوری اطلاعات/داده‌ها از کارگران جنسی یا قربانیان تجاوز جنسی یا افرادی که نمی‌خواهند تمایلات جنسی خود را فاش کنند، این افراد تحت این شرایط قرار می‌گیرند. دسته بندی.

4. پنهان کاری در مورد هویت آن ها: افرادی که به یک فرقه تعلق دارند یا افراطی مذهبی یا هکر هستند معمولاً در این دسته قرار می گیرند. یک محقق باید از نمونه برداری گلوله برفی برای شناسایی این افراد و استخراج اطلاعات از آن ها استفاده کند.

مزایای نمونه گیری گلوله برفی

1. یافتن نمونه‌ها سریع‌تر است: ارجاع‌ها یافتن سوژه‌ها را آسان و سریع می‌کنند، زیرا از منابع قابل اعتماد می‌آیند. یک کار اضافی برای یک محقق ذخیره می شود، این زمان می تواند در انجام مطالعه استفاده شود.

2. مقرون به صرفه: این روش مقرون به صرفه است زیرا ارجاعات از یک منبع داده اولیه به دست می آیند. در مقایسه با روش های دیگر راحت است و گران نیست.

3. نمونه سوژه‌های مردد: برخی از افراد نمی‌خواهند جلو بیایند و در مطالعات تحقیقاتی شرکت کنند، زیرا نمی‌خواهند هویتشان فاش شود. نمونه برداری گلوله برفی به این وضعیت کمک می کند زیرا آن ها از افرادی که با یکدیگر آشنا هستند درخواست مرجع می کنند.

برخی از بخش‌های جمعیت هدف وجود دارند که تماس با آن ها سخت است. به عنوان مثال، اگر محققی قصد درک مشکلات پیش روی بیماران HIV را داشته باشد، سایر روش های نمونه گیری قادر به ارائه این نمونه های حساس نخواهند بود.

در نمونه‌گیری گلوله برفی، محققان می‌توانند اعضای یک جمعیت آلوده به HIV را از نزدیک بررسی و فیلتر کنند و با صحبت با آن‌ها تحقیقی را انجام دهند تا هدف تحقیق را بفهمند و در نهایت بازخورد دریافتی را تجزیه و تحلیل کنند.

معایب نمونه گیری گلوله برفی

1. سوگیری نمونه‌گیری و حاشیه خطا: از آنجایی که افراد کسانی را که می‌شناسند و دارای ویژگی‌های مشابه هستند، معرفی می‌کنند، این روش نمونه‌گیری می‌تواند یک سوگیری نمونه‌گیری و حاشیه خطا داشته باشد.

این بدان معناست که یک محقق تنها ممکن است بتواند با گروه کوچکی از افراد ارتباط برقرار کند و ممکن است نتواند مطالعه را با نتایج قطعی کامل کند.
2. عدم همکاری: حتی پس از ارجاع، افراد ممکن است همکاری نداشته باشند و از شرکت در مطالعات تحقیقاتی خودداری کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × پنج =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟