تحقیقات اجتماعی چیست - کالج نوین

تحقیقات اجتماعی چیست

تحقیقات اجتماعی چیست؟ ، تحقیق اجتماعی به مطالعه افراد و جوامع اشاره دارد و اغلب برای شناسایی الگوهای اجتماعی که به طور منظم در زندگی اجتماعی رخ می دهند استفاده می شود.

می توان آن را به عنوان درک سیستماتیک واقعیت ها یا پدیده های اجتماعی تعریف کرد. از آن برای جمع آوری اطلاعات در مورد دنیای اجتماعی، به منظور ارائه یک مسیر عملی یا صرفاً برای توسعه دانش جدید استفاده می شود.

هدف پژوهش اجتماعی شناسایی رابطه علت و معلولی بین مشکلات اجتماعی است تا بتوان این مشکلات را برای ارتقای رفاه اجتماعی حل کرد.

این روش تحقیق به دلایل مختلفی توسط محققان و دانشمندان علوم اجتماعی استفاده می شود که در این مقاله به بررسی برخی از آن ها می پردازیم.

تحقیقات اجتماعی چیست
تحقیقات اجتماعی چیست – کالج نوین

تحقیقات اجتماعی چیست؟

تحقیقات اجتماعی روشی است که توسط دانشمندان و محققان علوم اجتماعی برای آشنایی با مردم و جوامع استفاده می شود تا بتوانند محصولات/خدماتی را طراحی کنند که نیازهای مختلف مردم را برآورده کند.

گروه های مختلف اجتماعی-اقتصادی متعلق به بخش های مختلف یک شهرستان متفاوت فکر می کنند. جنبه های مختلف رفتار انسان باید مورد توجه قرار گیرد تا افکار و بازخورد آن ها در مورد جهان اجتماعی درک شود، که می تواند با استفاده از تحقیقات اجتماعی انجام شود.

هر موضوعی می تواند تحقیقات اجتماعی را آغاز کند – ویژگی جدید، روند جدید بازار یا ارتقاء فناوری قدیمی.

تحقیقات اجتماعی با پیروی از یک برنامه عملیاتی سیستماتیک که شامل روش‌های مشاهده کیفی و کمی است، انجام می‌شود.

. روش های کیفی بر ارتباط مستقیم با اعضای یک بازار، مشاهده، تحلیل متن متکی هستند. نتایج این روش بیشتر بر دقیق بودن متمرکز است تا تعمیم به کل جامعه.
. روش های کمی از تکنیک های تحلیل آماری برای ارزیابی داده های جمع آوری شده از طریق نظرسنجی، نظرسنجی یا پرسشنامه استفاده می کنند.
تحقیقات اجتماعی شامل عناصر هر دو روش برای تجزیه و تحلیل طیفی از رویدادهای اجتماعی مانند بررسی اماکن تاریخی، سرشماری کشور، تجزیه و تحلیل دقیق تحقیقات انجام شده برای درک دلایل افزایش گزارش‌های آزار و اذیت در کشور و غیره است.

تحقیقات اجتماعی چیست - کالج نوین
تحقیقات اجتماعی چیست – کالج نوین

نظرسنجی برای پایش شادی در جمعیت پاسخگو یکی از پرکاربردترین کاربردهای تحقیقات اجتماعی است. الگوی نظرسنجی شادی می تواند توسط محققان و سازمان ها برای سنجش میزان خوشحالی یک پاسخ دهنده و کارهایی که می توان برای افزایش شادی در آن پاسخ دهنده انجام داد، استفاده کرد.

انواع تحقیق اجتماعی

چهار نوع اصلی تحقیقات اجتماعی وجود دارد: تحقیقات کیفی و کمی، تحقیقات اولیه و ثانویه.

. تحقیق کیفی: پژوهش کیفی به عنوان روشی برای جمع‌آوری داده‌ها از طریق بحث‌های باز و محاوره‌ای تعریف می‌شود، پنج روش تحقیق کیفی اصلی وجود دارد: تحقیق قوم‌نگاری، گروه‌های کانونی، مصاحبه آنلاین انفرادی، تحلیل محتوا و تحقیق موردی.

معمولاً شرکت کنندگان برای جمع آوری داده های کیفی برای جمع آوری اطلاعات در زمان واقعی از اکوسیستم خود خارج نمی شوند که به ایجاد اعتماد کمک می کند.

محققان برای جمع آوری داده های کیفی برای مسائل پیچیده به روش های متعددی وابسته هستند.

. تحقیقات کمی: تحقیقات کمی منبع بسیار آموزنده ای برای جمع آوری داده ها است که از طریق رسانه هایی مانند نظرسنجی، نظرسنجی و پرسشنامه انجام می شود.

داده های جمع آوری شده را می توان برای نتیجه گیری نتایج عددی یا آماری تجزیه و تحلیل کرد. چهار روش تحقیق کمی متمایز وجود دارد: تحقیق پیمایشی، تحقیق همبستگی، تحقیق علی- مقایسه ای و تحقیق تجربی.

این تحقیق بر روی نمونه ای انجام شده است که معرف بازار هدف است و معمولاً با استفاده از سؤالات بسته و داده ها به صورت جداول، نمودارها، نمودارها و غیره ارائه می شود.

به عنوان مثال، یک نظرسنجی می تواند برای درک آگاهی از تغییرات آب و هوا در میان جمعیت عمومی انجام شود. چنین نظرسنجی اطلاعات عمیقی در مورد درک مردم در مورد تغییرات آب و هوا و همچنین رفتارهایی که بر رفتار مثبت تأثیر می گذارد، ارائه می دهد.

تحقیقات اجتماعی چیست - کالج نوین
تحقیقات اجتماعی چیست – کالج نوین

چنین پرسشنامه ای محقق را قادر می سازد تا بفهمد برای ایجاد آگاهی بیشتر در بین مردم چه کاری باید انجام شود.

. تحقیقات اولیه: تحقیقات اولیه توسط خود محققین انجام می شود. لیستی از سوالاتی وجود دارد که یک محقق قصد دارد بپرسد که باید مطابق با بازار هدف سفارشی شوند.

این سوالات از طریق نظرسنجی، نظرسنجی یا پرسشنامه برای پاسخ دهندگان ارسال می شود تا تجزیه و تحلیل آن ها برای محقق راحت باشد. از آنجایی که داده ها به صورت دست اول جمع آوری می شوند، طبق نیاز تحقیق بسیار دقیق هستند.

به عنوان مثال: ده ها هزار کشته و زخمی مربوط به خشونت با اسلحه در ایالات متحده وجود دارد. ما مدام در اخبار در مورد حمله افراد حامل سلاح به عموم مردم می شنویم.

در بین مردم آمریکا بحث زیادی وجود دارد که بفهمند آیا داشتن اسلحه دلیل این امر است یا خیر. نهادهای مرتبط با بهداشت عمومی یا سازمان های دولتی در حال انجام مطالعاتی برای یافتن علت هستند.

بسیاری از سیاست‌ها نیز تحت تأثیر نظر عموم مردم هستند و سیاست‌های کنترل اسلحه تفاوتی با هم ندارند. از این رو می توان یک پرسشنامه کنترل اسلحه برای جمع آوری داده ها برای درک اینکه مردم در مورد خشونت اسلحه، کنترل اسلحه، عوامل و اثرات داشتن سلاح گرم فکر می کنند، انجام داد.

چنین نظرسنجی می تواند به این مؤسسات کمک کند تا بر اساس داده های جمع آوری شده اصلاحات معتبری انجام دهند.

. تحقیق ثانویه: تحقیق ثانویه روشی است که در آن اطلاعات قبلاً توسط سازمان های تحقیقاتی یا بازاریابان جمع آوری شده است.

روزنامه ها، جوامع آنلاین، گزارش ها، شواهد سمعی و بصری و غیره در دسته داده های ثانویه قرار می گیرند. پس از شناسایی موضوع تحقیق و منابع تحقیق، محقق می تواند اطلاعات موجود موجود را از منابع ذکر شده جمع آوری کند. سپس آن ها می توانند تمام اطلاعات را برای مقایسه و تجزیه و تحلیل برای نتیجه گیری ترکیب کنند.

روش تحقیق اجتماعی

نظرسنجی: نظرسنجی با ارسال مجموعه ای از سوالات از پیش تعیین شده برای نمونه ای از افراد یک بازار هدف انجام می شود.

این منجر به مجموعه‌ای از اطلاعات و بازخورد از افراد متعلق به پیشینه‌ها، قومیت‌ها، گروه‌های سنی مختلف و غیره می‌شود.

نظرسنجی‌ها را می‌توان از طریق رسانه‌های آنلاین و آفلاین انجام داد. با توجه به پیشرفت رسانه‌های تکنولوژیکی و گستردگی آن‌ها، رسانه‌های آنلاین رونق یافته‌اند و تعداد افرادی که وابسته به نرم‌افزار نظرسنجی آنلاین برای انجام نظرسنجی‌ها و نظرسنجی‌های منظم هستند، افزایش می‌یابد.

انواع مختلفی از تحقیقات اجتماعی وجود دارد: تحقیقات طولی، مقطعی، تحقیقات همبستگی. پیمایش‌های پژوهش اجتماعی طولی و مقطعی، روش‌های مشاهده‌ای و همبستگی یک روش تحقیق غیرتجربی است. نظرسنجی های تحقیقات اجتماعی طولی با یک نمونه در یک دوره زمانی انجام می شود در حالی که نظرسنجی های مقطعی با نمونه های مختلف انجام می شود.

به عنوان مثال: در چند وقت اخیر مشاهده شده است که تعداد طلاق ها یا روابط ناموفق افزایش یافته است. تعداد زوج هایی که به مشاور ازدواج یا روانپزشک مراجعه می کنند رو به افزایش است.

گاهی اوقات درک اینکه علت از هم پاشیدگی یک رابطه چیست دشوار می شود. یک فرآیند غربالگری برای درک یک نمای کلی از رابطه می تواند یک روش آسان باشد.

یک مشاور ازدواج می تواند از یک نظرسنجی رابطه برای درک شیمی در یک رابطه، عوامل موثر بر سلامت یک رابطه، چالش های پیش روی یک رابطه و انتظارات در یک رابطه استفاده کند.

چنین نظرسنجی می تواند برای استنباط یافته های مختلف در یک بیمار بسیار مفید باشد و بر این اساس درمان انجام شود.

مثال دیگر برای استفاده از نظرسنجی ها می تواند جمع آوری اطلاعات در مورد آگاهی از بلایا و برنامه های مدیریت بلایا باشد.

بسیاری از موسسات مانند سازمان ملل یا تیم مدیریت بلایای محلی تلاش می کنند تا جوامع خود را برای مقابله با بلایا آماده نگه دارند. داشتن دانش در این مورد در مناطق مستعد بلایا بسیار مهم است و نوع خوبی از دانش است که می تواند به همه کمک کند.

در چنین حالتی، یک نظرسنجی می‌تواند این مؤسسات را قادر سازد تا بفهمند چه حوزه‌هایی می‌توانند بیشتر ترویج شوند و چه مناطقی به چه نوع آموزش نیاز دارند.

از این رو می توان یک نظرسنجی مدیریت بلایا برای درک دانش عمومی در مورد تأثیر بلایا بر جوامع و اقداماتی که آن ها برای واکنش به بلایا انجام می دهند و چگونگی کاهش خطر انجام داد.

آزمایش‌ها: یک تحقیق تجربی توسط محققین انجام می‌شود تا تغییر یک متغیر را در متغیر دیگر مشاهده کنند، یعنی علت و آثار یک متغیر را مشخص کنند.

در آزمایشات، نظریه ای وجود دارد که نیاز به اثبات یا رد آن با مشاهده و تحلیل دقیق دارد. یک آزمایش کارآمد در ایجاد رابطه علت و معلولی در عین اثبات، رد یا رد یک نظریه موفق خواهد بود.

آزمایش های آزمایشگاهی و میدانی توسط محققان ترجیح داده می شود.

مصاحبه: تکنیک جمع آوری نظرات و بازخورد از طریق پرسیدن سوالات منتخب رو در رو، از طریق تلفن یا رسانه های آنلاین، تحقیق مصاحبه نامیده می شود.

مصاحبه‌های رسمی و غیررسمی وجود دارد مصاحبه‌های رسمی، مصاحبه‌هایی هستند که توسط محقق با پرسش‌ها و قالب‌بندی ساختاریافته باز و بسته سازمان‌دهی می‌شوند، در حالی که مصاحبه‌های غیررسمی مصاحبه‌هایی هستند که بیشتر گفتگو با شرکت‌کنندگان هستند و برای جمع‌آوری بسیار انعطاف‌پذیر هستند.

تحقیقات اجتماعی چیست؟ ، نمونه‌هایی از مصاحبه‌ها در تحقیقات اجتماعی، مطالعات جامعه‌شناختی هستند که برای درک میزان مذهبی بودن افراد انجام می‌شوند.

به این منظور، یک کشیش یا کشیش می‌تواند از یک نظرسنجی کلیسا استفاده کند تا از طریق افراد غیر مذهبی دلایل حضور آن ها در کلیسا و اینکه آیا نیازهای معنوی آن ها را برآورده می‌کند، درک کند.

مشاهده: در تحقیقات مشاهده‌ای، از یک محقق انتظار می‌رود که در زندگی روزمره همه شرکت‌کنندگان درگیر باشد تا روال آن ها، مهارت‌های تصمیم‌گیری، توانایی‌شان برای کنترل فشار و کلی علاقه‌ها و ناپسندی‌هایشان را درک کند.

این عوامل و مشاهدات ثبت شده و دقیق برای تصمیم گیری در مورد عواملی مانند اینکه آیا تغییر در قانون بر سبک زندگی آن ها تأثیر می گذارد یا اینکه آیا یک ویژگی جدید توسط افراد پذیرفته می شود، انجام می شود.

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه گیری خوشه ای چیست

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 − یازده =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟