تحقیق پیمایشی چیست

تحقیق پیمایشی چیست

تحقیق پیمایشی چیست؟ ، تحقیق پیمایشی Survey method روشی برای بررسی توزیع ویژگی‌های یک جامعه از طریق گردآوری داده است. برخی این روش را معادل گردآوری اطلاعات از طریق پرسشنامه می دانند اما در واقع پیمایش فراتر از صرفا گردآوری داده‌ها و یکی از انواع روش تحقیق محسوب می‌شود.

تحقیق پیمایشی اگرچه ‏پرسشنامه در این روش کاربرد گسترده‌ای دارد، اما برای جمع‌آوری اطلاعات می‌توان از فنون دیگراستفاده کرد. پیمایش، مجموعه‌ای از روش‌های منظم و استاندارد است که برای جمع آوری اطلاعات درباره افراد، خانواده ها و یا مجموعه های بزرگتر مورد استفاده قرار می گیرد وهمچنین روشی برای بدست آوردن اطلاعاتی درباره ی دیدگاه‌ها، باورها، نظرات، رفتارها یا مشخصات گروهی از اعضای یک جامعه آماری از راه انجام تحقیق است.

تحقیق پیمایشی این روش احتمالا بهترین روش موجود برای آن دسته از پژوهندگان اجتماعی است که علاقه مند به جمع آوری داده های اصلی برای توصیف جمعیت های بزرگ هستندکه نمی توان بطور مستقیم آن ها را مشاهده کرد.

تحقیق پیمایشی چیست - کالج نوین
تحقیق پیمایشی چیست – کالج نوین

تحقیق پیمایشی با نمونه گیری احتمالی دقیق می توان گروهی از پاسخگویان را فراهم کرد که  ویژگی های آنان منعکس کننده ویژگی های جمعیت بزرگتر باشد هم چنین این روش وسیله خوبی برای سنجش نگرش ها و جهت گیری ها است.

می توان از پیمایش ها برای هدف های توصیفی و اکتشافی استفاده کرد. پیمایش از روش‌های تحقیق اجتماعی است، که مانند هر روش ‏دیگر طرفداران و منتقدانی دارد.

تحقیق پیمایشی چیست؟

تحقیق پیمایشی روشی است برای بدست‌آوردن اطلاعاتی در باره دیدگاه‌ها، باورها، نظرات، رفتارها، انگیزه‌ها یا مشخصات گروهی از اعضای یک جامعه این روش آماری است که از راه انجام تحقیق و پژوهش علمی میسر می‌شود.

همچنین پیمایش را می‌توان روشی علمی در تحقیقات اجتماعی قلمداد کرد که شامل، روش های منظم و استاندارد برای جمع‌آوری اطلاعات درباره افراد، خانواده‌ها یا مجموعه‌های بزرگتری از گروه های مختلف جامعه است. در حقیقت پیمایش را می‌توان هم به ابزار استفاده برای جمع‌آوری داده‌ها و هم به فرایند‌های بکار گرفته شده هنگام بهره‌گیری از آن ابزار تلقی کرد.

تحقیق پیمایشی روشی کمی و کیفی با دو ویژگی مهم است. ابتدا، متغیرهای مورد علاقه با استفاده از گزارش خود اندازه گیری می شوند.

در اصل، محققان نظرسنجی از شرکت کنندگان خود (که اغلب در تحقیقات نظرسنجی به آن ها پاسخ دهندگان گفته می شود) می خواهند که مستقیماً از افکار، احساسات و رفتارهای خود گزارش دهند.

دوم، توجه قابل توجهی به موضوع نمونه گیری شده است. به طور خاص، محققان نظرسنجی ترجیح زیادی برای نمونه‌های تصادفی بزرگ دارند، زیرا آن ها دقیق‌ترین تخمین‌ها را از آنچه در جامعه صادق است ارائه می‌دهند.

در واقع، پژوهش پیمایشی ممکن است تنها رویکردی در روانشناسی باشد که در آن از نمونه گیری تصادفی به طور معمول استفاده می شود. فراتر از این دو ویژگی، تقریباً هر چیزی در تحقیقات پیمایشی پیش می رود. نظرسنجی ها می توانند طولانی یا کوتاه باشند. آن ها می توانند شخصاً، از طریق تلفن، از طریق پست یا از طریق اینترنت انجام شوند.

آن ها می توانند در مورد نیات رای دادن، ترجیحات مصرف کننده، نگرش های اجتماعی، سلامتی یا هر چیز دیگری باشند که امکان پرسیدن از مردم و دریافت پاسخ های معنادار وجود دارد. اگرچه داده‌های نظرسنجی اغلب با استفاده از آمار تجزیه و تحلیل می‌شوند، اما سؤالات زیادی وجود دارد که خود را به تجزیه و تحلیل کیفی بیشتری می‌رساند.

اکثر تحقیقات پیمایشی غیر تجربی هستند. برای توصیف متغیرهای منفرد (به عنوان مثال، درصد رأی دهندگانی که یک نامزد ریاست جمهوری یا دیگری را ترجیح می دهند، شیوع اسکیزوفرنی در جمعیت عمومی) و همچنین برای ارزیابی روابط آماری بین متغیرها (به عنوان مثال، رابطه بین درآمد و سلامت) استفاده می شود.

اما نظرسنجی ها می توانند تجربی نیز باشند. مطالعه لرنر و همکارانش مثال خوبی است. استفاده آن ها از معیارهای خود گزارش دهی و یک نمونه ملی بزرگ، کار آن ها را به عنوان تحقیقات پیمایشی شناسایی می کند. اما دستکاری آن ها از یک متغیر مستقل (خشم در مقابل ترس) برای ارزیابی تأثیر آن بر متغیر وابسته (قضاوت های ریسک) نیز کار آن ها را آزمایشی می داند.

تحقیق پیمایشی چیست - کالج نوین
تحقیق پیمایشی چیست – کالج نوین

تاریخچه و کاربردهای تحقیق پیمایشی

تحقیق پیمایشی چیست؟ ، تحقیقات پیمایشی ممکن است ریشه در «نظرسنجی‌های اجتماعی» انگلیسی و آمریکایی داشته باشد که در اواخر قرن بیستم توسط محققان و اصلاح‌طلبان انجام شد که می‌خواستند گستره مشکلات اجتماعی مانند فقر را مستند کنند. دولت ایالات متحده در حال انجام بررسی هایی برای مستندسازی شرایط اقتصادی و اجتماعی در این کشور بود.

نیاز به نتیجه گیری در مورد کل جمعیت به پیشرفت در روش های نمونه گیری کمک کرد. تقریباً در همان زمان، چندین محقق که قبلاً در تحقیقات بازار با مطالعه ترجیحات مصرف کنندگان برای مشاغل آمریکایی نامی برای خود دست و پا کرده بودند، توجه خود را به نظرسنجی های انتخاباتی معطوف کردند.

یک رویداد مهم، انتخابات ریاست جمهوری سال 1936 بین آلف لاندون و فرانکلین روزولت بود. مجله ای به نام Literary Digest با ارسال برگه های رای (که همچنین درخواست اشتراک بود) برای میلیون ها آمریکایی یک نظرسنجی انجام داد. بر اساس این «نظرسنجی کاهی»، ویراستاران پیش‌بینی کردند که لاندون با قاطعیت پیروز خواهد شد.

در همان زمان، نظرسنجی‌های جدید از روش‌های علمی با نمونه‌های بسیار کوچک‌تر برای پیش‌بینی درست عکس آن استفاده می‌کردند که روزولت در یک قاطعیت پیروز خواهد شد.

در واقع، یکی از آن ها، جورج گالوپ، قبل از انتخابات به طور علنی از روش های Literary Digest انتقاد کرد و تضمین کرد که پیش بینی او درست خواهد بود. و البته اینطور بود.

علاقه به بررسی در مورد زمان انتخابات منجر به چندین پروژه بلندمدت شده است، به ویژه مطالعات انتخاباتی کانادا که نظرات رای دهندگان کانادایی را در مورد انتخابات فدرال از سال 1965 اندازه گیری کرده است. می تواند به داده ها دسترسی داشته باشد و در مورد نتایج آزمایشات در این مطالعات مطالعه کند.

از تحقیقات بازار و نظرسنجی انتخاباتی، تحقیقات نظرسنجی راه خود را به چندین حوزه دانشگاهی، از جمله علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، و سلامت عمومی باز کرد – جایی که همچنان یکی از رویکردهای اولیه برای جمع‌آوری داده‌های جدید است.

با شروع دهه 1930، روانشناسان پیشرفت های مهمی در طراحی پرسشنامه داشتند، از جمله تکنیک هایی که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند، مانند مقیاس لیکرت. تحقیقات پیمایشی ارتباط تاریخی قوی با مطالعه روانشناختی اجتماعی نگرش ها، کلیشه ها و تعصب دارد.

محققان نگرش اولیه همچنین جزو اولین روانشناسانی بودند که به دنبال نمونه های بزرگتر و متنوع تر از نمونه های راحت دانشجویان دانشگاه بودند که به طور معمول در روانشناسی استفاده می شد (و هنوز هم هستند).

تحقیقات پیمایشی امروزه همچنان در روانشناسی اهمیت دارد. به عنوان مثال، داده های نظرسنجی در تخمین شیوع انواع اختلالات روانی و شناسایی روابط آماری بین آن اختلالات و با عوامل مختلف دیگر مفید بوده است.

بررسی ملی همبودی یک بررسی سلامت روان در مقیاس بزرگ است که در ایالات متحده انجام شده است. تنها در یک بخش از این نظرسنجی، در سال‌های 2002 و 2003 با نزدیک به 10000 بزرگسال در خانه‌هایشان مصاحبه بهداشت روانی داده شد.

بدیهی است که این نوع اطلاعات می تواند برای محققان پایه ای که به دنبال درک علل و ارتباط اختلالات روانی هستند و همچنین برای پزشکان و پزشکان مفید باشد. سیاستگذارانی که باید بدانند دقیقاً چقدر این اختلالات رایج هستند.

تحقیق پیمایشی چیست - کالج نوین
تحقیق پیمایشی چیست – کالج نوین

4 مزایای اصلی تحقیق پیمایشی- تحقیق پیمایشی چیست؟

. هزینه

نظرسنجی ها نسبتاً ارزان هستند. نظرسنجی های آنلاین و نظرسنجی های تلفن همراه، به ویژه، هزینه بسیار کمی برای هر پاسخ دهنده دارند. حتی اگر مشوق هایی به پاسخ دهندگان داده شود، هزینه هر پاسخ اغلب بسیار کمتر از هزینه اجرای نظرسنجی کاغذی یا نظرسنجی تلفنی است و تعداد پاسخ های بالقوه می تواند هزاران پاسخ باشد.

. گسترده

نظرسنجی ها در توصیف ویژگی های یک جمعیت بزرگ مفید هستند. هیچ روش تحقیق دیگری نمی تواند این قابلیت گسترده را فراهم کند، که نمونه دقیق تری را برای جمع آوری نتایج هدفمند برای نتیجه گیری و تصمیم گیری های مهم تضمین می کند.

. قابل انعطاف- تحقیق پیمایشی چیست؟

نظرسنجی‌ها را می‌توان در حالت‌های مختلفی اجرا کرد، از جمله: نظرسنجی آنلاین، نظرسنجی ایمیلی، نظرسنجی رسانه‌های اجتماعی، نظرسنجی کاغذی، نظرسنجی تلفن همراه، نظرسنجی تلفنی و نظرسنجی مصاحبه حضوری.

برای پاسخ دهندگان از راه دور یا دسترسی به آن ها دشوار است، استفاده از یک حالت ترکیبی از تحقیق نظرسنجی ممکن است ضروری باشد (به عنوان مثال، هم نظرسنجی های آنلاین و هم نظرسنجی های کاغذی را برای جمع آوری پاسخ ها و جمع آوری نتایج نظرسنجی در یک مجموعه داده آماده برای تجزیه و تحلیل انجام دهید).

. قابل اعتماد

ناشناس بودن نظرسنجی ها به پاسخ دهندگان اجازه می دهد تا با پاسخ های صریح تر و معتبرتر پاسخ دهند. برای به دست آوردن دقیق ترین داده ها، شما نیاز دارید که پاسخ دهندگان با پاسخ های خود تا حد امکان باز و صادق باشند.

نظرسنجی‌هایی که به‌طور ناشناس انجام می‌شوند، نسبت به سایر روش‌های تحقیق، راهی برای پاسخ‌های صادقانه‌تر و بدون ابهام فراهم می‌کنند، به‌ویژه اگر به وضوح بیان شود که پاسخ‌های نظرسنجی کاملاً محرمانه باقی می‌مانند.

روش های تحقیق پیمایشی

تحقیق پیمایشی چیست؟ ، طرح های تحقیق پیمایشی را می توان به طور کلی به صورت کمی یا کیفی طبقه بندی کرد. یک طرح نظرسنجی کمی معمولاً در طول تحقیقات در مقیاس بزرگ اجرا می‌شود و اساساً به استفاده از سؤالات بسته برای به دست آوردن اطلاعاتی که نسبتاً سریع تجزیه و تحلیل می‌شوند، متکی است، مانند پاسخ‌های چند گزینه‌ای یا پاسخ‌های دوگانه.

داده های به دست آمده در یک بررسی کمی ماهیت عددی دارند و معمولاً با استفاده از آمار تجزیه و تحلیل می شوند. طرح‌ها و داده‌های کمی به محققان این امکان را می‌دهد که تصویری کلی از روندهای جمعیت مورد علاقه شما به دست آورند.

در مقابل، یک طرح نظرسنجی کیفی معمولاً در طول تحقیقات در مقیاس کوچک تر اجرا می شود. نظرسنجی‌های کیفی تمایل دارند بر پرسش‌های باز در قالب مصاحبه تکیه کنند تا به شرکت‌کنندگان فرصت توضیح یا تشریح پاسخ‌ها یا مفاهیمی را بدهند که تعیین کمیت آن ها دشوارتر است، مانند نگرش‌ها یا افکار.

داده‌های جمع‌آوری‌شده در زمینه‌های کیفی تجزیه و تحلیل و گزارش می‌شوند. به زبان پاسخ دهندگان، مانند در قالب نقل قول. طرح‌ها و داده‌های کیفی امکان تحلیل عمیق‌تر انگیزه‌های زیربنایی پاسخ‌ها را فراهم می‌کنند.

در زیر چترهای کمی و کیفی، می توان از چندین طرح و روش برای تحقیق پیمایشی استفاده کرد. با این حال، عامل مهمی که باید در هنگام انتخاب طرح و روش مرتبط برای نظرسنجی در نظر گرفته شود، زمان است.

ابتدا باید در نظر بگیرید که در چه بازه زمانی می خواهید نظرسنجی خود را انجام دهید. یک مطالعه نظرسنجی طولی شامل بررسی پاسخ های نظرسنجی در یک بازه زمانی مشخص برای بررسی اینکه آیا تغییری در متغیرهای مورد علاقه شما وجود دارد یا خیر.

در چنین طراحی، نظرسنجی شما باید حداقل دو بار انجام شود – یک بار در شروع و در پایان بازه زمانی. همچنین می توانید آن را در میانه بازه زمانی مدیریت کنید.

در مقابل، یک مطالعه پیمایشی مقطعی شامل ارزیابی پاسخ های نظرسنجی در یک نقطه خاص از زمان است تا مشخص شود چه چیزی در آن نقطه مرتبط/موضوع است. در یک مطالعه پیمایشی مقطعی، نظرسنجی فقط یک بار انجام می شود.

در طراحی های طولی و مقطعی می توان از چندین روش مدیریت پیمایش استفاده کرد. با این حال، زمان در اینجا نیز مهم است، زیرا برخی از روش‌ها آسان‌تر و سریع‌تر از روش‌های دیگر اجرا می‌شوند.

به ویژه هنگامی که با طرح های طولی یا مقطعی ترکیب شود. روش‌های الکترونیکی، مانند پرسشنامه‌های آنلاین، در حال تبدیل شدن به روش‌های رایج‌تر برای مدیریت نظرسنجی هستند، زیرا تعداد بیشتری از افراد به راحتی در دسترس هستند و عموماً سریع‌تر اجرا می‌شوند، زیرا شرکت‌کننده آن را به تنهایی تکمیل می‌کند.

مصاحبه‌های تلفنی یا حضوری نیز بسته به تعداد سؤالات شما می‌تواند سریع انجام شود، اما این مصاحبه‌ها به دلیل اینکه شامل شخص دوم (پژوهشگر) می‌شود، بیشتر طول می‌کشد و همچنین زمان بیشتری برای تجزیه و تحلیل می‌گیرد زیرا شما قبل از تجزیه و تحلیل باید تمام پاسخ ها را رونویسی کند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام تضمینی پایان نامه

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه + دو =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟