مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ در اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80، کشورهای سراسر جهان به سلف مدیریت کیفیت جامع (TQM) توجه کردند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ رهبری ژاپن در تولید کالاها و خدمات با کیفیت بالا با قیمت رقابتی در سطح جهانی الهام بخش بود و زمینه را برای استراتژی تجاری بزرگ بعدی فراهم کرد.

کشورهای دیگر به دنبال درک چگونگی دستیابی ژاپن به چنین موفقیتی بودند و آنها مجموعه ای از اصول را که توسط دکتر دبلیو ادواردز دمینگ ارائه شده بود، کشف کردند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ اصول همان چیزی است که ما اکنون به عنوان پایه و اساس TQM می شناسیم: طراحی محصول بهتر، کیفیت محصول یکنواخت، آزمایش محصول بهبود یافته و فروش بیشتر در بازار جهانی.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ در این پست، TQM را تعریف می‌کنیم، مزایای آن را توضیح می‌دهیم، اصول اساسی آن را بیان می‌کنیم.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه - کالج نوین
مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه – کالج نوین

مدیریت کیفیت جامع (TQM) چیست؟

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ مدیریت کیفیت جامع یک چارچوب مدیریتی است که تجربه مشتری و ارزش محصول را از طریق خرید کامل شرکت و فرآیند سازمانی کارآمد بهبود می بخشد.

این مقاله را مطالعه کنید  آژانس دیجیتال مارکتینگ چیست؟

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ تعریف TQM از هر کلمه ای در نام آن گرفته شده است – مدیریت کیفیت جامع. اول، توتال فرآیند را به گونه ای توصیف می کند که همه اعضای سازمان را شامل می شود، از انجام سفارش گرفته تا بازاریابی و فروش. همه برای رسیدن به یک هدف کار می کنند و همه تیم ها پاسخگوی نتایج هستند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ کیفیت نشان دهنده هدف کلی TQM است: افزایش کیفیت محصول و ارزشی که می تواند به مشتریان ارائه دهد.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ مدیریت از مدیران و مدیران اجرایی ناشی می شود که بر فرآیند نظارت می کنند، خطاهایی را که باید اصلاح شوند شناسایی می کنند و کارایی را بهبود می بخشند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه - کالج نوین
مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه – کالج نوین

مزایای مدیریت کیفیت جامع

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ این فرآیند مدیریتی می تواند مزایای مختلفی را برای کسب و کارهایی که استراتژی را انتخاب می کنند فراهم کند:

بهره وری بیشتر. کل تیم می‌دانند که از آنها چه انتظاری می‌رود و چگونه وظایفشان به موفقیت کلی شرکت کمک می‌کند.

روحیه کارکنان بیشتر اعضای تیم برای انجام وظایف شغلی خود با اطمینان کار می کنند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ فرآیندهای تجاری ساده مدیران چارچوبی با روش‌های TQM اثبات شده ایجاد می‌کنند تا وظایف روزمره سازمان‌دهی نشده باشند.

TQM برای افزایش رضایت مشتری ضروری است زیرا فرآیندهای کسب و کار به طور خاص برای ارائه کالاهای با کیفیت بالاتر به عنوان اولویت اول توسعه یافته اند.

به نوبه خود، این امر ارزش شرکت را برای مشتریان خود افزایش می دهد که قیمت بالاتر برای محصولات و خدمات را توجیه می کند. همه اینها در نهایت منجر به سود بیشتر برای کسب و کار می شود.

اصول مدیریت کیفیت جامع

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ از آنجایی که به طور کامل بر یک استراتژی تجاری فراگیر متمرکز است، مدیران فروش باید اصول TQM را درک کنند تا در اجرای این استراتژی برای کسب و کار خود موفق باشند.

مشتری مداری

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛مدیریت کیفیت جامع یک رویکرد مشتری محور است. هدف آن اصلاح فرآیند توسعه محصول و خدمات است تا برای مشتری ارزشمندتر باشند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ برای داشتن یک فرآیند TQM متمرکز بر مشتری، با تعیین نیازها، خواسته ها و موانع موفقیت مشتریان خود شروع کنید.

شما می توانید با ایجاد پرسونای خریدار، درخواست نظرات و یا بازخورد مشتریان، و انجام مصاحبه با مشتریان، اطلاعات بیشتری در مورد مشتریان خود به دست آورید.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛به طور کلی، این بدان معنی است که اگرچه TQM می تواند به کسب و کار شما (از طریق افزایش بهره وری) کمک کند، اما کل فرآیندی که شما پیش می آورید باید بر اساس حل برای مشتری باشد.

رهبری موثر – مدیریت کیفیت جامع

اگرچه TQM کل شرکت را در بر می گیرد، اما TQM یک سبک مدیریتی است که توسط رهبران شرکت ایجاد، هماهنگ و رهبری می شود.

شما، مدیر، تلاش می‌کنید تا سازمان خود را متحد کنید و استراتژی‌ها و برنامه‌هایی را توسعه دهید که آموزش‌های لازم برای موفقیت و احساس جهت‌گیری از فرآیندهایی را که برای آنها طراحی می‌کنید به کارکنانتان ارائه می‌دهد.

 اساساً، شما یکی از ارکان اساسی موفقیت فرآیند TQM هستید. بدون تعیین اهداف و مقاصد و برقراری ارتباط فعال با کارکنان، دستیابی به موفقیت چالش برانگیز خواهد بود.

کل خرید کارمندان

یکی دیگر از عناصر کلیدی TQM جنبه کلی است – همه کارمندان برای رسیدن به اهداف مشترک، مشارکت و همکاری می کنند.

 بدون خرید کامل، دستیابی به موفقیت‌هایی که به آن امیدوار هستید دشوار خواهد بود، زیرا همه تیم‌های شما در یک راستا قرار نخواهند داشت.

برای تشویق مشارکت در سطح کسب و کار، همه آموزش های لازم را به کارکنان ارائه دهید.

وقتی کارمندان احساس آمادگی می کنند و مانند مدیرانشان تلاش می کنند که به آنها کمک کنند تا احساس آمادگی کنند، به احتمال زیاد مایل به مشارکت هستند زیرا احساس می کنند که در این فرآیند شامل و حمایت خواهند شد.

همچنین می توانید با کاهش احساس ترس از تنبیه، تشویق به خرید کنید. تاکید کنید که TQM یک سبک مدیریت زنده است، زیرا در این مسیر تغییرات و موانعی وجود خواهد داشت که به طور کلی به آنها رسیدگی خواهد شد. مشکلاتی که ناشی از تغییراتی هستند که با چیزی سازگار شده اند یا به دلیل مشکل عیب یابی اشتباه هستند، نه به خاطر یک کارمند منفرد.

تشویق این خرید می‌تواند زمانی قابل کنترل‌تر شود که موفقیت‌ها را در حین وقوع تصدیق کنید، بنابراین کارمندان می‌توانند از دستاوردهای خود احساس غرور کنند و درک کنند که کار سخت نتیجه می‌دهد. به نوبه خود، این نیز باعث حفظ، غرور و مسئولیت پذیری در کارکنان شما می شود.

مبتنی بر فرآیند

 این سبک مدیریت نیز مبتنی بر فرآیند است. در حالی که ممکن است متوجه شوید که چیزی باید تغییر کند، نمی توانید فقط بگویید خوب، بیا تغییر کنیم و انتظار موفقیت داشته باشیم.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ شما باید زمینه های بهبود را شناسایی کنید، شکست ها و موانع را درک کنید، و استراتژی ای را ایجاد کنید که به شما کمک کند کارکنان خود را تشویق و توانمند کنید تا در فرآیندهای شغلی جدید خود موفق شوند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ همچنین مهم است که بدانیم، به‌عنوان یک مدیر، شکست همه چیز نیست. شکست می تواند روند شما را آگاه کند و به شما کمک کند فرصت های نادیده گرفته شده برای تغییر را کشف کنید.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه - کالج نوین
مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ 5 نمونه – کالج نوین

رویکرد راهبردی

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ همانطور که TQM مبتنی بر فرآیند است، همچنین به شدت به مدیریت استراتژیک بسیاری از فرآیندهایی که شما توسعه داده اید متکی است.

با انجام این کار، می توانید اطمینان حاصل کنید که همه تیم ها به طور دقیق به فرآیندهای خود پایبند هستند و محصولات یا خدماتی را تولید می کنند که بیشترین ارزش را برای مشتریان شما فراهم می کند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ می توانید به این شکل فکر کنید که از آنجایی که TQM از طریق مشارکت در سطح شرکت موفق است، چندین تیم با هم کار می کنند.

با این حال، همه این تیم ها لزوماً کار یکسانی را انجام نمی دهند. شما احتمالاً فرآیندها و برنامه‌های مختلفی را برای هر تیم با توجه به شرح وظایف مربوطه ایجاد کرده‌اید، مانند وظایف مختلف برای بازاریابی، تیم‌های محصول و کارمندانی که با مشتری روبرو هستند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ جنبه استراتژیک به این دلیل مطرح می شود که شما فرآیندهای مختلف را مدیریت می کنید و اطمینان می دهید که آنها در ارتباط با یکدیگر به عنوان یک استراتژی منسجم کار می کنند.

تصمیمات مبتنی بر داده

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ شما نمی توانید فقط در مورد عملکرد مفروضاتی داشته باشید. برای اینکه بفهمید فرآیند TQM شما چگونه پیش می‌رود، به داده‌های مشخصی نیاز دارید تا نتیجه‌گیری دقیق بگیرید.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ هدف جمع آوری مداوم داده ها و تجزیه و تحلیل آنها برای تصمیم گیری، تغییر و بهبود بیشتر است.

ارتباط منسجم

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ اگر TQM یک استراتژی کاملاً جدید برای شما است، برای کارمندان شما نیز جدید است. ارتباط موثر و مداوم نقش زیادی در حفظ روحیه کارکنان دارد، به ویژه برای رویکرد جدیدی که ممکن است کارکنان شما را عصبی کند.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ اگر همه بدانند که چه اتفاقی می‌افتد، و فرآیندهای شما چگونه پیش می‌رود، کارمندان به جای اینکه در سردرگمی دست و پنجه نرم کنند، نسبت به فرآیندهای شغلی خود اطمینان بیشتری خواهند داشت.

ایجاد خطوط تماس رسمی با همه تیم‌ها، کارمندان و ذینفعان و انجام بررسی‌های منظم گروهی و فردی برای اطمینان از اینکه همه در یک صفحه هستند را در نظر بگیرید.

پیشرفت مداوم

همانطور که قبلا ذکر شد، TQM یک فرآیند پیوسته و در حال تحول است. از آنجایی که همه چیز در مورد ارائه ارزش افزایش یافته به مشتریان است، بهبود مستمر فرآیند شما برای برآورده کردن بهتر نیازهای مشتری ضروری است.

چیزی که ممکن است امروز آرزویش را داشته باشند ممکن است دو سال دیگر همان چیزی نباشد که می خواهند. مهم است که این را بشناسید و هر زمان که لازم است به استراتژی خود بپردازید و در آن تغییرات ایجاد کنید.

نمونه های TQM

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ در حالی که مدیریت کیفیت جامع به خودی خود یک مدل است، استراتژی های مختلف از عناصر کلیدی فرآیند سرچشمه می گیرند. این مدل‌ها برای نیازهای مختلف کسب‌وکار مناسب هستند و در زیر به پنج مورد از آنها خواهیم پرداخت.

1. استقرار عملکرد کیفیت

استقرار عملکرد کیفیت بر ستون مشتری TQM تمرکز می کند، جایی که رهبران کسب و کار با مشتریان مشورت می کنند، نیازها و انتظارات آنها را درک می کنند و ماتریس رابطه ای ایجاد می کنند که درک درستی از چگونگی برآورده کردن نیازهای مشتری (یا عدم برآورده شدن) کسب و کار ارائه می دهد.

چرا ما رویکرد استقرار عملکرد کیفیت را دوست داریم – مدیریت کیفیت جامع

مهم است که هدف استراتژی TQM را متمرکز نگه دارید و روش استقرار عملکرد کیفیت دقیقاً این کار را انجام می دهد.

این روش یک چارچوب واضح دارد که همه چیز را در مسیر خود نگه می‌دارد – به علاوه، اشتراک‌گذاری آن با سایر بخش‌ها به منظور تقویت همکاری آسان است.

2. رویکرد گورو

 رویکرد گورو از دانش و درک متفکران کلیدی در صنعت مدیریت کیفیت به‌عنوان ستاره قطبی یک کسب‌وکار استفاده می‌کند، بنابراین برای درک هرگونه کمبود.

مدیریت کیفیت جامع چیست؟ ؛ یک مدیر ممکن است در یک بحث کارگاهی شرکت کند یا صرفاً نوشته‌های یک رهبر فکری را مطالعه کند و برای اجرای روش‌هایی که کشف کرده است تلاش کند. در زیر متفکران قابل توجه در مدیریت کیفیت هستند:

والتر شوارت
کائورو ایشیکاوا
تایچی اوهنو
دکتر دبلیو ادواردز دمینگ
دکتر آرماند فایگنبام

آنچه در مورد رویکرد گورو دوست داریم:
از آنجایی که هر فرد احتمالاً تفسیر خاص خود را دارد، این روش برای سازمان‌ها در صنایع مختلف ارزشمند است، زیرا می‌توانند رهبری را انتخاب کنند که بیشترین ارتباط را با نیازهای آنها دارد.

3. رویکرد مدل سازمانی
این رویکرد بر مطالعه سایر کسب‌وکارهایی که از TQM استفاده می‌کنند تمرکز دارد تا بفهمد چگونه به موفقیت خود دست یافته‌اند.

هنگامی که این معیارها شناسایی می شوند، کسب و کار برای درک اینکه چگونه می توانند از این روش ها سود ببرند و برای گنجاندن آنها در فرآیندهای خود تلاش می کند.

آنچه در مورد رویکرد مدل سازمانی دوست داریم:
این رویکرد شبیه به روشی است که TQM آغاز شد – کسب‌وکارهای آمریکایی رویکرد شرکت‌های ژاپنی برای رضایت مشتری و تولید با کیفیت را تحلیل کردند.

این روش آزمایش شده و واقعی برای مدیریت کیفیت جامع ثابت شده است که در بسیاری از صنایع کار می کند.

 کلید کارآمد کردن این رویکرد برای کسب و کار شما، یافتن شرکتی مشابه شرکت شما در اندازه، درآمد و صنعت است که از TQM با موفقیت استفاده کرده باشد.

4. رویکرد معیارهای جایزه
این استراتژی بر استفاده از معیارهای یک جایزه معتبر کیفیت TQM برای شناسایی زمینه های بهبود تمرکز دارد. اساساً از روبریک اعطای جایزه به عنوان راهنمایی برای کشف و اجرای تغییرات در یک تجارت استفاده می کند زیرا معیارهای جایزه تعیین کننده موفقیت هستند.

آنچه ما در مورد رویکرد معیارهای جایزه دوست داریم:
اگر زمان یا منابع لازم برای شروع یک استراتژی TQM را از ابتدا ندارید، اتخاذ رویکرد معیارهای جوایز مکانی عالی برای شروع است زیرا کار از قبل برای شما انجام شده است. برای اجرای استراتژی TQM، جایزه‌ای را نیز خواهید داشت.

در اینجا چند جایزه معتبر کیفیت وجود دارد که می توانید با آنها شروع کنید:

جایزه دمینگ
جایزه کیفیت برتر جهانی اروپا
جایزه ملی کیفیت مالکوم بالدریج

5. شش سیگما
شش سیگما یک استراتژی است که هدف آن بهبود کیفیت محصول یا خدمات یک کسب و کار از طریق کشف عیوب، شناسایی علل آنها و بهبود فرآیندهای معیوب برای ایجاد نتایج بهتر است.

 این یک استراتژی مبتنی بر داده است که در حین پیروی از سیستم DMAIC از چندین فرآیند آماری استفاده می کند: تعریف، اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، بهبود، کنترل.

آنچه در مورد شش سیگما TQM دوست داریم:
شش سیگما در بسیاری از صنایع از جمله مراقبت های بهداشتی، مالی و آموزش کاربرد دارد. این امر برای کسب و کارهایی که به تازگی اجرای TQM را شروع کرده اند و نیاز به دسترسی به منابع و مشاوره تخصصی در مورد این استراتژی دارند، عالی می شود.

بر کیفیت محصولات و خدمات خود تمرکز کنید – مدیریت کیفیت جامع

در کل، TQM به معنای ارائه یکی از عناصر نام خود است: کیفیت. در حالی که شامل تغییرات کسب و کار است، حول محور ایجاد این تغییرات برای اطمینان از رضایت و وفاداری مشتری است.

برای درک اصول TQM وقت بگذارید و یک استراتژی پیاده سازی را انتخاب کنید که برای کسب و کار شما مناسب باشد. احتمالاً خواهید دید که تیم هایی از کارمندان را مدیریت می کنید که الهام گرفته شده اند تا با هم کار کنند و محصولات و خدماتی را ایجاد کنند که مشتریان شما دوست دارند از آنها استفاده کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟