7 نوع نظریه مدیریت محل کار

7 نوع نظریه مدیریت محل کار

7 نوع نظریه مدیریت محل کار ، درک و بکارگیری بهترین شیوه ها از تئوری های مدیریت محل کار می تواند به شما کمک کند تا تیم خود را به طور مؤثرتر به سمت موفقیت هدایت کنید. بسیاری از این تئوری ها باعث ایجاد رویکردهای رهبری شد که امروزه معمولاً برای رهبری و رشد سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد، و شما می توانید از میان آنها استراتژی هایی را انتخاب کنید که برای شما و تیم شما بهترین کارایی را دارند.

در این مقاله، رایج‌ترین تئوری‌های مدیریتی را توضیح می‌دهیم و نکاتی را برای استفاده از آنها در محل کار به اشتراک می‌گذاریم.

7 نوع نظریه مدیریت محل کار
7 نوع نظریه مدیریت محل کار – کالج نوین

تئوری های مدیریت چیست؟- 7 نوع نظریه مدیریت محل کار

تئوری های مدیریت مجموعه ای از ایده ها هستند که قوانین کلی را برای نحوه مدیریت یک سازمان یا کسب و کار توصیه می کنند. آنها به این موضوع می پردازند که چگونه سرپرستان استراتژی ها را برای دستیابی به اهداف سازمانی اجرا می کنند و چگونه کارکنان را تشویق می کنند تا با بالاترین توانایی خود عمل کنند.

به طور معمول، رهبران مفاهیمی از تئوری های مدیریتی مختلف را به کار می گیرند که به بهترین وجه با کارکنان و فرهنگ شرکت آنها سازگار است. اگرچه بسیاری از تئوری‌های مدیریت قرن‌ها پیش ایجاد شده‌اند، اما همچنان چارچوب‌های سودمندی را برای تیم‌های پیشرو در محیط کار و کسب‌وکارهای امروزی ارائه می‌کنند.

مزایای نظریه های مدیریت- 7 نوع نظریه مدیریت محل کار

دلایل متعددی وجود دارد که چرا رهبران باید تئوری های مدیریت تثبیت شده را در محل کار مطالعه و به کار گیرند، از جمله:

افزایش بهره وری: با استفاده از این تئوری ها، رهبران یاد می گیرند که چگونه از اعضای تیم خود حداکثر استفاده را ببرند، عملکرد را بهبود بخشند و بهره وری را افزایش دهند.
تصمیم گیری ساده شده: تئوری های مدیریت استراتژی هایی را به رهبران ارائه می دهد که فرآیند تصمیم گیری را سرعت می بخشد و به آن رهبران کمک می کند تا در نقش های خود مؤثرتر باشند.
افزایش همکاری: رهبران یاد می گیرند که چگونه مشارکت اعضای تیم را تشویق کنند و همکاری را در کل گروه افزایش دهند.
افزایش عینیت: تئوری های مدیریت، رهبران را تشویق می کنند تا به جای اتکا به قضاوت خود، تغییرات علمی اثبات شده ایجاد کنند.

7 نوع نظریه مدیریت محل کار
7 نوع نظریه مدیریت محل کار – کالج نوین

انواع نظریه های مدیریت- 7 نوع نظریه مدیریت محل کار

در اینجا هفت نظریه مهم مدیریت وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

1. نظریه مدیریت علمی

فردریک تیلور، که یکی از اولین کسانی بود که عملکرد کاری را به صورت علمی مطالعه کرد، در دهه 1800 یک رویکرد علمی به مدیریت داشت. اصول تیلور توصیه می‌کرد که برای انجام وظایف در محل کار باید از روش علمی استفاده کرد، نه اینکه رهبر بر قضاوت خود یا صلاحدید شخصی اعضای تیم تکیه کند.

این مقاله را مطالعه کنید  هزینه یابی عملیات

تیلور ساده کردن وظایف را برای افزایش بهره وری توصیه کرد. او به رهبران پیشنهاد کرد که اعضای تیم را به مشاغلی اختصاص دهند که به بهترین وجه با توانایی های آنها مطابقت دارد، آنها را به طور کامل آموزش دهند و بر آنها نظارت کنند تا مطمئن شوند که در این نقش کارآمد می مانند.

در حالی که تمرکز او بر دستیابی به حداکثر کارایی در محل کار با یافتن راه بهینه برای تکمیل یک کار مفید بود، انسانیت فرد را نادیده گرفت. این تئوری امروزه در خالص ترین شکل خود چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد، اما اهمیت کارایی در محل کار، ارزش اطمینان از اینکه اعضای تیم آموزش های کافی دریافت کرده اند و نیاز به کار گروهی و همکاری بین سرپرستان و کارمندان را به رهبران نشان داد.

2. اصول تئوری مدیریت اداری

هانری فایول، یکی از مدیران ارشد و مهندس معدن، این نظریه را در قرن نوزدهم، زمانی که یک سازمان را از دیدگاه مدیران و موقعیت‌هایی که ممکن است با آن‌ها مواجه می‌شوند بررسی کرد، ارائه کرد.

فایول معتقد بود که رهبران پنج وظیفه اصلی دارند – پیش‌بینی، برنامه‌ریزی، هماهنگی، فرماندهی و کنترل – و او اصولی را توسعه داد که نحوه سازماندهی و تعامل رهبران با تیم‌هایشان را مشخص می‌کرد. او پیشنهاد کرد که اصول نباید سفت و سخت باشد، بلکه باید تعیین چگونگی استفاده از آنها برای مدیریت کارآمد و مؤثر به عهده مدیر باشد. اصولی که وی بیان کرد:

ابتکار: این به سطح آزادی اشاره دارد که کارکنان باید بدون اجبار یا دستور، مسئولیت های خود را انجام دهند.
برابری: این اصل حاکی از آن است که با همه افراد سازمان باید به طور یکسان رفتار شود و محیط مهربانی باشد.
زنجیره اسکالر: این اصل می گوید که باید زنجیره ای از سرپرستان از سطح بالای مدیریت به سطوح پایین تر وجود داشته باشد و ارتباطات عموماً از بالا به پایین جریان دارد. وی تاکید کرد که هیچ قانون سختی در مورد فرآیند ارتباط از طریق زنجیره فرماندهی وجود ندارد.
پاداش پرسنل: این اصل به این ادعا اشاره دارد که برای ایجاد پیوند بین کارمند و سازمان، باید بر اساس سطوح عملکرد، پاداش پولی و غیر پولی وجود داشته باشد.
وحدت جهت: این اصل بیان می کند که در هر بخش باید فقط یک مدیر وجود داشته باشد که مسئول هماهنگی فعالیت گروه برای دستیابی به یک هدف واحد باشد.
نظم و انضباط: بر اساس این اصل، کارکنان باید محترم و مطیع باشند و یک سازمان باید قوانین و مقرراتی را ترسیم کند که قوانین، نظارت خوب و سیستم پاداش-تنبیه را روشن کند.
تقسیم کار: این اصل بیان می کند که اقدامات کلی مدیریت باید تقسیم شود و به اعضای تیم بر اساس مهارت ها و علایقشان مسئولیت هایی داده شود تا آنها را مؤثرتر و کارآمدتر کند.
اختیار و مسئولیت: طبق این اصل، باید تعادلی بین اختیار – حق فرمان دادن و تصمیم گیری – و مسئولیت – تعهد یک کارمند برای انجام وظایفی که تعیین شده است وجود داشته باشد.
وحدت فرماندهی: این به این ادعا اشاره دارد که کارکنان باید فقط از یک سرپرست فوری دستور بگیرند و فقط در برابر آن شخص پاسخگو باشند.
تبعیت منافع فردی بر منافع عمومی: باید بین منافع فرد و سازمان هماهنگی وجود داشته باشد، اگرچه منافع سازمانی باید در اولویت قرار گیرد زیرا برای فرد پاداش به همراه دارد.
تمرکز: بر اساس این اصل، بالاترین سطح اختیارات باید به بالاترین سطح مدیریت متمرکز شود که قدرت اتخاذ مهمترین تصمیمات در یک سازمان را دارد.
نظم: این اصل بیان می کند که برای اینکه یک سازمان به خوبی اداره شود، فرد مناسب باید در شغل مناسب باشد و بنابراین به هر ماده و کارمندی باید جایگاه مناسبی داده شود.
ثبات دوران تصدی: این اصل می گوید که کارکنان باید از امنیت شغلی برخوردار باشند تا کارآمد باشند.
Espirit de Corps: این به این باور اشاره دارد که باید مشارکت تیمی یکپارچه وجود داشته باشد و همکاری همیشه بیشتر از مجموع عملکردهای فردی است.

این مقاله را مطالعه کنید  انواع رفتار مصرف کننده

3. نظریه مدیریت بوروکراتیک

تئوری مدیریت بوروکراتیک که توسط ماکس وبر ابداع شد، بر ساختار سازمان‌ها در یک سلسله مراتب تمرکز دارد، بنابراین قوانین شفافی برای حاکمیت وجود دارد. اصول او برای ایجاد این سیستم شامل زنجیره فرماندهی، تقسیم کار مشخص، تفکیک دارایی های شخصی و سازمانی مالک، قوانین و مقررات سخت و منسجم، ثبت و اسناد و مدارک دقیق و انتخاب و ارتقای کارکنان بر اساس آنهاست. عملکرد و صلاحیت ها

این نظریه نقش کلیدی در ایجاد استانداردها و رویه هایی داشته است که هسته اصلی اکثر سازمان های امروزی است.

4. نظریه روابط انسانی

این نظریه توسط التون مایو، که آزمایش‌هایی را برای بهبود بهره‌وری انجام داد و پایه‌های نهضت روابط انسانی را پایه‌گذاری کرد، ایجاد شد. تمرکز او بر تغییر شرایط کاری مانند نور، زمان استراحت و طول روز کاری بود

هر تغییری که او آزمایش می کرد با بهبود عملکرد روبرو می شد. در نهایت، او نتیجه گرفت که این بهبودها به دلیل تغییرات نبوده، بلکه نتیجه توجه محققان به کارمندان و ایجاد احساس ارزشمندی در آنها است.

این آزمایش‌ها این نظریه را به وجود آورد که کارمندان بیشتر با توجه شخصی و عضویت در یک گروه برانگیخته می‌شوند تا پول یا حتی شرایط کاری.

5. نظریه مدیریت سیستم ها

این نظریه ادعا می‌کند که کسب‌وکارها از اجزای متعددی تشکیل شده‌اند که برای عملکرد بهینه سیستم بزرگ‌تر باید هماهنگ باشند. بنابراین موفقیت سازمان به هم افزایی، وابستگی متقابل و روابط متقابل بین زیرسیستم ها بستگی دارد. بر اساس این تئوری، کارکنان مهم ترین اجزای یک شرکت هستند و بخش ها، گروه های کاری و واحدهای تجاری همگی عناصر حیاتی اضافی برای موفقیت هستند.

بر اساس تئوری مدیریت سیستم، مدیران باید الگوها و رویدادهای درون سازمان را ارزیابی کنند تا بهترین رویکرد مدیریتی را تعیین کنند. آنها نیاز به همکاری و همکاری در برنامه ها برای اطمینان از موفقیت دارند.

6. تئوری مدیریت احتمالی

این نظریه که توسط فرد فیدلر توسعه یافته است، تمرکز اصلی این نظریه این است که هیچ رویکرد مدیریتی برای هر سازمانی کار نمی کند. فیدلر پیشنهاد کرد که ویژگی‌های یک رهبر مستقیماً با نحوه مؤثر رهبری تیم خود مرتبط است. او اظهار می دارد که ویژگی های رهبری وجود دارد که برای هر نوع موقعیتی کاربرد دارد و یک رهبر باید برای انطباق با محیط در حال تغییر انعطاف پذیر باشد.

این مقاله را مطالعه کنید  بررسی بازار

7. نظریه X و Y

داگلاس مک گرگور، روانشناس اجتماعی آمریکایی، تئوری های X و Y را در کتاب خود با عنوان “وجهه انسانی سازمان” معرفی کرد، جایی که او نتیجه گرفت که دو سبک مختلف مدیریت بر اساس ادراک آنها از انگیزه های اعضای تیم هدایت می شوند. مدیرانی که فرض می‌کنند کارمندان بی‌تفاوت هستند یا از کارشان خوششان نمی‌آید، از نظریه X استفاده می‌کنند که مستبدانه است. نظریه Y توسط مدیرانی استفاده می شود که معتقدند کارکنان مسئولیت پذیر، متعهد و خودانگیخته هستند. این یک سبک مدیریت مشارکتی است که باعث ایجاد یک محیط کاری مشارکتی تر می شود، در حالی که نظریه X منجر به مدیریت خرد می شود.

او به این نتیجه رسید که سازمان‌های بزرگ ممکن است بر تئوری X تکیه کنند تا همه را بر تحقق اهداف سازمانی متمرکز نگه دارند. کسب‌وکارهای کوچک‌تر، که در آن کارکنان بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری هستند و در آن‌ها خلاقیت تشویق می‌شود، تمایل دارند از نظریه Y استفاده کنند.

7 نوع نظریه مدیریت محل کار
7 نوع نظریه مدیریت محل کار – کالج نوین

نکاتی برای استفاده از تئوری های مدیریت در محیط کار

در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند بهترین شیوه های این تئوری های مدیریت را در محل کار خود اعمال کنید:

در آموزش کارکنان سرمایه گذاری کنید

همانطور که فردریک تیلور در نظریه مدیریت علمی خود پیشنهاد کرد، می توانید با مشاهده فرآیندهای کاری و سپس ایجاد سیاست هایی که بهترین شیوه ها را توصیه می کنند، بهره وری کارکنان را افزایش دهید. روی آموزش کارمندان خود سرمایه گذاری کنید تا به آنها کمک کنید در نقش های مربوطه خود مؤثرتر باشند. به طور کلی خواهید دید که چنین آموزش هایی بهره وری آنها را افزایش می دهد و عملکرد کلی در حین کار را بهبود می بخشد. نظریه روابط انسانی می تواند بر بهره وری نیز تأثیر بگذارد، زیرا توجهی که به اعضای تیم می کنید و علاقه ای که به عملکرد آنها می کنید می تواند بهره وری آنها را افزایش دهد.

به کارکنان در تصمیم گیری قدرت بدهید

با تشویق روابط بین فردی و ایجاد یک محیط همکاری، از نظریه روابط انسانی سرنخ بگیرید. به اعضای تیم خود قدرت بیشتری در تصمیم گیری بدهید. این می تواند به این معنی باشد که کنترل بیشتری در نقش هایشان به آنها داده شود یا کمک بیشتری به اهداف و استراتژی های دپارتمان شود. ایجاد گروه های فرعی در بخش خود را در نظر بگیرید و به آن تیم ها اجازه دهید توانایی های تصمیم گیری بیشتری برای رسیدن به اهداف سازمانی داشته باشند.

سلسله مراتب سازمانی را صاف کنید

تحقیقات نشان می دهد که صاف کردن سلسله مراتب می تواند نوآوری محلی را افزایش دهد و فرآیند تصمیم گیری را سرعت بخشد. این می تواند به معنای خلاص شدن از شر عناوین یا موقعیت های ارشد برای ایجاد یک محیط کاری منسجم و مشارکتی باشد. همچنین می‌تواند به معنای توانمندسازی رهبران تیم با قابلیت‌های تصمیم‌گیری بیشتر و حذف نیاز به حرکت کامل در زنجیره فرماندهی برای دریافت تأییدیه در تصمیم‌گیری باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − هفت =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟