نوشتن استراتژی بازاریابی

نوشتن استراتژی بازاریابی

نوشتن استراتژی بازاریابی ، استراتژی بازاریابی شما نحوه برنامه ریزی شما برای فروش محصولات یا خدمات خود چه در حال حاضر و چه در بلند مدت است. بنابراین بخش مهمی از موفقیت کسب و کار است، زیرا اگر به اندازه کافی از محصولات خود را به مشتریان کافی نفروشید، پول کافی برای زنده ماندن نخواهید داشت.

البته نوشتن استراتژی بازاریابی ضروری نیست. بسیاری از کارآفرینان این کار را انجام نمی دهند، به خصوص در روزهای اولیه شروع به کار. با این حال، نوشتن یک استراتژی بازاریابی می تواند راهی مفید برای شناسایی هر گونه شکاف در تفکر شما باشد – به خصوص اگر از یک فرآیند و ابزار تعریف شده برای انجام این کار استفاده کنید.

نوشتن استراتژی بازاریابی
نوشتن استراتژی بازاریابی – کالج نوین

توسعه یک استراتژی بازاریابی

اولین قدم این است که در نظر بگیرید چه چیزی را در استراتژی بازاریابی خود بگنجانید.

1. اهداف تجاری خود را مرور کنید

با نگاه کردن به طرح تجاری خود شروع کنید. اهداف کسب و کار را در نظر بگیرید، زیرا این اهداف بازاریابی شما را هدایت می کنند. استراتژی بازاریابی شما باید با استراتژی کلی کسب و کار شما سازگار باشد.

به عنوان مثال، اگر هدف کسب و کار شما گسترش فروش در خارج از کشور است، استراتژی بازاریابی شما باید توضیح دهد که چگونه این کار را انجام خواهید داد. اگر استراتژی بازاریابی شما صرفاً بر بازار محلی شما متمرکز باشد، چندان مفید نخواهد بود. از سوی دیگر، اگر تصمیم گرفته‌اید ابتدا بر ساختن بازار محلی خود تمرکز کنید، استراتژی بازاریابی شما نباید تماماً در مورد دسترسی بین‌المللی باشد.

این مقاله را مطالعه کنید  راهنمای نهایی برنامه ریزی استراتژیک

در مورد اهداف تجاری خود شفاف باشید و در این مرحله اهداف بازاریابی آزمایشی را تعیین کنید. با این حال، ممکن است نیاز به بازنگری در هنگام توسعه استراتژی بازاریابی خود داشته باشد.

2. محصولات و خدمات خود را درک کنید

هنگامی که اهداف تجاری خود را برای چند سال آینده مرور کردید، می توانید به محصولات و خدمات خود فکر کنید.

شما باید بفهمید که چه چیزی می فروشید. این بدان معنی است که بدانید چه محصولات یا خدماتی را ارائه می‌دهید، اما همچنین بدانید که مشتریان شما چگونه از آن محصولات یا خدمات استفاده می‌کنند، زیرا این امر بازار شما را مشخص می‌کند.

3. بازار خود را درک کنید

دو عنصر اصلی بازار شما مشتریان و رقابت شما هستند.

مشتریان شما افرادی هستند که محصول شما را می خرند یا ممکن است در آینده محصول شما را بخرند.

شما نیاز به درک بسیار خوبی از مشتریان خود دارید، از جمله گروه ها یا بخش های مختلفی که ممکن است محصولات شما را خریداری کنند. این ممکن است نیاز به تجزیه و تحلیل داشته باشد، و در صفحه ما در بخش تقسیم بندی مشتریان اطلاعات بیشتری در مورد آن وجود دارد.

رقیب شما افراد و مشاغلی هستند که برای جلب توجه و پول مشتریان شما رقابت می کنند.

اینها ممکن است شامل شرکت هایی باشد که محصولات یا خدمات مشابه را می فروشند. شما احتمالاً در مورد این شرکت ها می دانید، فقط به این دلیل که با محصولات آنها آشنا هستید. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، رقابت شما فقط سایر شرکت هایی نیست که محصولات مشابه را می فروشند. همچنین باید شرکت های دیگری را نیز در نظر بگیرید که نتایج مشابهی را برای مشتریان می فروشند.

این مقاله را مطالعه کنید  کسب و کار خانوادگی

این بدان معناست که مشتریان شما از استفاده از محصولات شما چه چیزی به دست می آورند.

نوشتن استراتژی بازاریابی
نوشتن استراتژی بازاریابی – کالج نوین

4. منابع خود را بشناسید

درک اینکه از چه منابعی می توانید برای بازاریابی استفاده کنید ضروری است. این هم شامل بودجه (مثلاً برای پرداخت هزینه تبلیغات، وب سایت ها، فروشگاه ها یا نمایشگاه ها) و هم افراد می شود. افراد ممکن است کارمندان شرکت شما باشند یا کسانی که خارج از آن هستند، مانند اینفلوئنسرها، آژانس ها و مشاوران.

اطمینان حاصل کنید که ارزیابی دقیقی از منابع دارید. در این مورد فرضیات خود را انجام ندهید، زیرا تأثیر زیادی بر آنچه می توانید انجام دهید دارد.

5. پیشنهاد فروش منحصر به فرد خود را شناسایی کنید (USP)

در این مرحله، شما باید بتوانید پیشنهاد فروش منحصربه‌فرد خود را بیان کنید: به چه کسی خدمات می‌دهید، چه چیزی ارائه می‌دهید و چرا بهترین گزینه برای آن هستید.

این به شما تمرکز واضحی بر محصولات یا خدمات کلیدی، مشتریان هدف اصلی و بازارتان می دهد. این به شما امکان می دهد تا اهداف بازاریابی خود را نهایی کنید.

6. در مورد آمیخته بازاریابی خود تصمیم بگیرید

گام آخر این است که تصمیم بگیرید چگونه در بازار مورد نظر خود به مشتریان خود بفروشید.

بسیاری از شرکت ها از 7 P ترکیب بازاریابی به عنوان یک چارچوب مفید برای این تفکر استفاده می کنند. ارزش آن را دارد که در این مرحله ایده های خود را با مشتریان و مشتریان بالقوه آزمایش کنید تا مطمئن شوید که کار خواهند کرد.

این بخش از استراتژی بازاریابی شما تاکتیک های شما را مشخص می کند و “چگونگی” استراتژی را به شما می دهد. این به برنامه بازاریابی شما تبدیل خواهد شد، اگرچه این طرح ممکن است به جزئیات بیشتری بپردازد.

این مقاله را مطالعه کنید  استرس

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × دو =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟