نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی - کالج نوین

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی درجه یک : نوشتن یک پیشنهاد تحقیقاتی قوی برای انجام پایان نامه بسیار شبیه یک پیشنهاد ازدواج است.

این وظیفه‌ای است که از شما می‌خواهد کسی را جذب کنید و او را متقاعد کنید که آنچه در حال برنامه‌ریزی هستید ایده خوبی است. ایده ای که از گفتن “بله” به آن خوشحال هستند.

این بدان معناست که پروپوزال پایان نامه شما باید متقاعد کننده، جذاب و با برنامه ریزی مناسب باشد. در این پست، نحوه نوشتن یک پروپوزال برنده پایان نامه را از ابتدا به شما نشان خواهم داد.

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی
نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی – کالج نوین

پروپوزال تحقیق دقیقاً چیست؟

پروپوزال تحقیق به معنای واقعی کلمه این است: یک سند مکتوب که آنچه را که شما برای تحقیق پیشنهاد می‌کنید، در قالبی مختصر بیان می‌کند. اینجا جایی است که همه چیزهایی را که در سرتان می چرخد، به شیوه ای منطقی و قانع کننده روی کاغذ قرار می دهید.

در اینجا متقاعد کردن کلمه کلیدی است، زیرا پروپوزال تحقیق شما باید ارزیاب را متقاعد کند که تحقیق شما به وضوح بیان شده است (به عنوان مثال یک سوال تحقیقاتی واضح)، ارزش انجام دادن دارد (یعنی به اندازه کافی منحصر به فرد و ارزشمند است که تلاش را توجیه کند) و در محدوده محدودیت های شما قابل انجام است.

مواجه خواهید شد (محدودیت های زمانی، بودجه، محدودیت های مهارت، و غیره). اگر پروپوزال شما به این سه معیار نپردازد، تحقیقات شما تایید نخواهد شد، مهم نیست که ایده تحقیق چقدر “هیجان انگیز” باشد.

چگونه بدانم که آماده هستم؟

قبل از شروع فرآیند نوشتن، باید 4 سوال مهم را از خود بپرسید. اگر نمی توانید به طور خلاصه و با اطمینان به آنها پاسخ دهید، آماده نیستید – باید به عقب برگردید و عمیق تر در مورد موضوع پایان نامه خود فکر کنید.

شما باید بتوانید قبل از شروع پایان نامه یا پروپوزال تحقیق پایان نامه به 4 سوال زیر پاسخ دهید:

سوال اصلی تحقیق من چیست؟ (موضوع)
چه کسی اهمیت می دهد و چرا این مهم است؟ (توجیه)

برای پاسخ به این سوال به چه داده هایی نیاز دارم و چگونه آن را تجزیه و تحلیل کنم؟ (طرح تحقیق)
چگونه می توانم تکمیل این تحقیق را در بازه های زمانی داده شده مدیریت کنم؟ (مدیریت پروژه و ریسک)

اگر نمی‌توانید به این سؤالات به طور واضح و مختصر پاسخ دهید، هنوز برای نوشتن پیشنهاد تحقیق خود آماده نیستید

اگر می توانید، عالی است – زمان آن رسیده که شروع به نوشتن پروپوزال پایان نامه خود کنید. در مرحله بعد، در مورد آنچه که باید در پروپوزال تحقیق شما گنجانده شود بحث خواهم کرد، و چگونه می توان همه آن را در قالب یک سند شهودی و قانع کننده با یک روایت خطی ساختار داد.

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی - کالج نوین
نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی – کالج نوین

5 ماده ضروری

پروپوزال های تحقیقاتی می توانند از نظر سبک بین موسسات و رشته ها متفاوت باشند، اما در اینجا من یک ساختار 5 بخش مفید را با شما به اشتراک می گذارم که می توانید از آن استفاده کنید.

این 5 بخش مستقیماً به سؤالات اصلی که قبلاً در مورد آنها صحبت کردیم می پردازد و اطمینان حاصل می کند که شما یک پیشنهاد قانع کننده ارائه می دهید.

اگر مؤسسه شما قبلاً یک الگوی پیشنهاد ارائه کرده است، احتمالاً همپوشانی قابل توجهی با آن وجود خواهد داشت، بنابراین شما همچنان از خواندن ادامه مطلب ارزش خواهید داشت.

برای هر بخش که در زیر مورد بحث قرار می‌گیرد، مطمئن شوید که از سرصفحه‌ها و سرفصل‌های فرعی (در حالت ایده‌آل، سرصفحه‌های شماره‌دار) استفاده می‌کنید تا به خواننده کمک کند تا در سند شما حرکت کند و در صورت نیاز به بررسی مجدد به بخش قبلی، از آنها پشتیبانی کنید. فقط یک دیوار بی پایان از متن، پاراگراف پس از پاراگراف پس از پاراگراف ارائه نکنید…

نکته برتر: از سبک های MS Word برای قالب بندی سرفصل ها استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد که مشخص کنید که آیا عنوان فرعی سطح 2، 3 یا 4 است. علاوه بر این، می توانید سند خود را در “نمای کلی” مشاهده کنید که فقط عنوان های شما را به شما نشان می دهد.

این کار بررسی ساختار خود، جابجایی چیزها و تصمیم گیری در مورد جایی که یک بخش باید بنشیند بسیار آسان تر می کند. همچنین می‌توانید با استفاده از عملکرد خودکار Word یک فهرست 100٪ دقیق از مطالب ایجاد کنید.

ماده 1 – عنوان ( Title header )

عنوان پروپوزال تحقیق شما باید به ساده ترین شکل سوال اصلی شما باشد، احتمالاً با عنوان فرعی که جزئیات اساسی در مورد ویژگی های مطالعه ارائه می دهد. مثلا:

“انطباق با قوانین برابری در بخش خیریه: مطالعه “تعدیل های معقول” انجام شده در سه خانه مراقبت در لندن”

همانطور که می بینید، این عنوان نشانه روشنی از آنچه تحقیق در مورد آن است، به طور کلی ارائه می دهد. این تصویر سطح بالایی را برای خواننده‌ای که برای اولین‌بار می‌خواند، ترسیم می‌کند که به آن‌ها طعمی از انتظارات را می‌دهد. همیشه یک عنوان واضح و مختصر را هدف قرار دهید. نیازی به ثبت تمام جزئیات تحقیق خود در عنوان خود احساس نکنید – پیشنهاد شما شکاف ها را پر می کند.

ماده 2 – مقدمه( Introduction )

در این بخش از پروپوزال تحقیقاتی خود، با ارائه چند پاراگراف که جزئیات بیشتری در مورد موضوع تحقیق شما ارائه می دهد، آنچه را که در عنوان بیان کرده اید، گسترش می دهید. مهمتر از همه، تمرکز در اینجا این موضوع است – در مورد چه چیزی تحقیق خواهید کرد و چرا ارزش تحقیق را دارد؟ اینجا جایی برای بحث در مورد روش‌شناسی، موارد کاربردی و غیره نیست – بعداً این کار را انجام خواهید داد.

شما باید موارد زیر را پوشش دهید:

مروری بر حوزه وسیعی که در آن تحقیق خواهید کرد – خواننده را با مفاهیم و زبان کلیدی آشنا کنید.
توضیحی در مورد منطقه خاص (باریکتر) که باید تمرکز کنید، و چرا در آنجا تمرکز خواهید کرد.
اهداف و اهداف تحقیق شما
سؤال(های) تحقیق و سؤالات فرعی شما (در صورت وجود).

مهمتر از همه، شما باید از جملات کوتاه و زبان ساده استفاده کنید – با اصطلاحات، کلمات اختصاری و زبان پیچیده صحبت نکنید. فرض کنید که خواننده یک فرد غیر روحانی باهوش است – نه متخصص حوزه موضوعی (حتی اگر آنها باشند). به یاد داشته باشید که بهترین نوشته، نوشته ای است که به راحتی قابل درک و هضم باشد. آن را ساده نگه دارید.

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌ها ممکن است در بخش مقدمه شما چند قطعه اضافی بخواهند. به عنوان مثال، اهداف توسعه شخصی، طرح کلی ساختاری، و غیره. خلاصه خود را بررسی کنید تا ببینید آیا جزییات دیگری در پیشنهاد شما وجود دارد یا خیر، و مطمئن شوید که جایی برای آنها پیدا کرده اید.

ماده 3 – دامنه ( Scope ) – نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک

نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک : در مرحله بعد، باید مشخص کنید که دامنه تحقیق شما چقدر خواهد بود. به عبارت دیگر، شما باید روشن کنید که چه چیزی را پوشش خواهید داد و مهمتر از آن، اما مهمتر از آن، چه چیزی را در تحقیق خود پوشش نمی دهید. به عبارت ساده، این در مورد حلقه بندی موضوع تحقیق شما است تا تمرکز لیزری واضحی داشته باشید.

اغلب اوقات، دانش‌آموزان احساس می‌کنند که نیاز به انجام تحقیقات گسترده دارند و سعی می‌کنند تا آنجا که ممکن است به موضوعات بیشتری رسیدگی کنند تا تحقیقات جامعی انجام دهند. اگرچه این قابل تحسین است، اما یک اشتباه است.

با اصلاح دقیق دامنه خود، به خودتان این امکان را می‌دهید که در تحقیقات خود عمیق شوید، این همان چیزی است که برای کسب نمره خوب به آن نیاز دارید. اگر دامنه شما خیلی وسیع است، احتمالاً با تحقیقات سطحی (که امتیازی کسب نمی کند) به دست خواهید آورد، بنابراین از محدود کردن مسائل نترسید.

ماده 4 – بررسی متون ( Literature Review)-نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک

نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک : در این بخش از پروپوزال تحقیق خود، باید یک بحث (نسبتا) مختصر از ادبیات موجود ارائه دهید. طبیعتاً، این به اندازه بررسی ادبیات در پایان نامه واقعی شما جامع نخواهد بود، اما پایه و اساس آن را خواهد گذاشت.

در واقع، اگر در این مرحله تلاش کنید، زمانی که زمان نوشتن فصل بررسی ادبیات واقعی تان فرا رسد، زندگی خود را بسیار آسان تر خواهید کرد.

در این بخش باید به چند چیز دست یابید:

نشان دهید که مطالعه خود را انجام داده اید و با وضعیت فعلی تحقیق در حوزه موضوعی خود آشنا هستید.
نشان دهید که شکاف واضحی برای تحقیقات خاص شما وجود دارد – یعنی نشان دهید که موضوع شما به اندازه کافی منحصر به فرد است و به تحقیقات موجود ارزش می بخشد.
نشان دهید که تحقیقات موجود چگونه تفکر شما را در مورد طراحی تحقیق شکل داده است. برای مثال، ممکن است از مقیاس ها یا پرسشنامه های مطالعات قبلی استفاده کنید.
هنگامی که بررسی ادبیات خود را می نویسید، این سه هدف را در ذهن خود نگه دارید، به خصوص شماره دو (آشکار کردن شکاف در ادبیات)، تا بررسی ادبیات شما هدف و جهت روشنی داشته باشد.

هر چیزی که می نویسید باید به نحوی به یک (یا چند) از این اهداف کمک کند. اگر اینطور نیست، باید از خود بپرسید که آیا واقعاً مورد نیاز است یا خیر.

نکته اصلی: در دام توصیف صرفاً قطعات اصلی ادبیات نیفتید، مثلاً «الف این را می‌گوید، ب می‌گوید آن، ج نیز می‌گوید آن…» و غیره. صرفاً توصیف ادبیات ارزشی ندارد. در عوض، باید آن را ترکیب کنید و از آن برای رسیدگی به سه هدف بالا استفاده کنید.

ماده 5 – طرح تحقیق (Research design ) – نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک

نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک : اکنون که به وضوح هم موضوع تحقیق مورد نظر خود (در مقدمه) و هم تحقیقات موجود را که از آن استفاده می‌شود (در بخش بررسی متون) توضیح داده‌اید، وقت آن است که عملی شوید و دقیقاً توضیح دهید که چگونه تحقیقات خود را انجام خواهید داد. پژوهش. به عبارت دیگر، طرح تحقیق شما.

در این بخش، باید به دو سوال مهم پاسخ دهید:

چگونه تحقیق خود را طراحی خواهید کرد؟ یعنی چه روش تحقیقی را اتخاذ خواهید کرد، نمونه شما چه خواهد بود، چگونه داده ها را جمع آوری خواهید کرد و غیره.
چرا این طرح را انتخاب کردید؟ یعنی چرا این رویکرد با اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق خاص شما مطابقت دارد؟

نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی - کالج نوین
نحوه نوشتن پروپوزال تحقیقاتی – کالج نوین

به عبارت دیگر، این فقط توضیح دادن آنچه که انجام خواهید داد نیست، بلکه توضیح اینکه چرا انجام می دهید نیز هست. در واقع، توجیه مهمترین بخش است، زیرا این توجیه نحوه نشان دادن درک خوبی از طراحی تحقیق است (که ارزیابان می خواهند ببینند).

برخی از انتخاب های طراحی ضروری که باید در پروپوزال تحقیقاتی خود پوشش دهید عبارتند از:

فلسفه تحقیق مورد نظر شما (به عنوان مثال پوزیتیویسم، تفسیرگرایی یا عمل گرایی)

چه رویکرد روش شناختی را در پیش خواهید گرفت (کیفی، کمی یا ترکیبی)
جزئیات نمونه شما (اندازه نمونه، چه کسانی هستند، چه کسانی را نمایندگی می کنند و غیره)

چه داده‌هایی را می‌خواهید جمع‌آوری کنید (یعنی داده‌هایی درباره چه چیزی، به چه شکل؟)
نحوه جمع آوری آن (به عنوان مثال نظرسنجی، مصاحبه، گروه های متمرکز و غیره)

نحوه تجزیه و تحلیل آن (به عنوان مثال تحلیل رگرسیون، تحلیل موضوعی و غیره)
پایبندی اخلاقی (یعنی آیا این تحقیق تمام الزامات اخلاقی موسسه شما را برآورده می کند یا نیاز به تایید بیشتری دارد؟)
این فهرست جامع نیست – اینها فقط برخی از ویژگی های اصلی طراحی تحقیق هستند. با موسسه خود بررسی کنید که چه سطحی از جزئیات را انتظار دارند.

موارد کاربردی را فراموش نکنید…
علاوه بر جنبه های فنی، باید به جنبه عملی پروژه نیز توجه کنید. به عبارت دیگر، باید توضیح دهید که به چه منابعی نیاز دارید (به عنوان مثال زمان، پول، دسترسی به تجهیزات یا نرم افزار و غیره) و چگونه می خواهید این منابع را ایمن کنید.

شما باید نشان دهید که پروژه شما امکان پذیر است، بنابراین هر نوع منبعی از نوع “ساخت یا شکست” باید از قبل ایمن شده باشد. موفقیت یا شکست پروژه شما نمی تواند به منابعی بستگی داشته باشد که هنوز مطمئن نیستید به آن دسترسی دارید.

بخش دیگری از بحث عملی پروژه و مدیریت ریسک است. به عبارت دیگر، شما باید نشان دهید که یک برنامه پروژه واضح برای مقابله با تحقیقات خود دارید. چند سوال کلیدی که باید به آنها پرداخته شود:

زمان بندی هر مرحله از پروژه شما چیست؟
آیا تخصیص زمان معقول است؟

چه اتفاقی می‌افتد اگر چیزی بیش از حد انتظار طول بکشد (مدیریت ریسک)؟
اگرمیزان پاسخ مورد انتظارتان را دریافت نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

یک راه خوب برای نشان دادن اینکه به این موضوع فکر کرده اید این است که یک نمودار گانت و یک ثبت ریسک (در ضمیمه اگر تعداد کلمات مشکل دارد) قرار دهید.

با استفاده از این دو ابزار، می‌توانید نشان دهید که برنامه‌ای واضح و قابل اجرا دارید، و در مورد خطرات احتمالی فکر کرده‌اید و در نظر گرفته‌اید.

نکته – در مورد مشکلات احتمالی صادق باشید – اما نشان دهید که در حال پیش بینی راه حل ها و راه حل ها هستید. این برای یک ارزیاب بسیار تاثیرگذارتر از یک پیشنهاد غیرواقعی خوش بینانه است که هیچ چالشی را پیش بینی نمی کند.

بخوانید و ساده کنید
مرحله آخر ویرایش و تصحیح پیشنهاد شما – بسیار دقیق است. واضح به نظر می رسد، اما اغلب اوقات ویرایش و تصحیح ضعیف یک پیشنهاد خوب را خراب می کند.

هیچ چیز برای یک ارزیاب آزاردهنده تر از یک سند با ویرایش ضعیف و غلط املایی نیست. این پیام را می فرستد که یا به جزئیات توجه نمی کنید یا فقط اهمیت نمی دهید. هیچ کدام از اینها پیام های خوبی نیستند. برای ویرایش و تصحیح پروپوزال خود تلاش کنید.

وقتی در حال ویرایش هستید، مراقب «آکادمیک» باشید. بسیاری از دانشجویان می توانند به سادگی، با اشتیاق و به وضوح در مورد موضوع پایان نامه خود صحبت کنند – اما در لحظه ای که لپ تاپ را روشن می کنند غیرقابل درک می شوند.

هنگام نوشتن کار آکادمیک، لازم نیست به هیچ زبان خاص، رسمی و پیچیده بنویسید. مطمئناً، ممکن است اصطلاحات فنی، اصطلاحات مخصوص به رشته شما، اصطلاحات مختصر و غیره وجود داشته باشد.

اما، جدای از آنها، زبان نوشتاری خود را بسیار نزدیک به زبان گفتاری طبیعی نگه دارید – درست همانطور که در کلاس درس صحبت می کنید. تصور کنید که دارید برنامه های پروژه خود را برای همکلاسی های خود یا یکی از اعضای خانواده توضیح می دهید.

به یاد داشته باشید، برای افراد غیرمعمول باهوش بنویسید، نه برای متخصصان موضوع. نوشتن به زبان ساده و مختصر چیزی است که قلب ها و ذهن ها را به دست می آورد – و نشان می دهد!

بیایید خلاصه کنیم – پیشنهاد تحقیق

نحوه نوشتن یک پروپوزال تحقیقاتی درجه یک : چگونه می توانید پایان نامه یا پروپوزال تحقیق پایان نامه خود را از صفحه عنوان تا اثبات نهایی بنویسید. در اینجا یک جمع بندی سریع در مورد غذای اصلی آورده شده است:

هدف پیشنهاد تحقیق متقاعد کردن است – بنابراین، شما باید یک استدلال واضح و مختصر در مورد اینکه چرا تحقیق شما ارزش انجام دادن و انجام شدنی دارد، ارائه دهید.
اطمینان حاصل کنید که می‌توانید قبل از اینکه قلم را روی کاغذ بیاورید، سؤالات «چی، چه کسی» و «چگونه» را از منتقدان بپرسید.

پروپوزال تحقیق شما باید شامل (حداقل) 5 جزء اساسی باشد:

عنوان – اولین طعم تحقیق شما را به صورت کلی ارائه می دهد.
مقدمه – آنچه را که در حال تحقیق خواهید بود با جزئیات بیشتر توضیح می دهد.

محدوده – مرزهای تحقیق شما را توضیح می دهد.
بررسی متون – توضیح می دهد که چگونه تحقیق شما با تحقیقات موجود مطابقت دارد و چرا منحصر به فرد و ارزشمند است.

طراحی تحقیق – توضیح می دهد و توجیه می کند که چگونه تحقیق خود را انجام خواهید داد.

امیدواریم این پست به شما در درک بهتر نحوه نوشتن یک پیشنهاد تحقیقاتی برنده کمک کرده باشد.

این مقاله را مطالعه کنید  آزمون آماری مناسب

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + 13 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟