نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی اولین بخش مقاله است که بلافاصله پس از چکیده می باشد.

یکی از مهم‌ترین کارکردهای مقدمه، پاسخ به سؤال «چرا؟» است: چرا مطالعه انجام شده است، و چرا جالب و/یا مهم است؟ با توجه به اینکه مقدمه شروع مقاله است، همچنین به خواننده می گوید که چرا باید بقیه مقاله را بخواند و آن ها را برای درک اهمیت و پیامدهای نتایج آماده می کند.

نوشتن مقدمه بر یک مقاله دانشگاهی ، برای تعیین واضح زمینه مطالعه، مقدمه شامل چهار مؤلفه اصلی است:

1. اطلاعات پیشینه عمومی
2. اطلاعات پس زمینه خاص
3. شرحی از شکاف در دانش ما که مطالعه برای پر کردن آن طراحی شده است
4. بیانیه هدف مطالعه، و (به صورت اختیاری) خلاصه ای از مطالعه

این اطلاعات در حالت ایده‌آل باید در قالب «قیف» ارائه شود، که از کلی‌ترین اطلاعات در ابتدای بخش به اطلاعات خاص‌تر در ادامه متن جریان دارد.

بیایید به نوبه خود به هر یک از این عناصر نگاه دقیق تری بیندازیم.

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی - کالج نوین
نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی – کالج نوین

مقاله دانشگاهی چیست؟- نوشتن مقدمه بر یک مقاله دانشگاهی

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، مهمترین ویژگی یک مقاله دانشگاهی یا علمی این است که قبل از انتشار در یک مجله دانشگاهی باید یک ارزیابی کیفیت آکادمیک را پشت سر بگذارد.

قبل از پذیرش مقاله برای چاپ مقاله ، باید توسط محققانی که در همان زمینه کار می کنند (داوران) بررسی شود.

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، این فرآیند کنترلی، بررسی همتا نامیده می شود و برای تضمین استاندارد آکادمیک یک مقاله طراحی شده است.

نحوه نوشتن مقدمه بر یک مقاله دانشگاهی

اطلاعات پیشینه عمومی

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، پاراگراف اول مقدمه با ارائه مقدمه ای کلی از این زمینه، زمینه وسیعی را برای مطالعه ایجاد می کند.

گستردگی این پاراگراف به مجله و مخاطب هدف شما بستگی دارد. اگر می خواهید برای یک مجله عمومی با خوانندگان علمی گسترده ارسال کنید، ایده خوبی است که با اطلاعات نسبتاً کلی شروع کنید، زیرا لزوماً همه خوانندگان با رشته خاص شما آشنا نیستند.

با این حال، اگر قصد دارید برای یک مجله بسیار تخصصی ارسال کنید، می‌توانید این بخش را با توضیحات بسیار دقیق‌تر و متمرکزتر از پیشینه شروع کنید، زیرا اکثر خوانندگان شما از قبل با زمینه مطالعه آشنا هستند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام مقاله مدیریت آموزشی

برای مثال، فرض کنید که مطالعه شما به سیگنال دهی MAPK در سرطان پستان منفی سه گانه در یک جمعیت خاص می پردازد.

اگر مقاله خود را به مجله ای با تمرکز گسترده ارسال می کنید، می تواند مفید باشد که این بخش را با مقدمه ای کوتاه در مورد سرطان سینه به طور کلی آغاز کنید.

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی - کالج نوین
نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی – کالج نوین

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، با این حال، اگر بخواهید برای یک مجله خاص سرطان پستان ارسال کنید، منطقی است که مقدمه را با بحث در مورد سرطان پستان منفی سه گانه یا حتی نقش سیگنال دهی MAPK در سرطان پستان منفی سه گانه شروع کنید.

اطلاعات پس زمینه خاص- نوشتن مقدمه بر یک مقاله دانشگاهی

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، هنگامی که زمینه کلی مطالعه مشخص شد، قسمت بعدی مقدمه باید به جزئیات بیشتری در مورد موضوع اصلی مطالعه بپردازد.

این بخشی از مقدمه است که مروری بر ادبیات ارائه می دهد، که در آن سایر مطالعاتی که به موضوعات مشابه پرداخته اند به تفصیل مورد بحث قرار می گیرند تا تصویر روشنی از آنچه قبلاً در مورد موضوع شناخته شده است به خوانندگان ارائه دهد.

هدف این بخش ارائه تصویری کامل از وضعیت این رشته است، زیرا به توضیح اینکه چگونه مطالعه شما بر اساس کار قبلی استوار است، کمک می کند.

توصیف وضعیت فعلی این رشته به خوانندگان کمک می کند تا فرآیند فکری شما را در طراحی مطالعه و مراحل منطقی که شما را به فرموله کردن سؤال اصلی مطالعه خود هدایت می کند، درک کنند.

در ادامه با مثال ذکر شده در بالا، در صورت ارسال به یک مجله با خوانندگان عمومی، این مکان مناسبی برای ارائه جزئیات بیشتر در مورد سرطان پستان منفی سه گانه و نقش سیگنال دهی MAPK خواهد بود.

در مورد یک مجله تخصصی تر، در مثال ما این می تواند مکان خوبی برای پرداختن به جزئیات بیشتر در مورد جمعیت خاصی باشد که مطالعه کرده اید.

شکاف در دانش

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، شرح مطالعات قبلی نزدیک به هم، همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت، باید به وضوح شکاف خاصی را در دانش یا درک ما از یک سوال یا پدیده خاص در این زمینه مشخص کند.

این مقاله را مطالعه کنید  انجام تحقیق پیمایشی

گاهی اوقات این کار به سادگی با توصیف کارهایی که اخیراً برای بررسی سؤالات مرتبط انجام شده است، انجام می شود.

برای مثال، اگر عوامل خطر یک بیماری در جمعیت‌های آفریقایی و اروپایی بررسی شده باشد، اما در جمعیت‌های آسیایی بررسی شده باشد، توصیف آنچه قبلاً در مورد این بیماری در آن جمعیت‌ها شناخته شده است به خوانندگان کمک می‌کند تا منطق پشت کاوش همان سؤال را در یک جمعیت ناشناخته درک کنند.

در موارد دیگر، ممکن است مناسب باشد (با احترام) به کاستی ها یا اشکالات مطالعات مشابه اشاره کنید تا روشی را که مطالعه شما در این کار قبلی بهبود می بخشد برجسته کنید.

به عنوان مثال، اگر مطالعات قبلی مدل‌های محاسباتی را طراحی کرده‌اند که برخی، اما نه همه، ویژگی‌های یک واکنش خاص را در بر می‌گیرد، می‌توانید به اهمیت ترکیب ویژگی‌های اضافی برای توضیح نیاز به مدل محاسباتی جدید توضیح داده شده در مطالعه خود اشاره کنید.

در حالی که بخشی از مقدمه که زمینه خاص مطالعه شما را توصیف می کند باید به طور طبیعی منجر به درک شکاف دانش ما شود که مطالعه به آن اشاره می کند، اغلب برای شفافیت بیان این موضوع به صراحت مفید است.

معمولاً این کار را با گنجاندن جمله ای درست قبل از آخرین پاراگراف مقدمه که شروع می شود انجام می دهیم: “با این حال، نامشخص است …” یا “با این حال، هنوز ناشناخته است …”.

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی - کالج نوین
نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی – کالج نوین

بیانیه هدف مطالعه- نوشتن مقدمه بر یک مقاله دانشگاهی

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، عنصر پایانی مقدمه بیان روشنی از هدف اولیه مطالعه است. در برخی موارد، این سوال اصلی خواهد بود که مطالعه به دنبال پاسخ به آن بود. در موارد دیگر، این ممکن است یک فرضیه رسمی باشد.

و در موارد دیگر، این ممکن است یک هدف باشد. صرف نظر از شکلی که به خود می گیرد، مهم است که هدف مطالعه را به وضوح بیان کنیم.

در حالت ایده آل در پاراگراف پایانی مقدمه، تا اطمینان حاصل شود که خوانندگان قبل از مطالعه با جزئیات بیشتر در مورد آن، به وضوح هدف خاص مطالعه را درک می کنند.

بخش های بعدی به خاطر داشته باشید که این بیانیه از هدف مطالعه باید دقیقاً بیانیه هدف مطالعه را به صورت چکیده منعکس کند تا پیامی منسجم و منسجم در مورد هدف مطالعه ارائه دهد.

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، در برخی موارد، مناسب است که مقدمه را با یک پاراگراف خلاصه به پایان برسانیم که نمای کلی بسیار مختصر از یافته های کلیدی و نتیجه گیری کلی را ارائه می دهد.

این مقاله را مطالعه کنید  نمونه گیری متوالی چیست

این پاراگراف کوتاه می تواند به خوانندگان کمک کند تا نکات کلیدی مطالعه را در چارچوب اطلاعات پیش زمینه ارائه شده در بقیه مقدمه یادآوری کند و ساختاری برای درک بقیه متن ارائه دهد.

چه چیزی را باید از مقدمه حذف کرد؟

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، همانطور که در بالا بحث شد، هدف اصلی مقدمه ارائه اطلاعات پس زمینه کافی برای خوانندگان برای درک زمینه و اهمیت مطالعه است.

به همین دلیل، توصیه می‌کنیم اطلاعات پیش‌زمینه‌ای را که مستقیماً با موضوع اصلی مطالعه مرتبط نیست، کنار بگذارید.

به عنوان مثال، اگر جهش در پروتئینی که مورد بررسی قرار دادید هم با بیماری قلبی عروقی و هم سرطان مرتبط است، اما مطالعه شما فقط سرطان را مورد بررسی قرار می‌دهد.

نوشتن مقدمه بر یک مقاله دانشگاهی ، بحث در مورد جهش‌های یافت شده در بیماران مبتلا به بیماری قلبی عروقی می‌تواند حواس خوانندگان را پرت کرده و گیج کند.

به همین دلیل، پیشنهاد می کنیم متن مقدمه را با دقت مرور کنید تا مطمئن شوید که تمام اطلاعات ارائه شده دارای پیوند منطقی مستقیم با تمرکز اصلی مطالعه شما هستند.

علاوه بر این، مقدمه به طور کلی بهترین مکان برای بحث در مورد روش مورد استفاده در مطالعه شما نیست، زیرا این بخش باید در درجه اول به توضیح علت انجام مطالعه اختصاص داده شود، نه نحوه انجام آن.

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ،  یک استثنا از این قاعده این است که هدف اصلی مطالعه توسعه یا آزمایش یک روش جدید باشد، در این صورت البته مناسب است که در مورد سایر تکنیک ها و منطق پشت طراحی تکنیک جدید توسعه یافته در مطالعه خود بحث کنید.

به همین ترتیب، اگر تازگی اصلی مطالعه شما روش مورد استفاده برای بررسی سؤال اصلی باشد، در این صورت مناسب است که در مقدمه روش شناسی مورد بحث قرار گیرد.

نتیجه

نوشتن مقدمه مقاله دانشگاهی ، به طور خلاصه، یک مقدمه خوب نوشته شده با ارائه تمام اطلاعاتی که به خوانندگان نیاز دارند برای درک اینکه چرا مطالعه خود را انجام داده اید، چه چیزی آن را از سایر مطالعات مشابه متفاوت می کند و چرا یافته ها جالب و مهم هستند، لحن را برای مقاله شما تعیین می کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟