نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه - کالج نوین

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه : اگر در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالاً در مراحل اولیه دلهره آور نوشتن فصل مقدمه پایان نامه یا پایان نامه خود هستید. می دانم می تواند ترسناک باشد.

یک حاشیه سریع:
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، متوجه خواهید شد که من کلمات پایان نامه و رساله را به جای هم استفاده کرده ام. در حالی که این عبارات سطوح مختلف تحقیق را منعکس می کنند – به عنوان مثال، تحقیقات در سطح کارشناسی ارشد و دکترا – فصل مقدمه به طور کلی شامل همان 7 ماده ضروری بدون توجه به سطح است. بنابراین، در این پست، معرفی پایان نامه برابر با معرفی رساله دکتری است.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه – کالج نوین

با چرا شروع کنید.
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، برای انجام پایان نامه یا فصل مقدمه پایان نامه با کیفیت بالا، باید بدانید که این فصل دقیقاً به چه چیزی نیاز دارد. به عبارت دیگر، هدف آن چیست؟ نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، همانطور که از نام آن پیداست، فصل مقدمه باید خواننده را با تحقیق شما آشنا کند تا آنها بفهمند که می‌خواهید بفهمید، یا چه مشکلی را می‌خواهید حل کنید. به طور خاص، شما باید به چهار سوال مهم در فصل مقدمه پاسخ دهید.

این سوالات عبارتند از:

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، در مورد چه چیزی تحقیق خواهید کرد؟ (به عبارت دیگر موضوع تحقیق شما)
چرا ارزش دارد؟ (به عبارت دیگر، توجیه شما)
دامنه تحقیق شما چقدر خواهد بود؟ (به عبارت دیگر، چه چیزی را پوشش می دهید و چه چیزی را نمی پوشانید)

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، محدودیت های تحقیق شما چه خواهد بود؟ (به عبارت دیگر، کاستی های احتمالی تحقیق شما چه خواهد بود؟)
به بیان ساده، فصل مقدمه پایان نامه شما باید یک نمای کلی از تحقیقات برنامه ریزی شده شما و همچنین یک منطق روشن برای آن ارائه دهد.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، به عبارت دیگر، این فصل باید «چی» و «چرا» تحقیق شما را توضیح دهد – این موضوع درباره چیست و چرا اینقدر مهم است.

به اندازه کافی ساده، درست است؟

خوب، ترفند یافتن عمق مناسب اطلاعات است. به عنوان محقق، به موضوع خود بسیار نزدیک خواهید بود و این باعث می‌شود درگیر جزئیات جزئی شوید.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، اگرچه این جزئیات پیچیده ممکن است جالب باشد، باید فصل مقدمه خود را بیشتر بر اساس نوع «نیاز به دانستن» بنویسید، در غیر این صورت بسیار طولانی و متراکم خواهد شد.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، شما باید بین ترسیم یک تصویر واضح با مختصر نگه داشتن چیزها تعادل برقرار کنید. با این حال نگران نباشید – شما می توانید تمام جزئیات پیچیده را در فصل های بعدی بررسی کنید.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه - کالج نوین
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه – کالج نوین

7 ماده ضروری

بخش آغازین – جایی که شما خواننده را با تحقیقات خود در سطح بالا آشنا خواهید کرد
پس زمینه مطالعه – جایی که شما زمینه پروژه خود را توضیح می دهید

مشکل تحقیق – جایی که شما “شکاف” موجود در تحقیق فعلی را توضیح می دهید
اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق – جایی که شما به وضوح بیان می کنید که هدف تحقیق شما برای دستیابی به چه چیزی است

اهمیت (یا توجیه) – جایی که توضیح می دهید که چرا تحقیق شما ارزش انجام دادن دارد و ارزشی که برای جهان فراهم می کند
محدودیت ها – جایی که شما محدودیت های بالقوه پروژه و رویکرد خود را تصدیق خواهید کرد

ساختار – جایی که شما به طور خلاصه ساختار پایان نامه یا پایان نامه خود را برای کمک به جهت دهی خواننده توضیح می دهید.
با گنجاندن این هفت عنصر ضروری در فصل مقدمه خود، به طور جامع هم «چی» و هم «چرا» را که قبلاً ذکر کردم پوشش خواهید داد – به عبارت دیگر، به هدف فصل خواهید رسید.

نکته جانبی – شما همچنین می توانید از این 7 ماده به این ترتیب به عنوان ساختار فصل خود استفاده کنید تا از یک جریان روان و منطقی اطمینان حاصل کنید. این ضروری نیست، اما، به طور کلی، به ایجاد یک روایت جذاب کمک می کند که درک آن برای خواننده شما آسان باشد.

خوب – اکنون به هر یک از مواد تشکیل دهنده نگاه می کنیم.

1 – بخش افتتاحیه یا مقدمه ( The Opening Section )

اولین عنصر ضروری برای معرفی پایان نامه شما، یک بخش مقدمه یا افتتاحیه است. درست مانند هر فصل دیگر، فصل مقدمه شما باید با ارائه یک نمای کلی از آنچه در این فصل پوشش می دهید شروع شود.

این بخش باید خواننده را با زبانی واضح و مختصر درگیر کند که به راحتی قابل درک و هضم باشد. اگر خواننده (نشانگر شما!) مجبور شود با آن مبارزه کند، علاقه خود را از دست می دهد، که کسب امتیاز را برای شما دشوارتر می کند.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، فقط به این دلیل که شما در حال نوشتن یک مقاله دانشگاهی هستید به این معنی نیست که می توانید اصول اساسی نوشتن جذاب مورد استفاده توسط بازاریابان، وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران را نادیده بگیرید. در پایان روز، همه شما در تلاش برای فروش یک ایده هستید – ایده شما فقط یک ایده تحقیقاتی است.

بنابراین، چه چیزی به این بخش باز می شود؟

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، خوب، در حالی که هیچ فرمول مشخصی وجود ندارد، ایده خوبی است که چهار جمله اساسی زیر را در بخش ابتدایی خود بگنجانید:

1 – یک یا دو جمله که زمینه کلی تحقیق شما را معرفی می کند.

مثلا:

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،توسعه مهارت‌های سازمانی شامل شناسایی شکاف‌های مهارتی فعلی یا بالقوه در یک کسب‌وکار و توسعه برنامه‌هایی برای رفع این شکاف‌ها است. تحقیقات مدیریتی، از جمله X، Y و Z، به وضوح ثابت کرده است که توسعه مهارت‌های سازمانی یک عامل اساسی در رشد کسب‌وکار است.

2- جمله ای که مشکل تحقیقی خاص شما را معرفی می کند.

مثلا:

با این حال، دیدگاه‌های متناقضی و فقدان کلی تحقیق در مورد بهترین نحوه مدیریت طرح‌های توسعه مهارت‌ها در محیط‌های بسیار پویا که دانش موضوعی به‌سرعت و پیوسته در حال تکامل است – برای مثال، در صنعت توسعه وب‌سایت، وجود دارد.

3– جمله ای که اهداف و اهداف تحقیق شما را بیان می کند.

مثلا:

هدف این تحقیق شناسایی و ارزیابی رویکردها و استراتژی‌های توسعه مهارت برای صنایع بسیار پویا است که دانش موضوعی به طور مداوم در حال تکامل است.

4 – جمله ای که طرح بندی فصل را مشخص می کند.

مثلا:

این فصل ابتدا با بحث در مورد زمینه و زمینه و سپس مسئله تحقیق، اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق، اهمیت و در نهایت محدودیت ها، مقدمه ای برای مطالعه ارائه می دهد.

همانطور که اشاره کردم، این بخش ابتدایی فصل مقدمه شما نباید طولانی باشد. به طور معمول، این چهار جمله باید به طور منظم در یک یا دو پاراگراف، حداکثر قرار بگیرند. هدف شما در اینجا مقدمه ای واضح و مختصر برای تحقیق شما است – نه یک گزارش دقیق.

2- پیشینه تحقیق

اکنون که یک نمای کلی در سطح بالایی از پایان نامه خود ارائه کرده اید، وقت آن است که کمی عمیق تر بروید و پایه ای برای موضوع تحقیق خود بگذارید. این پایه همان چیزی است که عنصر دوم در مورد آن است – پس زمینه مطالعه شما.

بنابراین، بخش پس زمینه چیست؟

خوب، این بخش از فصل مقدمه شما باید یک نمای کلی از حوزه موضوعی که در آن تحقیق خواهید کرد و همچنین عوامل زمینه ای فعلی ارائه دهد.

این می تواند به عنوان مثال، تاریخچه مختصری از موضوع، تحولات اخیر در منطقه، بخش های کلیدی تحقیق در منطقه و غیره را شامل شود. به عبارت دیگر، در این بخش، شما باید اطلاعات زمینه مربوطه را ارائه دهید تا به خواننده درک بنیادی مناسبی از حوزه تحقیقاتی خود بدهید.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم تا این موضوع کمی دقیق تر شود.

اگر به موضوع توسعه مهارت‌هایی که قبلاً اشاره کردم بمانیم، پیش‌زمینه بخش مطالعه با ارائه یک نمای کلی از حوزه توسعه مهارت‌ها و طرح کلی تحقیقات موجود آغاز می‌شود.

سپس، به بحث در مورد چگونگی ایجاد چالش جدید برای استراتژی‌ها و رویکردهای توسعه مهارت‌های سنتی می‌پردازد.

به طور خاص، که در بسیاری از صنایع، دانش فنی به طور مداوم و به سرعت در حال تکامل است و ارائه دهندگان آموزش سنتی برای همگام شدن با سرعت فناوری های جدید تلاش می کنند.

نکته مهم این است که باید این بخش را با این فرض بنویسید که خواننده در زمینه موضوع شما متخصص نیست. بنابراین، اگر اصطلاحات مخصوص صنعت و اصطلاحات پیچیده وجود دارد، باید به طور خلاصه در اینجا توضیح دهید تا خواننده بتواند بقیه سند شما را درک کند.

در مورد دانش خواننده مفروضاتی ایجاد نکنید – در بیشتر موارد، نشانگرهای شما اگر چیزی را نفهمند، نمی توانند از شما سؤال بپرسند. بنابراین، همیشه اشتباه کنید و هر چیزی را که دانش عمومی نیست توضیح دهید.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه - کالج نوین
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه – کالج نوین

3- مسئله تحقیق

اکنون که به خواننده خود یک نمای کلی از حوزه تحقیقاتی خود ارائه کرده اید، زمان آن است که در مورد مشکل تحقیقی که در پایان نامه خود به آن می پردازید، دقیق شوید.

در حالی که بخش پیشینه از یک مشکل تحقیقاتی بالقوه (یا حتی چندین مشکل تحقیقاتی) فرار می کرد، هدف این بخش محدود کردن تمرکز و برجسته کردن مشکل تحقیقاتی خاصی است که روی آن تمرکز خواهید کرد.

اما، شما می‌پرسید که دقیقاً مشکل تحقیق چیست؟

خوب، یک مشکل تحقیقاتی می تواند هر موضوع یا سؤالی باشد که قبلاً پاسخی ثابت و توافق شده در تحقیقات موجود برای آن وجود ندارد.

به عبارت دیگر، یک مشکل تحقیق زمانی وجود دارد که نیاز به پاسخ به یک سوال (یا مجموعه ای از سوالات) باشد، اما شکافی در ادبیات موجود وجود داشته باشد، یا تحقیقات موجود متناقض و/یا ناسازگار باشد.

بنابراین، برای ارائه مشکل تحقیقاتی خود، باید روشن کنید که دقیقاً چه چیزی در ادبیات فعلی وجود ندارد و چرا این یک مشکل است. معمولاً ایده خوبی است که این بحث را در سه بخش ساختار دهید – به ویژه:

آنچه قبلاً در ادبیات به خوبی تثبیت شده است (به عبارت دیگر، وضعیت فعلی تحقیق)
آنچه در ادبیات گم شده است (به عبارت دیگر، شکاف ادبیات)

چرا این یک مشکل است (به عبارت دیگر، چرا پر کردن این شکاف مهم است)
بیایید به مثالی از این ساختار با استفاده از مبحث توسعه مهارت نگاه کنیم.

توسعه مهارت های سازمانی برای رضایت کارکنان و عملکرد شرکت بسیار مهم است (مرجع). مطالعات متعددی به بررسی استراتژی ها و رویکردهای مدیریت برنامه های توسعه مهارت در سازمان ها پرداخته اند (مرجع).

(این پاراگراف آنچه را که قبلاً در ادبیات به خوبی تثبیت شده است توضیح می دهد)

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، با این حال، این مطالعات به طور سنتی بر صنایع نسبتاً کندی متمرکز شده است که در آن مهارت‌ها و دانش کلیدی اغلب تغییر نمی‌کنند.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، این مجموعه تئوری برای صنایعی که با چشم انداز مهارتی به سرعت در حال تغییر روبرو هستند – به عنوان مثال، صنعت توسعه وب سایت – که در آن پلتفرم ها، زبان ها و بهترین شیوه های جدید به طور مکرر ظهور می کنند، مشکلی ایجاد می کند.

(این پاراگراف توضیح می دهد که چه چیزی در ادبیات وجود ندارد)

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، در نتیجه، تحقیقات موجود برای صنایعی که دانش و مهارت‌های ضروری در آن‌ها دائماً و به سرعت در حال تکامل هستند، ناکافی است، زیرا سرعت توسعه دانش آهسته است. بنابراین، صنایع در چنین محیط‌هایی، خود را از نظر استراتژی‌ها و رویکردهای توسعه مهارت‌ها ضعیف می‌بینند.

(این پاراگراف توضیح می دهد که چرا شکاف تحقیقاتی مشکل ساز است)

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، همانطور که در این مثال می بینید، در چند خط، (1) وضعیت فعلی تحقیق، (2) شکاف ادبیات و (3) چرا این شکاف مشکل ساز است را توضیح داده ایم.

با انجام این کار، مسئله تحقیق شفاف می شود، که پایه و اساس ماده بعدی را می گذارد.

4- اهداف و سؤالات تحقیق

اکنون که مشکل تحقیق خود را به وضوح شناسایی کرده اید، زمان آن رسیده است که اهداف تحقیق و همچنین سؤالات تحقیق خود را شناسایی کنید. به عبارت دیگر، وقت آن است که توضیح دهید که در مورد مشکل تحقیق چه کاری انجام می دهید.

بنابراین، در اینجا چه کاری باید انجام دهید؟

خوب، نقطه شروع این است که هدف (یا اهداف) تحقیق خود را به وضوح بیان کنید. هدف تحقیق، هدف اصلی یا هدف کلی پایان نامه شماست. به عبارت دیگر، این بیانیه سطح بالایی از هدف شما برای رسیدن به آن است.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم و به موضوع توسعه مهارت ها پایبند باشیم:

با توجه به فقدان تحقیق در مورد توسعه مهارت‌های سازمانی در صنایع در حال حرکت، هدف این مطالعه شناسایی و ارزیابی رویکردهای توسعه مهارت‌های مورد استفاده توسط شرکت‌های توسعه وب در انگلستان است.

همانطور که در این مثال می بینید، هدف تحقیق و همچنین زمینه خاصی که تحقیق در آن انجام خواهد شد (به عبارت دیگر، شرکت های توسعه وب در بریتانیا) به وضوح مشخص شده است.

هدف بعدی (یا اهداف) تحقیق است. در حالی که اهداف تحقیق “چه چیزی” را در سطح بالا پوشش می دهد، اهداف تحقیق کمی بیشتر جنبه عملی دارند و به کارهای خاصی که برای دستیابی به آن اهداف تحقیقاتی انجام خواهید داد نگاه می کنند.

بیایید نگاهی به مثالی از برخی از اهداف تحقیقاتی (ROs) برای تناسب با هدف تحقیق بیندازیم.

RO1 – برای شناسایی استراتژی‌ها و رویکردهای رایج توسعه مهارت‌های مورد استفاده توسط شرکت‌های توسعه وب در بریتانیا.
RO2 – برای ارزیابی اثربخشی این استراتژی ها و رویکردها.

RO3 – مقایسه و مقایسه این استراتژی ها و رویکردها از نظر نقاط قوت و ضعف آنها.
همانطور که از این مثال می بینید، این اهداف اقداماتی را که انجام خواهید داد و موارد خاصی را که برای دستیابی به اهداف تحقیقاتی خود بررسی خواهید کرد، توصیف می کنند. آنها اهداف تحقیق را به اهداف مشخص تر و قابل اجرا تقسیم می کنند.

مرحله آخر این است که سؤالات تحقیق خود را بیان کنید. سؤالات تحقیقی شما اهداف و مقاصد را در سطح دیگری “پایین” می آورد. اینها سؤالات خاصی است که پایان نامه شما به دنبال پاسخ به آنها است.

آنها مبهم یا مفهومی نیستند – آنها بسیار خاص هستند و شما باید مستقیماً در فصل نتیجه گیری به آنها پاسخ دهید.

سؤالات تحقیق معمولاً مستقیماً با اهداف تحقیق مرتبط هستند و گاهی اوقات می توانند کمی واضح به نظر برسند، اما هنوز هم بسیار مهم هستند. بیایید نگاهی به نمونه ای از سؤالات تحقیق (RQ) بیندازیم که از اهداف تحقیقی که قبلاً ذکر کردم ناشی می شوند.

RQ1 – چه استراتژی‌ها و رویکردهای توسعه مهارت‌ها در حال حاضر توسط شرکت‌های توسعه وب در بریتانیا استفاده می‌شود؟
RQ2 – هر یک از این استراتژی ها و رویکردها چقدر موثر هستند؟

RQ3 – نقاط قوت و ضعف هر یک از این استراتژی ها و رویکردها چیست؟
همانطور که می بینید، سؤالات تحقیق از اهداف تحقیق تقلید می کنند، اما در قالب سؤال ارائه می شوند. این سوالات به عنوان نیروی محرکه در سرتاسر انجام پایان نامه شما – از مرور ادبیات گرفته تا روش شناسی و به بعد – عمل می کنند، بنابراین واقعاً مهم هستند.

نکته پایانی در مورد این بخش – بسیار مهم است که در مورد دامنه مطالعه خود شفاف باشید. به عبارت دیگر، چه چیزی را پوشش خواهید داد و چه چیزی را پوشش نخواهید داد.

اگر اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق شما خیلی گسترده باشد، در خطر از دست دادن تمرکز یا بررسی مشکلی هستید که برای حل آن در یک پایان نامه خیلی بزرگ است.

به زبان ساده، باید مرزهای مشخصی را در تحقیقات خود ایجاد کنید. برای مثال می توانید این کار را با محدود کردن آن به یک صنعت، کشور یا دوره زمانی خاص انجام دهید.

به این ترتیب، تحقیقات خود را محاصره خواهید کرد، که به شما امکان می دهد موضوع خود را عمیقاً و کامل بررسی کنید – این چیزی است که امتیاز کسب می کند!

5- اهمیت-نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه :اکنون که مشخص کرده‌اید در مورد چه چیزی تحقیق می‌کنید، زمان آن رسیده است که در مورد اهمیت مطالعه خود استدلال محکمی ارائه دهید.

به عبارت دیگر، اکنون که به چه چیزی پرداخته اید، زمان آن رسیده است که اهمیت چرایی را بنویسید – عنصر ضروری شماره 5 را وارد کنید.

البته، تا این مرحله، شما قبلاً به طور خلاصه به اهمیت مطالعه خود در بخش پیشینه و مسائل تحقیقاتی خود اشاره کرده اید، اما به صراحت بیان نکرده اید که یافته های تحقیق شما چگونه برای جهان مفید خواهد بود.

بنابراین، اکنون فرصت دارید تا به وضوح بیان کنید که مطالعه شما چه سودی برای صنعت، دانشگاه یا – در حالت ایده آل – هر دو خواهد داشت. به عبارت دیگر، باید توضیح دهید که تحقیقات شما چگونه تفاوت ایجاد می کند و چه پیامدهایی خواهد داشت.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم.

«این مطالعه با ترکیب استراتژی‌ها و رویکردهای توسعه مهارت‌ها برای صنایعی که دانش و مهارت‌ها به سرعت و دائماً در حال تغییر هستند، به مجموعه دانش در مورد توسعه مهارت‌ها کمک خواهد کرد.

این به رفع کمبود فعلی تحقیق در این زمینه کمک می‌کند و ارزش واقعی را برای سازمان‌هایی که در چنین محیط‌های پویایی فعالیت می‌کنند، فراهم می‌کند.»

همانطور که در این مثال می بینید، این پاراگراف به وضوح توضیح می دهد که چگونه تحقیق به پر کردن شکاف در ادبیات کمک می کند و همچنین ارزش واقعی دنیای واقعی را برای سازمان ها فراهم می کند.

این بخش نیازی به طولانی بودن ندارد، اما باید قانع کننده باشد. شما باید ارزش تحقیق خود را در اینجا “بفروشید” تا خواننده بفهمد که چرا ارزش دارد که یک پایان نامه  را به آن اختصاص دهد.

این بخش باید فروشنده تحقیق شما باشد. بنابراین، مدتی را صرف فکر کردن در مورد روش‌هایی بگذرانید که تحقیقات شما از طریق آنها کمک منحصر به فردی به جهان می‌کند و دانشی که ایجاد می‌کنید چگونه می‌تواند برای دانشگاه و صنعت مفید باشد – و سپس آن را در این بخش «فروش» کنید.

6- محدودیت ها-نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه : اکنون که تحقیقات خود را به خواننده «فروخته‌اید» و امیدواریم آنها را در مورد آنچه در بقیه پایان‌نامه‌تان پیش می‌آید هیجان زده کرده‌اید، وقت آن است که به طور خلاصه درباره محدودیت‌های بالقوه تحقیق خود صحبت کنید.

اما احتمالاً به این فکر می کنید، دست نگه دارید – چه محدودیت هایی؟ تحقیق من به خوبی فکر شده و با دقت طراحی شده است – چرا محدودیت هایی وجود دارد؟

خوب، هیچ تحقیقی کامل نیست. این امر به ویژه برای یک پایان نامه  – که معمولاً دارای بودجه بسیار کم یا صفر، محدودیت های زمانی فشرده و تجربه محقق محدود است، صادق است. به طور کلی، پایان نامه شما اولین یا دومین پروژه تحقیقاتی رسمی خواهد بود که تا به حال انجام داده اید، بنابراین بعید است که برنده جوایز تحقیقاتی شوید…

به عبارت ساده، تحقیقات شما همواره دارای محدودیت هایی خواهد بود. هر چند خودتان را تحت فشار قرار ندهید – این کاملا قابل قبول است (و انتظار می رود). حتی تحقیقات “حرفه ای” نیز محدودیت هایی دارد – همانطور که گفتم، هیچ تحقیقی کامل نیست.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،نکته کلیدی این است که محدودیت ها را از قبل تشخیص دهید و در مورد آنها کاملاً شفاف باشید، به طوری که محققان آینده از آنها آگاه باشند و بتوانند طراحی مطالعه را برای به حداقل رساندن محدودیت ها و تقویت یافته ها بهبود بخشند.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،به طور کلی، شما می خواهید حداقل چهار محدودیت رایج زیر را در نظر بگیرید. اینها هستند:

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،محدوده شما – برای مثال، شاید تمرکز شما بسیار محدود است و نحوه تعامل متغیرهای خاص با یکدیگر را در نظر نمی گیرد.
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، روش تحقیق شما – به عنوان مثال، روش شناسی کیفی می تواند به دلیل ذهنی بودن بیش از حد مورد انتقاد قرار گیرد، یا روش شناسی کمی می تواند به دلیل ساده سازی بیش از حد موقعیت مورد انتقاد قرار گیرد (در اینجا درباره روش شناسی ها بیشتر بدانید).

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، منابع شما – به عنوان مثال، کمبود زمان، پول، تجهیزات و تجربه تحقیقاتی خودتان.
تعمیم پذیری یافته های شما – برای مثال، یافته های حاصل از مطالعه یک صنعت یا کشور خاص لزوماً نمی تواند به سایر صنایع یا کشورها تعمیم داده شود.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، اینجا خجالتی نباش تلاش برای پنهان کردن محدودیت ها یا نقاط ضعف تحقیق شما فایده ای ندارد. در واقع، هر چه بیشتر نسبت به مطالعه خود انتقاد کنید، بهتر است.

نشانگرها می‌خواهند ببینند که شما از محدودیت‌ها آگاه هستید، زیرا درک شما از طراحی تحقیق را نشان می‌دهد – پس بی‌رحم باشید.

7- طرح کلی ساختاری-نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه : اکنون که به وضوح بیان کرده اید که تحقیق خود در مورد چه چیزی قرار است انجام شود، چرا آن مهم است و محدودیت های تحقیق شما چیست، عنصر نهایی طرح کلی ساختاری است.

هدف این بخش صرفاً ارائه یک مطلب به خواننده شما است. نقشه راه از آنچه باید از نظر ساختار پایان نامه خود انتظار داشته باشید.

در این بخش، باید خلاصه‌ای از هدف و محتوای هر فصل (از جمله فصل مقدمه) ارائه دهید. یک یا دو جمله توضیح می دهد که در هر فصل چه کاری انجام می دهید، به طور کلی برای جهت دهی خواننده کافی است.

شما نمی خواهید در اینجا بیش از حد جزئیات داشته باشید – این صرفا یک طرح کلی است، نه خلاصه ای از تحقیقات شما.

بیایید به یک مثال نگاه کنیم:

در فصل اول، زمینه تحقیق معرفی شده است. اهداف و سوالات تحقیق مشخص شده و ارزش چنین تحقیقی مورد بحث قرار گرفته است. محدودیت های مطالعه نیز مورد بحث قرار گرفته است.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،در فصل دوم، ادبیات موجود برای شناسایی رویکردها و استراتژی‌های توسعه مهارت‌های کلیدی در زمینه صنایع در حال حرکت، به ویژه صنایع مبتنی بر فناوری، بررسی می‌شود.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ، در فصل سوم، چارچوب نظری ارائه خواهد شد. اتخاذ یک رویکرد تحقیق کیفی و استقرایی توجیه خواهد شد و طرح تحقیق گسترده تر، از جمله محدودیت های آن مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بنابراین، همانطور که از مثال می بینید، این بخش به سادگی طرح کلی ساختار فصل است که یک پاراگراف کوتاه را به هر فصل اختصاص می دهد. اگر طرح به درستی انجام شود، به خواننده شما کمک می‌کند تا بفهمد چه چیزی باید انتظار داشته باشد و به او اطمینان می‌دهد که به جنبه‌های مختلف مطالعه خواهید پرداخت.

به هر حال – اگر از نحوه ساختار پایان نامه خود مطمئن نیستید، حتماً پست ویدیویی ما را که ساختار پایان نامه را توضیح می دهد، بررسی کنید.

آرام باشید و ادامه دهید.
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،امیدواریم اکنون برای این چالش که فصل مقدمه پایان نامه خود است، کمی آمادگی بیشتری داشته باشید. یک نفس عمیق بکشید و به یاد داشته باشید که رم یک روزه ساخته نشده است – هر بار یک عنصر را فتح کنید و محکم در مسیر موفقیت خواهید بود.

بیایید سریعاً خلاصه کنیم – 7 ماده عبارتند از:

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه:

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،بخش آغازین – جایی که شما یک نمای کلی و مختصر در سطح بالا از آنچه تحقیق شما در مورد آن خواهد بود ارائه می دهید.
پیشینه مطالعه – جایی که شما خواننده را با نظریه، مفاهیم و اصطلاحات کلیدی و همچنین زمینه مطالعه خود آشنا می کنید.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،مشکل تحقیق – جایی که توضیح می دهید مشکل تحقیق فعلی چیست. به عبارت دیگر شکاف پژوهشی.
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،اهداف، اهداف و سؤالات تحقیق – جایی که شما به وضوح بیان می کنید که پایان نامه شما چه چیزی را بررسی می کند.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،اهمیت – جایی که شما توضیح می دهید که تحقیقات شما چه ارزشی برای جهان فراهم می کند.
نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،محدودیت‌ها – جایی که توضیح می‌دهید کاستی‌ها و محدودیت‌های بالقوه تحقیق شما ممکن است چه باشد.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،طرح کلی ساختاری – جایی که شما یک نمای کلی در سطح بالا از ساختار سند خود ارائه می دهید
اگر این مواد را در فصل مقدمه پایان نامه خود بسازید، به خوبی در راه ایجاد یک فصل مقدمه جذاب خواهید بود که پایه ای محکم برای بقیه سند شما ایجاد می کند.

نحوه نگارش فصل مقدمه پایان نامه ،به یاد داشته باشید، در حالی که ما مواد ضروری را در اینجا پوشش داده‌ایم، ممکن است مؤلفه‌های دیگری وجود داشته باشد که دانشگاه شما به آن نیاز دارد، بنابراین حتماً خلاصه پروژه خود را دوباره بررسی کنید!

این مقاله را مطالعه کنید  ضریب همبستگی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − هشت =

شروع گفتگو
نیاز به کمک دارید؟
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟